Ebben az útmutatóban áttekintjük a gyümölcsfa metszés alapvető lépéseit, a fa kiválasztásától a koronakialakításig.

Tanuld meg most a gyümölcsfa metszés alapjait - tavaszra profi lehetsz

KZs
hirdetes

A gyümölcsfák metszése alapvető fontosságú a fák egészségének megőrzése és a terméshozam maximalizálása érdekében. Ebben az útmutatóban áttekintjük a tavaszi metszés alapvető lépéseit, a fa kiválasztásától a koronakialakításig. Az itt található információk hasznos tanácsokkal látják el a kezdő kertészeket is, segítve őket abban, hogy a jövőben sikeresen végezzék el a metszést, és egészséges, bőtermő fákat neveljenek.

Gyümölcsfa metszés az alapoktól

Bár most az őszi időszakban vagyunk, a gyümölcsfák metszésének egyik legfontosabb időszaka a tavasz. Ez az időszak tökéletes arra, hogy felkészülj a tavaszi metszésre, hiszen a sikeres terméshez időben meg kell tervezned a következő lépéseket. Ebben a cikkben a tavaszi metszés alapjait sajátíthatod el, hogy amikor eljön az ideje, már profin metszhesd gyümölcsfáidat.

1. Gyümölcsfa kiválasztása és az alakító metszés kiindulópontja

A gyümölcsfa kiválasztása meghatározza a metszési lehetőségeket. A kertészek különféle faformák közül választhatnak:

•    Szabadgyökerű husáng/suháng (fiatal, vékony vessző) vagy koronás fa
•    Konténeres koronás fa (pár éves)
•    Konténeres vagy földlabdás koronás (idősebb) fa

A husáng/suháng biztosítja a legnagyobb szabadságot az alakítás során. A túlkoros gyümölcsfáknál a korona már készen van, így itt csak fenntartó metszést kell alkalmazni. A néhány éves konténeres és szabadgyökerű koronás fáknál még alakítható a korona, de ha nem megfelelően fejlődtek az ágak, akkor célszerű a husáng/suháng kezelésével újrakezdeni az alakítást. Az egyik leggyakoribb probléma, ha az első ágemelet vesszői túl alacsonyan vagy túl magasan helyezkednek el.

2. A gyümölcsfa törzskialakítása és az ágemeletek beállítása

hirdetes

A gyümölcsfa vezérvesszőjét mindig a kívánt magasság felett, 4-6 rügy fölött kell visszavágni. A metszés serkenti a fa új hajtásainak növekedését, amelyeket a törzsön megjelenve nyáron el kell távolítani, hogy ne vegyék el a fa energiáját. Ha a törzs gyenge, a hajtásokat rövidre vissza lehet vágni, hogy megerősítsék a törzset.

A sudár a gyümölcsfa központi, függőleges tengelye, amelyből a vázágak nőnek. A sudár tetején helyezkedik el a sudárvessző vagy sudárhajtás, amely a fa hosszanti növekedéséért felel. Ahogy a fa növekszik, a sudár is megvastagszik, fokozatosan ágszerűvé válva.

Az ágemeletek magassága ideálisan 60-80 cm között van. Az ágemeletek között a hajtásoknak egyenletesen kell eloszlaniuk, hogy megfelelően lefedjék a teret. A második ágemelet általában a harmadik vagy negyedik évben alakul ki, amikor a sudár elérte a szükséges magasságot.

3. A gyümölcsfa vázágainak kialakítása

A gyümölcsfa vázágainak neveléséhez gyenge és erős vesszők egyaránt alkalmasak. A gyenge vesszőket 20-30 cm-re (3-5 rügyre), az erős vesszőket 40-50 cm-re vágják vissza, de néha egyáltalán nem szükséges visszavágni őket, ha csúcsrügyből szeretnénk vázágat nevelni. Fontos, hogy a vázágak egyenletesen fedjék le a teret, és megfelelő szögben növekedjenek.

4. Csonthéjas gyümölcsfák különleges metszése

Csonthéjas gyümölcsfáknál, például őszibarack, cseresznye vagy meggy esetén, ha csúcsrügyből neveljük a koronát, a vesszőkről el kell távolítani a virágokat. Ezzel megelőzhető, hogy a képződő termések lehúzzák az ágakat, és megváltoztassák a vesszők helyzetét és szögállását.

5. Gyümölcsfák egyenletes metszése

A gyümölcsfa koronaalakításkor mindig egyenletesen kell metszeni a fát. Ha az oldalágakat visszametsszük, a sudárt is vissza kell vágni, és fordítva is igaz. Így tarthatjuk fenn a fa egyensúlyát a növekedés során.

