Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba.
A tej és más tejtermékek számos ország étrendjében a telített zsírok legfőbb forrásának számítanak, jelentősen hozzájárulva ezzel a szívbetegség, a 2-es típusú cukorbetegség és az Alzheimer-kór kialakulásához. Egyes tanulmányok szerint a tejtermékek kapcsolatban állhatnak a mell-, a méh- és a prosztatarák kialakulásával is.
A telített zsírok és a szívbetegség
A tej és más tejtermékek az artériákat veszélyeztető telített zsírok fő forrásainak számítanak az amerikai étrendben, ráadásul a tejtermékek koleszterint is tartalmaznak. A zsírokban, telített zsírokban és koleszterinben gazdag étrendek fokozzák a szívbetegség kockázatát, amit a mai napig a fő halálokként tartanak számon az Egyesült Államokban.
Laktózérzékenység
A csecsemők és gyermekek szervezete olyan enzimeket termel, amelyek a laktózt, azaz az anya- és tehéntejben található cukrot hivatottak lebontani – a kor előrehaladtával azonban sokan elveszítik ezt a képességüket. A laktózérzékenység a becslések szerint az emberek 68%-át érinti világszerte.
A laktózérzékenység tünetei például a gyomorgörcs, a hasmenés és a puffadás.
A csontok egészsége
Egyes kutatások szerint a tejtermékek alig, vagy egyáltalán nem járulnak hozzá a csontok egészségéhez. Egy, a British Medical Journalban megjelent elemzés szerint a legtöbb tanulmány nem talált kapcsolatot a tejfogyasztás és a törött, illetve megrepedt csontok között.
Egy tanulmány során a kutatók kamasz lányok étrendjét, edzéseit és csonttöréseit vizsgálták, és megállapították, hogy a tejtermékek és a kalcium nem előzi meg az efféle töréseket. Egy másik, több, mint 96 ezer fős tanulmányban megállapították, hogy minél több tejet fogyasztottak a férfiak tizenéves korukban, annál több csonttörést szenvedtek felnőttekként.
Rák
Egyes kutatások párhuzamot vontak a tejben, sajtokban és más tejtermékek magas zsír- és hormontartalma, illetve a mellrák fokozott kockázata között.
Egy 2017-es tanulmányban az amerikai National Cancer Institute a mellrákban szenvedő nők étrendjét hasonlította össze nem mellrákos nők étrendjével. Az eredmények rávilágítottak, hogy azok, akik a legtöbb amerikai, cheddar és krémsajtot fogyasztottak 53%-kal hajlamosabbak voltak a mellrákra, míg a joghurtnak alacsonyabb kockázathoz volt köze. Ezek az adatok arra engednek következtetni, hogy a sajtok magas telítettzsír-tartalmának is köze lehet a mellrákos esetek kialakulásához.
A Life After Cancer Epidemiology tanulmány során kiderült, hogy a korábban mellrákkal diagnosztizált nők közül jóval nagyobb volt az elhalálozási arány (49%) azok között, akik napi szinten egy vagy több adag zsírokban gazdag tejterméket fogyasztottak, azokkal szemben, akik naponta csak fél adagot fogyasztottak.
Az amerikai National Institutes of Health, a National Cancer Institute és a World Cancer Research Fund által finanszírozott kutatás rávilágított, hogy azoknál a nőknél, akik naponta 1/4 vagy 1/3 bögre tejet fogyasztottak 30%-kal magasabb volt a mellrák kockázata. Napi egy bögre tej 50%-kal emelte a kockázatot.
A nagy mennyiségben fogyasztott tejtermékek, beleértve a teljes és alacsony zsírtartalmú tejet, fokozzák a prosztatarák kockázatát, állítja egy 32 tanulmányt átvizsgáló metaelemzés. Egy másik tanulmány szerint azoknál a férfiaknál, akik naponta két vagy három adag tejterméket fogyasztottak, 141%-kal magasabb volt a prosztatarák okozta halálesetek kockázata azokhoz képest, akik kevesebb, mint egy adagot fogyasztottak.
A tejtermékek elkerülése, illetve a növényi alapú alternatívák fogyasztása ezzel szemben viszont segíthet a prosztata védelmében. Egy, az American Journal of Clinical Nutritionben megjelent tanulmány szerint azok a férfiak, akik vegán étrendet követtek 35%-kal alacsonyabb prosztatarák-kockázattal néztek szembe, mint azok, akik nem vegetáriánus, lacto-ovo-vegetáriánus, pesco-vegeráriánus vagy félvegetáriánus étrendet követtek.
A bőr egészsége
A tejtermékeket a pattanások fokozott kockázatával is párhuzamba állították már. Csupán napi egy bögre tehéntej 41%-kal növeli a pattanások kialakulásának esélyét. A tejtermékeket továbbá krónikus, gyulladásos bőrbetegségek (pl. ekcéma, pikkelysömör) kiváltó okaként is azonosították már. A tejfogyasztásnak továbbá köze van a telomerek rövidüléséhez is, ami korai öregedést és ráncokat okozhat.
Miért érdemes inkább növényi tejhelyettesítő italokat fogyasztani?
Számos egészségügyi előnnyel járhat, ha valaki növényi italokra cseréli az állati eredetű tejeket. Egy több, mint 50 ezer amerikai nő részvételével végzett kutatásból kiderült, hogy azok, akik napi szinten állati eredetű tejek helyett azonos mennyiségű szójatejet fogyasztottak, 32%-kal kisebb mellrák-kockázattal néztek szembe, mint azok, akik állati eredetű tejet fogyasztottak.
A férfiak esetében a nem erjesztett szójatermékek, úgymint a tofu vagy a szójatej fogyasztása 30%-kal alacsonyabb relatív kockázattal járhat egy metaelemzés szerint.
A szójatejről továbbá megállapították, hogy a szívet is kíméli, ugyanis a szívbetegség több kockázati tényezőjét is csökkenti, beleértve a teljes és LDL-koleszterint és a vérnyomást is, állítja egy véletlenszerű, szabályozott teszteket vizsgáló metaelemzés.
Forrás: A The Physicians Committee cikke