Öko, bio, organikus…mi ez? Egy újabb humbuk? Egy és ugyanaz vagy három különböző dologról van szó? Most utánajártunk a rejtélynek, hogy tisztázhassuk ezeket a fogalmakat!
Mi is az az ökológiai gazdálkodás?
Az ökológiai vagy más néven bio- vagy organikus gazdálkodás az agrár és élelmiszertermelés környezeti, szociális, gazdasági szempontból egyaránt fenntartható változata. Rendkívül fontos, hogy a köznyelvben használatos ”vegyszermentes”, „natúr”, „hagyományos”, „reform”, „őstermelői”, „termelői”, „házi” szavak nem egyenértékűek a bio fogalmával!
Az organikus gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát. Így ezzel a módszerrel mikroelemekben, vitaminokban gazdag, lényegesen kisebb környezetterhelésű élelmiszereket, termékeket állíthatunk elő, melyek hosszú távon, fenntartható módon képesek kielégíteni szükségleteinket.
Tesszük mindezt anélkül, hogy bolygónkat, vagyis a természeti környezetet, a talajt és a vizeket erőteljesebben megterhelnénk, mint amennyire azok önmaguktól regenerálódni képesek. Ebből is jól látszik, hogy hosszú távon az ökológiai gazdálkodás sokkal kifizetődőbb, hiszen egy felelős gazdálkodási formáról beszélünk.
Mit is jelent az organikus gazdálkodás a gyakorlatban
Míg a szokványos gazdálkodásban a károkozók elleni védelmen van a hangsúly, addig a biogazdálkodásban a megelőzésé a főszerep. Ebből kifolyólag a rendszer tiltja és korlátozza bizonyos növényvédő szerek, műtrágyák, talajjavító szerek használatát. Ennélfogva nem engedélyezett az azonos károkozók által pusztított növényeket egy helyre ültetése sem.
Forrás: biokontroll.hu