10 tipp, amivel sokat spórolhatsz, ha juhokat tartasz

10 hasznos tipp, amivel olcsóbb lehet a juhtartás!

Szélesi Ferenc
hirdetes
Így lesz sokkal olcsóbb a juhtartás!

Tartsd nyájadat a szabadban

Ez a tipp nem csak a juhokra, hanem összes haszonállatodra vonatkozik. Az állatok egyszerűen nem úgy fejlődtek ki, hogy egész életüket bezártságban töltsék. A szabadban tartott állatok kisebb eséllyel betegszenek meg (és a betegségek sem terjednek olyan könnyen), ráadásul a legeltetésnek köszönhetően lényegesen kevesebbet kell majd tápokra költened.

Persze ha szeretnél az etetésükön spórolni, akkor érdemes egy jó minőségű legelőre kiterelni őket. A minőségi legelőn tartott juhokat sokkal ritkábban kínozzák férgek, így a féregtelenítésre is kevesebbet kell majd költened. Ha mindez nem lenne elég, kevesebbet kell foglalkoznod alvóhelyek kialakításával és a trágya takarítgatásával.

hirdetes

Kínáld őket étrend-kiegészítő tápokkal

Természetesen meglehet, hogy saját telkedhez nem tartozik rendes legelő. Ilyenkor egy alternatív megoldás a közelben lakók telkein legeltetni juhaidat. Ha vidéken élsz (ami valószínű, elvégre juhokat tartasz), akkor elképzelhető, hogy vannak olyan szomszédjaid, akik nem használják ki teljesen telküket. Kérdezd meg tőlük, hogy nem-e legeltethetnéd néha nyájadat náluk.

Persze magyarázd el, hogy ezzel mindenki jól jár: nekik például ennyivel kevesebbet kell fűnyírással foglalkozniuk, hiszen a juhok fantasztikus legelők, ráadásul nem termelnek túl kellemetlen szagokat sem. Sok juhnak nincs szüksége tökéletesen karbantartott legelőkre. Bizonyos fajták gyomra olyan erős, mint a kecskéké, és szinte mindent képesek lelegelni és megemészteni.

Járj utána, hogy juhaidnak milyen különleges igényeik vannak (ha vannak) és ez alapján igyekezz legeltetni őket! Ezen kívül erősen ajánlott ásványi anyagokkal is kiegészíteni étrendjüket. Fontos, hogy kifejezetten juhoknak szánt ásványi kiegészítőket adj nekik, egyrészt hogy megkapják a szükséges mennyiségeket, másrészt hogy elkerüld az esetleges mérgezésekből adódó problémákat.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

izomfesték-vizelés (mioglobinúria, myoglobinuria)

mioglobin megjelenése a vizeletben; a vizelet barnavörös lesz. Az izomfesték-vizelés... Tovább

keresetszabályozó adó

a vállalati személyi jövedelem kifizetésének szabályozását szolgálja. Az 1988-ban életbe... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés