53/2006. (VII. 24.) FVM rendelet
az Európai Mezõgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlegébõl finanszírozott egységes területalapú támogatás 2006. évi igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekrõl szóló 24/2006. (III. 31.) FVM rendelet, illetve az Európai Mezõgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlegébõl finanszírozott egységes területalapú támogatásokhoz kapcsolódó 2006. évi kiegészítõ nemzeti támogatás igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekrõl szóló 25/2006. (III. 31.) FVM rendelet egyes jogcímeihez kapcsolódó támogatási összegekrõl
A mezõgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseirõl és az ezzel összefüggõ törvénymódosításokról szóló 2003. évi LXXIII. törvény (a továbbiakban: Tv.) 45. §-a (2) bekezdésének b-d) pontjaiban kapott felhatalmazás alapján a következõket rendelem el:
I. Egységes területalapú támogatás
1. §
Az Európai Mezõgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlegébõl finanszírozott egységes területalapú támogatás 2006. évi igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekrõl szóló 24/2006. (III. 31.) FVM rendelet alapján járó egységes területalapú támogatás jogcímen hektáronként legfeljebb 102,29 euró vehetõ igénybe.
II. Egységes területalapú támogatáshoz kapcsolódó kiegészítõ nemzeti támogatás
Hízottbika-tartás támogatása
2. §
Az Európai Mezõgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlegébõl finanszírozott egységes területalapú támogatásokhoz kapcsolódó 2006. évi kiegészítõ nemzeti támogatás igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekrõl szóló 25/2006. (III. 31.) FVM rendelet (a továbbiakban: R.) 14-18. §-a alapján hímivarú szarvasmarhák után egyedenként, életük során egy alkalommal legfeljebb 40.000 Ft támogatás vehetõ igénybe.
Tejtermelés támogatása
3. §
Az R. 19-22. §-a alapján a tejtermelõ egyéni referenciamennyisége szerint legfeljebb 8.100 Ft/tonna támogatásra jogosult.
Anyatehéntartás támogatása
4. §
Az R. 23-27. §-a alapján anyatehenenként legfeljebb 35.000 Ft támogatás vehetõ igénybe.
Extenzifikációs szarvasmarha-tartási támogatás
5. §
Az R. 28-29. §-a alapján a mezõgazdasági termelõk a támogatott egyedek után legfeljebb 13.000 Ft támogatásra jogosultak.
Anyajuhtartás támogatás
6. §
Az R. 30-34. §-a alapján anyajuhok után egyedenként legfeljebb 1.500 Ft támogatás vehetõ igénybe. Amennyiben a mezõgazdasági termelõ juhtejet vagy -tejterméket értékesít, úgy a támogatás mértéke anyajuh egyedenként legfeljebb 1.200 Ft.
Kedvezõtlen adottságú területeken történõ anyajuhtartás támogatása
7. §
Az R. 35-36. §-a alapján a támogatott egyedenként legfeljebb 1.180 Ft anyajuh-kiegészítõ támogatást vehetõ igénybe.
Egyes szántóföldi növények termesztésének támogatása
8. §
Az R. 39-43. §-a alapján a szántóföldi növénytermesztési támogatás jogcímen hektáronként legfeljebb 12.765 Ft vehetõ igénybe.
Dohány termesztésének támogatása
9. §
(1) Az R. 44-47. §-a alapján a Burley dohány-termesztési támogatás keretében hektáronként legfeljebb 779.000 Ft vehetõ igénybe.
(2) Az R. 44-47. §-a alapján a Virginia dohány-termesztési támogatás keretében hektáronként legfeljebb 985.000 Ft vehetõ igénybe.
(3) Az (1)-(2) bekezdés szerinti támogatás teljes összege csak abban az esetben vehetõ igénybe, ha a dohánytermelõ legalább 1,45 tonna/hektár átlagtermés figyelembevételével megállapított dohányt értékesített a dohánytermelõi csoport részére.
(4) Amennyiben a dohánytermelõ 1,25-1,44 tonna/hektár átlagtermés figyelembevételével megállapított dohányt értékesített a dohánytermelõi csoport részére, úgy a támogatás mértéke az (1)-(2) bekezdésben megállapított összeg 85%-a.
