10 tipp, amivel sokat spórolhatsz, ha juhokat tartasz

10 hasznos tipp, amivel olcsóbb lehet a juhtartás!

Szélesi Ferenc
hirdetes

Sokan azért döntenek a juhtenyésztés mellett, mert azt remélik, hogy ezek a jámbor állatok a farm költséghatékony, több ízben is hasznos lakói lesznek majd. No persze ennek bőven van valóságalapja, azonban a költségek kapcsán érdemes megjegyezni, hogy a juhok temérdek pénzt nyelhetnek el, ha az ember nem tudja, hogy hogyan is kezelje őket. Szerencsére kellő felkészüléssel és némi odafigyeléssel rengeteget spórolhatsz a juhtartáson. Akár profitot szeretnél kihozni belőlük, akár szimplán kevesebbet szeretnél költeni rájuk (anélkül persze, hogy elhanyagolnád őket), íme néhány spórolási tipp juhaidhoz!

Így lesz sokkal olcsóbb a juhtartás!

Figyelj oda nyájadra

Ha spórolni szeretnél nyájadon, akkor foglalkoznod kell velük. Figyeld meg őket naponta 1-2 alkalommal (legalább egyszer etetéskor és azon kívül is) néhány percig, hogy időben kiszúrd a szokatlan dolgokat. Talán furcsán viselkednek, talán gyengeség, betegség jeleit mutatják – ha időben észreveszed ezeket a lehetséges (drága) problémákat, akkor időben közbeléphetsz, hogy csökkentsd az esetleges károk mértékét.

Minél többször tudod pár percig figyelgetni nyájadat egy nap során, annál jobb. Tudniillik, a juhok viselkedése az adott napszak szerint is változik – például ha egyikük gyakran ejtőzik késő délután, az jó eséllyel nem jelent bajt.

hirdetes

Azonban ha egy juh a többinél jóval több időt van a földön és alig eszik, akkor könnyen lehet, hogy valami komoly baja van. Nyájad nem feltétlenül fog kevesebbet fogyasztani, vagy több gyapjút termelni csak azért, mert gyakran nézegeted őket. De ha nem figyelsz oda rájuk, akkor előfordulhat, hogy drága állatorvosi ellátásra lesz szükségük, rosszabb esetben pedig több állatod is odaveszhet.

Tudj meg minél többet a juhokról

A hosszú éveken át gyűjtött tapasztalat aranyat ér, de ha még csak most kezdesz ismerkedni a juhtartás világával, akkor fontos, hogy minél több információt összegyűjts ezekről a nagyszerű állatokról és gondozásukról. Ha van esetleg olyan ismerősöd, aki tart juhokat, akkor mindenképpen vedd fel vele a kapcsolatot, hogy ellásson néhány jó tanáccsal.

Összességében próbálj meg minél több helyről tájékozódni a juhokkal kapcsolatban. Kereshetsz például könyveket is, amikben temérdek hasznos információhoz juthatsz. Minél többet tudsz a juhokról, annál könnyebb lesz spórolni rajtuk anélkül, hogy nélkülözésre kényszerítenéd őket. Ezzel még nincs vége, a következő oldalon folytatom, érdemes lapozni egyet! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

2008. évi XXXVI. törvény

A termõföldrõl szóló 1994. évi LV. törvény módosításáról. 1. § A termõföldrõl... Tovább

jászol

az állatok takarmányozására szolgál; akkor felel meg a követelményeknek, ha magassága... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés