Tartsd nyájadat a szabadban
Ez a tipp nem csak a juhokra, hanem összes haszonállatodra vonatkozik. Az állatok egyszerűen nem úgy fejlődtek ki, hogy egész életüket bezártságban töltsék. A szabadban tartott állatok kisebb eséllyel betegszenek meg (és a betegségek sem terjednek olyan könnyen), ráadásul a legeltetésnek köszönhetően lényegesen kevesebbet kell majd tápokra költened.
Persze ha szeretnél az etetésükön spórolni, akkor érdemes egy jó minőségű legelőre kiterelni őket. A minőségi legelőn tartott juhokat sokkal ritkábban kínozzák férgek, így a féregtelenítésre is kevesebbet kell majd költened. Ha mindez nem lenne elég, kevesebbet kell foglalkoznod alvóhelyek kialakításával és a trágya takarítgatásával.
Kínáld őket étrend-kiegészítő tápokkal
Természetesen meglehet, hogy saját telkedhez nem tartozik rendes legelő. Ilyenkor egy alternatív megoldás a közelben lakók telkein legeltetni juhaidat. Ha vidéken élsz (ami valószínű, elvégre juhokat tartasz), akkor elképzelhető, hogy vannak olyan szomszédjaid, akik nem használják ki teljesen telküket. Kérdezd meg tőlük, hogy nem-e legeltethetnéd néha nyájadat náluk.
Persze magyarázd el, hogy ezzel mindenki jól jár: nekik például ennyivel kevesebbet kell fűnyírással foglalkozniuk, hiszen a juhok fantasztikus legelők, ráadásul nem termelnek túl kellemetlen szagokat sem. Sok juhnak nincs szüksége tökéletesen karbantartott legelőkre. Bizonyos fajták gyomra olyan erős, mint a kecskéké, és szinte mindent képesek lelegelni és megemészteni.
Járj utána, hogy juhaidnak milyen különleges igényeik vannak (ha vannak) és ez alapján igyekezz legeltetni őket! Ezen kívül erősen ajánlott ásványi anyagokkal is kiegészíteni étrendjüket. Fontos, hogy kifejezetten juhoknak szánt ásványi kiegészítőket adj nekik, egyrészt hogy megkapják a szükséges mennyiségeket, másrészt hogy elkerüld az esetleges mérgezésekből adódó problémákat.