Keress új lehetőségeket
Nem mindenki tart juhokat azért, hogy pénzt keressen velük – talán te is csak húsuk miatt foglalkozol nyájaddal, vagy szimplán mert kedveled ezeket az állatokat. Azonban még így is találhatsz lehetőségeket arra, hogy profitot termeljenek számodra. A juhokat például időnként meg kell nyírni, akár szükséged van a gyapjúra, akár nem. A nyírás nem olcsó mulatság, főleg egy nagyobb nyáj esetében, ezért érdemes eladni a megtermelt, felesleges gyapjút, hogy valamelyest visszatérjenek a nyírás költségei. Egy másik opció eladni néhány szebb példányt, vagy a borjaikat, akár más tenyésztőknek, akár vágóhidaknak. Járj nyitott szemmel!
Gondold meg alaposan, hogy milyen fajtát választasz
Ha csak egyetlen tippet fogadsz meg erről a listáról, akkor ez legyen az, ugyanis egyáltalán nem mindegy, hogy milyen fajtájú juhokat szerzel be tanyádra. A legfontosabb szempont, hogy milyen éghajlaton tervezel juhokat tartani. A melegebb területeken például a Barbadosi feketehasú juhok lehetnek jó választás (többek között persze), míg a hűvösebb helyeken olyan juhok érzik jobban magukat, amik sűrű, bolyhos gyapjúkabátot növesztenek maguknak.
Szempont továbbá az is, hogy egy-egy jerke (nőstény juh) hány bárányt ellik egy-egy alkalommal, vannak ugyanis olyan fajták, amelyeknél egyszerre két vagy három bárány születik. Ha kifejezetten eladásra tenyészted őket, akkor ezzel lényegesen gyorsabban juthatsz profithoz, mintha csak egy-egy bárány születne a vemhességek eredményéül.
A fenti gondolatot folytatván fontos megjegyezni azt is, hogy habár vannak olyan juhfajták, amelyek valóban hármas ikreket ellenek, nem minden fajta jerkéi ideális anyajuhok. Ha egy anyajuh nem neveli megfelelően bárányait, azzal többet árt pénztárcádnak, mint amennyit segíthetne. Ennek is érdemes tehát utánanézni, ha ez fontos számodra.
Csak a legjobb példányokat tartsd meg
Senki sem válik meg szívesen kemény munkája gyümölcsétől, de rengeteg pénzedbe kerülhet, ha olyan juhokat tartasz, amik nem éppen hasznos tagjai nyájadnak. Ha vannak olyan példányaid, amik például nem képesek szaporodni, vagy nem ellenek eleget, esetleg rosszul nevelik a bárányaikat, akkor szabadulj meg tőlük. Eladhatod őket más farmoknak (persze említsd meg, hogy mi a baj velük), vágóhidaknak, vagy saját magad is levághatod őket.
Mindez persze nem hangzik túl kedvesen, de ezek olyan áldozatok, amiket muszáj leszel meghozni, ha költséghatékonyan szeretnél juhokat tartani farmodon. Ha viszont egy juh mégis nagyon a szívedhez nőtt, és nem vagy hajlandó megválni tőle, akkor ne sajnáld a pénzt az eltartására!