Karácsonyi díszek

Így marad tovább friss a vágott karácsonyfa

A karácsony egyedülálló varázsa igazán érezhető, amikor egy valódi, vágott fenyő díszíti otthonunkat. De mit tehetünk azért, hogy a fenyő ne veszítse el tűlevelét már az ünnep második napján? Két egyszerű lépéssel sokáig őrizhetjük meg a fenyő frissességét a Vízkeresztig.

Milyen fenyőfát válasszunk Karácsonyra?

Az örökzöldek évszázadok óta a karácsonyhoz kapcsolódnak. A változhatatlanság, az örök szeretet szimbólumai. Nem mindenki állít ma sem fenyőfát, de egy szép adventi koszorú vagy akár csupán egy kicsi, ám feldíszített fenyőág is bearanyozhatja az ünnepet. Szebbé teszi a várakozást és magát a karácsonyt is.

Útmutató az Amarillisz fajtákhoz – Téli kedvenc dísznövényeink

Megvan az oka annak, hogy az amarillisz mindenütt jelen van a téli ünnepek alatt: rendkívül egyszerű és rendkívül szórakoztató a termesztése, hatalmas, drámai virágzást produkál, amely hetekig tart, és hónapokig tartó örömet okoz nekünk is és az ajándékozottaknak is. Az ünnepek alatt talán ez az egyik legszebb dísznövényünk, amely virágzik, most tö...

Mikor szokás feldíszíteni a karácsonyfát?

Nagyon sokan posztolják már most a képeket a karácsonyfájukról, én csodálkozva nézem a képeket, és nem értem az egészet. Persze, mindenki maga dönti el, mikor állítja fel a fát, de ez több szempontból is baj, mostani cikkemben elmondom, miért! 

Készíts szódabikarbóna segítségével karácsonyfadíszt

Lehet karácsonyfadísz a fára, függődísz az ajtóra, dekoráció a karácsonyi csomagolásra, vagy akár készíthetsz belőle szélcsengőt. Sokoldalúan felhasználható, és mindenki észre fogja venni, hogy nem egy szokványos só-liszt-gyurma. Hidd el, semmi köze hozzá, ez sokkal jobb!

Karácsonyi díszek – Az adventi koszorú

A XIX.-XX. századtól szokás adventi koszorút készíteni. A ma ismert koszorú általában fenyőágakból készített, kör alakú dísz, melyeken négy gyertya található. A gyertyák színeinek különböző jelentései vannak, erről itt olvashattok bővebben! A gyertyákat rendszerint vasárnaponként vagy szombat esténként gyújtjuk meg, minden alkalommal egyet többet. A világító gyertyák számának növekedése szimbolizálja a növekvő fényt, melyet Isten Jézusban a várakozónak ad karácsonykor. Az utolsó vasárnapon mind a négy gyertya egyszerre kerül meggyújtásra. 

 

Karácsonyi díszek – A karácsonyfa

Karácsonykor általában a fenyőfélék közül választunk egy örökzöld fát, és ebből lesz a karácsonyfa, ami szimbólum és ünnepli kellék egyaránt. Először a XVI. században állítottak fel karácsonyfát, mégpedig Németország területén. A karácsonyi ünnepkörtől, adventtől egészen vízkeresztig díszített, kivilágított formájában szokott állni minden házban, még a nem keresztény otthonokban is. 

 

Karácsonyi díszek – A díszek

Kezdetben még csak almát, diót, ostyát, mézespogácsa-alakot, különböző édességeket, illetve textilből készült díszeket aggattak a karácsonyfára, manapság már több ezer féle dísz közül választhatunk. Ráadásul már szeptember végén, október elején tele van minden bolt a különböző világító eszközökkel, és díszekkel. 

 

Karácsonyi díszek – Mézeskalács

A mézeskalács változatos alakjával és díszítésével fontos kelléke lett a karácsonynak is. Fő hozzávalói a méz, a tojás, a liszt és a különböző fűszerek. Készítése régre nyúlik vissza, eredetileg az Isteneknek felajánlott eledel volt, majd emberek közötti ajándék szerepét töltötte be. Magyarországon már a középkor óta készítik, és több településen nagy hagyománya van. 

 

Karácsonyi díszek – További érdekességek

További érdekességeket találhattok a karácsonyról szóló rovatunkban, amit ide kattintva érhettek el!