(5) Amennyiben a dohánytermelõ 1-1,24 tonna/hektár átlagtermés figyelembevételével megállapított dohányt értékesített a dohánytermelõi csoport részére, úgy a támogatás mértéke az (1)-(2) bekezdésben megállapított összeg 75 %-a.
(6) A (4)-(5) bekezdés szerinti esetben az érintett területre vonatkozóan további jogkövetkezményt nem kell alkalmazni.
(7) Amennyiben a dohánytermelõ 1 tonna/hektár átlagtermés figyelembevételével megállapítottnál kevesebb dohányt értékesített a dohánytermelõi csoport részére, úgy az (1)-(2) bekezdés szerinti támogatás nem jár.
(8) A (3)-(7) bekezdésekben foglalt arányosítást dohány fajtánként külön-külön kell figyelembe venni.
Héjas gyümölcsûek termesztésének támogatása
10. §
Az R. 48. §-a alapján héjas gyümölcsûek termesztésének támogatása jogcímen hektáronként legfeljebb 31.000 Ft támogatás vehetõ igénybe.
Energetikai célból termesztett egyes növényfajták támogatása
11. §
Az R. 49-51. §-a alapján:
a) az R. 1. §-a 26. pontjának a)-d), valamint g)-h) alpontjai szerinti növények esetében legfeljebb 7.600 Ft,
b) az R. 1. §-a 26. pontjának e), valamint i)-m) alpontjai szerinti növények esetében legfeljebb 20.000 Ft,
c) az R. 1. §-a 26. pontjának f) alpontja szerinti növény esetében legfeljebb 46.900 Ft
hektáronkénti támogatás vehetõ igénybe.
Rizs termesztésének támogatása
12. §
Az R. 52. §-a alapján a rizs termesztésének támogatása jogcímen hektáronként legfeljebb 66.000 Ft vehetõ igénybe.
Záró rendelkezések
13. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követõ 3. napon lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejûleg:
a) az R. 1. §-ának 26. pontja az alábbi m) alponttal egészül ki:
{ E rendelet alkalmazásában}
"m) cukorrépa"
b) az R. 20. §-a a következõ (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Az MVH a 11. § szerinti határozatot legkésõbb 2007. február 15-ig megküldi a mezõgazdasági termelõnek."
c) az R. 24. §-a (3) bekezdésének e) pontja hatályát veszti;
d) az R. 24. §-ának (7) bekezdésében a "(3) bekezdés d) és e) pontjaiban" szövegrész helyébe a "(3) bekezdés d) pontjában és a (8) bekezdésben" szövegrész lép;
e) az R. 24. §-a kiegészül az alábbi (8) bekezdéssel:
" (8) A támogatás alapjául figyelembe vehetõ állatlétszámban az üszõk aránya a birtokontartás teljes ideje alatt legfeljebb 40% lehet."
f) az R. 25. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
{A pótlás abban az esetben fogadható el, ha:}
"b) a mezõgazdasági termelõ a kiesés tényét, valamint a pótlásként beállított állatot az MVH által rendszeresített formanyomtatványon a pótlás bejelentésével egyidõben, de legkésõbb a pótlásra elõírt határidõt követõ 10 napon belül, a kötelezõ birtokontartás utolsó 60 napjában kiesõ és nem pótolt állatokat a kiesést követõ 10 napon belül a mezõgazdasági termelõ lakóhelye, illetve székehelye szerint illetékes megyei MVH Kirendeltséghez a kiesés okát igazoló állatorvosi igazolást mellékelve bejelenti és
g) az R. 37. §-a az alábbi (3) bekezdéssel egészül ki, és az eredeti (3)-(9) bekezdés számozása (4)-(10) bekezdésre változik:
"(3) Az egyes szántóföldi növények, illetve dohány termesztésének támogatása esetén a vetési idõre a 1973/2004/EK rendelet 45. cikkében meghatározott legkésõbbi idõpontot kell alkalmazni."
h) az R. 44. §-ának (2)-(4) bekezdése hatályát veszti;
i) az R. 49. §-a (2) bekezdésének b) pontjában az "i)-l) alpont" kifejezés helyébe "i)-m) alpont" kifejezés lép.
14. §
E rendelet hatályba lépésével egyidejûleg a dohánytermeléshez kötött nemzeti támogatási jogosultságról szóló 51/2006. (VII. 5.) FVM rendelet 3. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe a következõ rendelkezések lépnek:
"(2) A dohánytermelõi csoport a tagja részére az õt megilletõ dohány támogatási jogosultságról elsõ alkalommal legkésõbb 2006. augusztus 15-éig igazolást állít ki, amely tartalmazza a termelõi csoport tagjának:
a) nevét,
b) regisztrációs számát,
c) a támogatási jogosultság 2. § b) pontja szerint megállapított mértékét.
(3) A dohánytermelõi csoport 2006. augusztus 15-dike után a (2) bekezdés szerinti igazolást nem állíthat ki."
15. §
Az anyakecsketatás támogatásáról szóló 4/2006. (I. 20.) FVM rendelet 2. §-a az alábbi (8) bekezdéssel egészül ki:
"(8) A támogatásra jogosultnak járó támogatási összeg kifizetésére 2007. január 1-jétõl kezdõdõen 2007. június 30-ig kerül sor."
Lantlevelű fikusz gondozása, szaporítása és elágaztatása egyszerűen
A lantlevelű fikusz (Ficus lyrata), vagy más néven hegedűlevél fikusz, az egyik legkedveltebb szobanövény, amely impozáns, nagy leveleivel és elegáns megjelenésével azonnal...
Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren
Amikor a citromfát beltérre helyezzük, hirtelen megváltoznak a körülmények: kevesebb a természetes fény, a páratartalom csökken, és a levegő gyakran szárazabb. Ezek az új...
A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?
A pálma teleltetése Magyarországon attól függ, hogy milyen pálmafajról van szó. Egyes fajták kültéren is átteleltethetők megfelelő védelemmel (például takarással), míg...
A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások
A karácsony közeledtével sokan szembesülünk a kérdéssel: milyen fenyőfát válasszunk, hogy az ünnepi hangulat mellett a környezetet is kíméljük? A hagyományos vágott fenyők...
Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz
Ahogy beköszönt a hideg idő, a balkon növényeink teleltetése és gondozása új kihívások elé állít minket. Ezek a kedvenceink – legyenek mediterrán csodák, évelők vagy...
Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban
A téli sarjadékhagyma (Allium fistulosum), vagy ismertebb nevén metélőhagyma, az egyik legpraktikusabb növény, amit kertben vagy cserépben nevelhetsz. Ez a strapabíró, évelő...
A legszebb fagytűrő évelő virágok: így gondozd őket télen
A fagytűrő évelő virágok igazi kincsei a kertnek, hiszen nemcsak a meleg hónapokban gyönyörködtetnek, hanem télen is megőrzik szépségüket, vagy éppen akkor virágoznak, amikor...
Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet
A karácsonyi kaktusz (Schlumbergera) az egyik legkedveltebb téli szobanövény, amelyet gyönyörű, színes virágai tesznek különlegessé. Ez a növény nemcsak látványos, de...
Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?
A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével fontos, hogy kertünk felkészüljön a fagyos időszakra. Bár a...
Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete
A grincsfa egy különleges, mókás karácsonyi dekoráció, amelyet könnyen elkészíthetsz otthon is. Ez a görbült, "csintalan" fa egyszerre vidám és egyedi, tökéletes...
Ünnepi magyal a kertedben: így válaszd ki a termős és porzós párokat
A magyal (Ilex) a karácsonyi kertek elmaradhatatlan dísze, mely az ünnepi hangulatot az örökzöld, fényes levelekkel és élénkpiros bogyókkal teszi teljessé. De vajon mitől terem...
A télen is virágzó karácsonyi kamélia gondozása az erkélyen és kertben
A karácsonyi kamélia (Camellia sasanqua) egy különleges, hidegtűrő cserje, amely a hideg hónapokban is életet visz a kertbe és az erkélyre. Ez a csodás örökzöld növény késő...