4. Készíts gilisztafarmot
Szeretnél pazarlás nélkül megszabadulni konyhai maradékaidtól, de nincs időd vagy lehetőséged egy tyúkól fenntartására? Készíts gilisztafarmot! A gilisztakomposzt rettenetesen egyszerűen elkészíthető, ráadásul alig igényel némi karbantartást és akár házon belül is megtermelheted. A giliszták emésztőrendszerében élő mikrobák tápanyagokban gazdag egészséges trágyává alakítják át a konyhai hulladékot, amit ráadásul a növények sokkal egyszerűbben képesek feldolgozni, mint a hagyományos trágyákat.
5. Szerezz tejtermelő kecskéket
Nem, a haszonállattartás nem feltétlenül igényel több hektárnyi zöld legelőt, különösen akkor nem, ha az ember kecskéket szeretne tartani otthon. Egy kisebb kecskenyáj páratlanul hasznos lehet házi gazdálkodásod számára – a gyomlegelés, a trágyatermelés és az organikus tej csupán néhány a megannyi előny közül. Érdemes legalább két példánnyal nekilátni a kecsketartásnak, már csak azért is, hogy ne érezzék magukat egyedül a jószágok. Tartsd észben, hogy jóval magasabb kerítésre lesz szükséged, mint gondolnád, a kecskék ugyanis meglepően jól értenek a látványos meneküléshez! És hogy miért érdemes mindenképpen kecskét tartani? Korábbi cikkünkben ezt is kifejtettük nektek, kattintsatok ide, ha lemaradtatok volna!
6. Szárítsd kötélen (vagy fregolin) ruháidat
A megújuló gazdálkodás nem csak az élelmiszertermelésről és az állattartásról szól. Az egész elv lényege, hogy minél kevesebb erőforrást használj fel, és ezzel minél kevesebbet követelj meg a természettől. A ruhák természetes szárítása remek példa erre. Egy ruhaszárító kötélen ugyan úgy megszáradnak a ruhák, mint egy centrifugában, mégis lényegesen kevesebbe kerül és nem igényel túl sok helyet sem. A levegőn szárított ruhák továbbá természetes illatot vehetnek fel, az időjárástól függően pedig meglehetősen gyorsan meg is tudnak száradni. Egy ruhaszárító fregoli tökéletes az olyan otthonokba, ahol nem opció egy szárítókötél kifeszítése, vagy ahol a kinti levegő nem alkalmas a ruhák szabadtéri szárítására.