6. A gyümölcsfa felsőrügyes metszésének technikája

A gyümölcsfa felsőrügyes metszése során két rügyet választanak ki: egy felső rügyet, amely felfelé néz, és egy alsó rügyet, amely kifelé mutat. Az ágat a felső rügy felett vágják vissza. Ennek eredményeképpen a felső rügyből felfelé növekvő hajtás indul, míg az alsó rügyből laposabb, vízszintes irányba hajt. Nyáron a meredeken felfelé törő hajtást eltávolítják, hogy megelőzzék a nem kívánatos növekedési irányokat. Ez a módszer kiválóan alkalmas arra, hogy kontrolláljuk a túl meredek növekedést.

7. A gyümölcsfa vezérvesszőjének metszése

A gyümölcsfa fővezérvesszőt mindig úgy kell metszeni, hogy a legfelső rügy az uralkodó széljárással szemben helyezkedjen el. Ellenkező esetben a szél letörheti az új vezérhajtást.

8. A sudár és a vázágak versengése a gyümölcsfán

Fontos, hogy soha ne hagyjunk meg egyedülálló vesszőt a sudáron, mivel ez féloldalassá teheti a gyümölcsfa csúcsát, és versenghet a sudárral, átvéve annak szerepét.

9. A gyümölcsfa ágcsoportok kialakítása

Az ágcsoportos koronaformáknál ügyelni kell arra, hogy a vázágak ne egy pontból induljanak. Ha az ágak egy helyről nőnek ki, a fa idősebb korában a termés súlya alatt az ágak könnyen lehasadhatnak. Egy ágemelet 3-4 vázágból álljon, és ezek egyenletesen fedjék le a teret. Ha nincs elegendő gyümölcsfa hajtás, kettőből is kialakíthatunk egy ágemeletet.

10. A gyümölcsfa hajtásválogatása

A hajtásválogatást vegetációs időben kell elvégezni, amikor a hajtások 2-20 cm hosszúak. Eltávolítandók azok a gyümölcsfa hajtások, amelyek nem megfelelő helyen, túl meredeken nőnek, vagy a törzsön és a vezérrel konkurálnak.

11. A gyümölcsfa koronaszerkezetének kialakítása

A gyümölcsfa végső magasságát a sudár vagy a központi tengely eltávolításával vagy lekötözésével szabályozhatjuk. A koronaszerkezet kialakításakor figyelembe kell venni a Zahn-féle kétharmados szabályt, amely az ágvastagságok és az elhelyezkedés közötti arányokat írja le.

A Zahn-féle kétharmados szabály fő pontjai

•    A központi tengely vastagsága nem haladhatja meg a törzs vastagságának 2/3-át.
•    Az oldalágak nem lehetnek vastagabbak, mint a központi tengely vastagságának fele vagy 2/3-a.
•    A felső vázágak hossza nem haladhatja meg az alsó ágak hosszának 2/3-át.
•    A vázágak hossza nem haladhatja meg a sudár hosszának 2/3-át.

Ezeket az alapelveket követve biztosíthatjuk, hogy a gyümölcsfák megfelelően fejlődjenek, egészségesek maradjanak, és bőséges termést hozzanak.

A megfelelő metszés nemcsak a gyümölcsfa szépségét és egészségét biztosítja, hanem a bőséges termést is. Ha követed a tavaszi metszés alapvető lépéseit, a fáid hosszú éveken át gazdag és ízletes gyümölcsökkel hálálják meg a gondoskodást. Ne feledd, a jól metszett fa nemcsak erősebb, hanem termékenyebb is – és ezzel te válhatsz a kerted sikeres gondnokává!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-14

Meseszép adventi koszorú házilag kerti növényekből és termésekből

Készíts egyedi adventi koszorút saját kezűleg kerti növényekből és termésekből, hogy otthonodat természetes, ünnepi hangulattal töltse meg – mindezt könnyedén.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-07

Cserepes fenyő gondozási útmutató: tippek beltérre és kültérre

A cserepes fenyő gondozása az ünnepi hangulatot emeli, de nem mindegy hogyan gondozzuk beltéren vagy kültéren. Segítünk, hogy hosszan életben maradjon.

2024-10-31

Pöttyös levelű szobanövények: egy kis játékosság a lakásban

A pöttyös levelű szobanövények igazi látványosságot nyújtanak.é Jó választás, ha otthonod hangulatát szeretnéd feldobni színekkel és különleges mintákkal.

2024-11-15

Hallottál már a karácsonyfa nevelő szettről? Neveld fel a fenyődet

A karácsonyfa nevelő szett egyedi élményt kínál, amellyel otthonodban nevelheted fel a fenyőfádat – tökéletes ajándék is lehet. Igazi ünnepi hangulatot teremt!

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ebszékfű (Matricaria maritima ssp. inodora L.)

a fészkesek családjának csövesvirágúak alcsaládjába tartozó, egy-, ritkábban kétéves v.... Tovább

leptospirózis (leptospirosis)

a fertőződés a kórokozó mikroorganizmusokat (a leptospirákat) vizeletükkel ürítő... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert