Fecskéink veszélyben: Hogyan segíthetünk a bajba jutott madarakon a hideg, esős időben? Hasznos tippek és fontos tudnivalók.

Hatalmas bajban a fecskéink – Így segíthetsz nekik!

Kiss Jázmin, kertész
hirdetes

Az idei ősz különösen nagy kihívások elé állította hazánk fecskéit. A hideg, esős időjárás miatt ezek a védett madarak nehezen találnak táplálékot és megfelelő menedéket, miközben vonulásuk közepén kénytelenek megállni. A tömegesen megjelenő fecskék sokszor épületek párkányain, teraszokon keresnek menedéket, és ilyenkor minden segítségre szükségük lehet, hogy megőrizzék energiájukat és túléljék a nehéz időszakot.

fecskék

Miért kerültek bajba a fecskék?

A fecskék az egyik legnagyobb távolságokat repülő vándormadarak közé tartoznak. Ősszel Afrika felé veszik az irányt, hogy elkerüljék az európai tél hidegét. Azonban a hűvös, esős időjárás megnehezíti számukra a vonulást, hiszen a csapadékos időben a rovarok, amelyekkel táplálkoznak, elbújnak. Így a fecskék nem találnak elegendő táplálékot, legyengülnek, és pihenőhelyek után kutatnak, hogy energiát nyerjenek.

Katasztrofális fecske helyzet a Balaton környékén

Az elmúlt hetekben különösen megrázó események történtek hazánkban. Drámai felvételek és beszámolók kerültek elő bajba jutott fecskékről, amelyek a szakadó esőben és az erős szélben próbáltak túlélni. Az ország számos pontján súlyos a helyzet, de a legnagyobb tragédia a Balaton északi partján alakult ki. A 71-es főúton Balatonalmádi és Keszthely között több ezer fecske pusztult el, sokukat az autók ütötték el, míg mások kimerülten gubbasztottak az út szélén, és nem tudtak tovább repülni. 

Miért fontos, hogy ne zavarjuk a fecskéket?

Amikor a fecskék menedéket keresnek, az energiájuk már jelentősen csökkent. Ha megzavarjuk őket, újra és újra kénytelenek lesznek felrepülni, ami további energiafelhasználással jár, miközben az időjárás nem engedi számukra a rovarok vadászatát. Ilyenkor az egyik legfontosabb dolog, hogy békén hagyjuk őket, és ne próbáljuk meg elzavarni őket a pihenőhelyükről. Több száz fecske is össze tud gyűlni egy-egy helyen, ahol összebújva próbálják melegíteni egymást és tartalékolni erejüket.

hirdetes

Hogyan segíthetsz a fecskéken?

Bár nem sok mindent tudunk közvetlenül tenni a fecskékért, néhány fontos lépést megtehetünk annak érdekében, hogy biztonságosabbá tegyük számukra ezt a nehéz időszakot.


1.    Ne zavarjuk a pihenésüket! Ha fecskéket látunk teraszokon, erkélyeken vagy párkányokon, hagyjuk őket nyugodtan pihenni. Ne közelítsünk hozzájuk, ne próbáljuk meg elijeszteni őket, hiszen minden felrepülés újabb energiaveszteséggel jár számukra.
2.    Ne etessük őket nem megfelelő táplálékkal! A fecskék rovarevők, így a kenyérmorzsák, magvak vagy más emberi ételek nem segítenek rajtuk. Ha hosszabb ideig tart az eső, és látjuk, hogy még mindig nem találnak táplálékot, lapos tálban tehetünk ki nekik élő lisztkukacokat, amelyek közelebb állnak természetes étrendjükhöz.
3.    Óvatosan az utakon! A legyengült fecskék gyakran alacsonyan repülnek az utak felett, vagy gubbasztanak az út szélén. Ilyenkor különösen fontos, hogy figyeljünk rájuk vezetés közben, és igyekezzünk elkerülni, hogy autóval elüssük őket.
4.    Hogyan kezeljük a sérült madarakat? Ha találunk egy legyengült, elázott fecskét, amely láthatóan nem képes repülni, óvatosan vegyük fel a földről. Egy cipős dobozba helyezve, papírtörlővel kibélelve bevihetjük a házba, ahol melegben tartva esélyt adhatunk neki a felépülésre. Egy meleg vizes palack segíthet felmelegíteni a madarat, ha láthatóan remeg, vagy gubbaszt.

Kihez forduljunk segítségért?

Amennyiben sérült fecskét találunk, a legfontosabb lépés, hogy minél hamarabb kérjünk segítséget madármentő szervezettől vagy nemzeti parktól. A megfelelő szakértelemmel rendelkező szervezetek gondoskodnak arról, hogy a madár megkapja a szükséges ellátást és újra visszatérhessen a természetbe. Az alábbiakban néhány olyan szervezet elérhetőségét találod, amelyekhez segítségért fordulhatsz:


•    Hortobágyi Madárpark-Madárkórház Alapítvány: +36 52 369 181, +36 30 535 6484
•    Madármentő Állomás Mályi: +36 30 689 2727
•    Vadmadárkórház, Sukoró: +36 30 992 4876
•    Börzsönyi Természetvédők: +36 30 713 0149
•    Madármentés Szolnok: +36305403910

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-12

Ködös napok és az első hó esélye – heti időjárás előrejelzés

Időjárás előrejelzés a hétre. Fedezd fel, milyen időjárás vár a héten – köd, szitálás és akár az első hó is megérkezhet, hogy megadja az igazi téli hangulatot!

2024-11-07

Cserepes fenyő gondozási útmutató: tippek beltérre és kültérre

A cserepes fenyő gondozása az ünnepi hangulatot emeli, de nem mindegy hogyan gondozzuk beltéren vagy kültéren. Segítünk, hogy hosszan életben maradjon.

2024-11-14

Meseszép adventi koszorú házilag kerti növényekből és termésekből

Készíts egyedi adventi koszorút saját kezűleg kerti növényekből és termésekből, hogy otthonodat természetes, ünnepi hangulattal töltse meg – mindezt könnyedén.

2024-08-23

Ne engedd, hogy a kutya megkóstolja! Ezek a növények megbetegíthetik

Ne hagyd, hogy a kutya megkóstolja ezeket a zöldségeket és gyümölcsöket, mert megbetegíthetik! Megmutatjuk miket kerülj és miket adhatsz bátran a kedvencednek.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

12/2007. (II. 28.) FVM rendelet

a növényegészségügyi feladatok végrehajtásának részletes szabályairól szóló 7/2001. (I.... Tovább

érdeslevelű nadálytő (Symphytum asperum Le-pech.)

az érdeslevelűek (Boraginaceae) család tagja. Ázsiában régóta sertéstakarmány. Európában... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek