A klímaváltozás hatására egyre gyakrabban fordulnak elő extrém időjárási események. Az időjárási körülmények változása a mezőgazdaságot is kihívás elé állítja.

Egyre forróbb nyarak és a klímaváltozás hatása a magyar mezőgazdaságra

KZs
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A klímaváltozás Magyarországon egyre érezhetőbb hatásokkal jár. Az országban az átlaghőmérséklet emelkedése mellett gyakrabban fordulnak elő extrém időjárási események, mint például hőhullámok, intenzív esőzések és hosszabb aszályos időszakok. Az elmúlt években a nyári hónapokban rekordokat döntő hőség és az egyre gyakoribb hőhullámok kihívás elé állítják a mezőgazdaságban dolgozókat is. Az olykor-olykor egyre extrémebb körülmények között kell biztosítani a növények megfelelő fejlődését.

Klímaváltozás hatása a mezőgazdaságra

Hogyan hat a klímaváltozás a magyar mezőgazdasága

A terméshozamok csökkenhetnek, a növények vízigénye megnövekedhet, és a szélsőséges időjárás károsíthatja a termést. Az aszályok és a vízhiány miatt a vízgazdálkodás egyre nagyobb figyelmet igényel, mivel a rendelkezésre álló vízkészletek szűkösek lehetnek a nyári hónapokban.


Jellemző még, hogy sok esetben megfigyelhető a vegetációs időszak eltolódása leginkább a déli országrészben. Az enyhe tél és a nagyon korai tavaszi, illetve nyári hőmérséklet miatt a növények egyre hamarabb ébrednek téli álmukból. Az eltolódás miatt a továbbra is előforduló fagyok még nagyobb pusztítást okozhatnak.


A klímaváltozás következtében, a melegebb időjárás kedvez a növénybetegségek és kártevők elterjedésének, amelyek korábban nem voltak jelen Magyarországon. Ilyen újdonság például a zöld vándorpoloska, ami 2012 óta hivatalosan is letelepedettnek tekinthető hazánkban.  Ráadásul száznál is több növényfaj szerepel az étlapján, olyanok is, mint a gabonafélék, uborka, napraforgó, sárgabarack, paradicsom, körte, bab, paprika.


Az időjárási szélsőségek miatt a terméshozam évről évre ingadozóbbá válik, ami bizonytalanságot okoz a termelők számára. Az öntözés, talajvédelem és növényvédelem költségei növekednek, ami fokozott terhet ró a gazdálkodókra. Az időjárási kiszámíthatatlanság növeli a termelési kockázatokat, ami hatással van a mezőgazdasági bevételekre és az élelmiszerárakra.

Fenntartható mezőgazdaság a meleg és a klímaváltozás ellensúlyozására


A fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok hosszú távú lehetőségeket biztosíthatnak a klímaváltozás negatív hatásainak csökkentésére. Az aszályos és forró időszakok kihívásaira a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok különböző módszerekkel válaszolnak, amelyek célja a vízmegtakarítás, a talajnedvesség megőrzése és a terméshozam fenntartása.


A csepegtető öntözés során közvetlenül a növények gyökeréhez lehet a vizet eljuttatni, csökkentve a párolgási veszteségeket és növelve a vízfelhasználás hatékonyságát. Az esővíz összegyűjtése és tárolása későbbi felhasználásra, ami segít a vízhiányos időszakokban történő öntözésben. A talajnedvesség-mérők alkalmazásával pontosabban lehet meghatározni az öntözés szükségességét, elkerülve a túlöntözést és a vízpazarlást.

Szerves anyagokkal, például szalmával vagy fűnyesedékkel történő talajtakarással csökkenthető a párolgás és megőrizhető a talajnedvesség. A talaj minimális bolygatása megőrzi a talaj szerkezetét és nedvességét, csökkentve az eróziót és a vízveszteséget. Olyan növények termesztése, amelyek jobban tűrik a szárazságot és kevesebb vízre van szükségük a növekedéshez.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-06-13

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása. A régebben élt gazdálkodók még így csinálták, nekünk is így kellene.

2024-06-12

A mezőgazdaság jövője itt van: Drónokkal a sikeres termesztésért

A drónok és a mezőgazdaság találkozása forradalmi technológiák megjelenését jelenti a földeken. A drónok használata a mezőgazdaságban rendkívül jövedelmező.

2024-03-21

Kezd kimenni a divatból: erre, és így használható a kútvíz a kertben

Magyarországon régen a kútvíz használata viszonylag gyakori volt. Azonban egyre inkább azt lehet érzékelni, hogy kezd kimenni a divatból. Vajon miért?

2024-01-19

A fehér tündérrózsa lett az év vadvirága

Az Év Vadvirága szavazás győztese a fehér tündérrózsa lett. A kezdeményezés célja, hogy a nagyközönség jobban megismerje a hazánkban élő ritka növényfajokat.

2024-08-03

Agrár rövid hírek a közelmúltból: a talaj, a kukorica, az aratás és más érdekes témák

Agrár hírek a közelmúlt néhány aktualitásával kapcsolatban. Az agrárium világában számos érdekes és izgalmas esemény történt a közelmúltban. Olvasd el most!

2024-07-04

Egy nyaralás Balatonfüreden és az agrármunkák összehangolása

Egy nyaralás Balatonfüreden az agráriumban dolgozók számára is különleges élmény. A város lehetővé teszi programjaival és környezetével, hogy fantasztikus napokat töltsenek el itt.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

zsírok

zsírsavas glicerinészterek: a —>zsírsavak v. telítettek, v. telítetlenek, ált. hosszú... Tovább

Dorogi Földhivatal

Földhivatal Ügyfélfogadás: Hétfõ: 12-16 Kedd:közületek, ügyvédek részére egész nap... Tovább

Tovább a lexikonra
Mezőgazdaság Tudomány