A mulcsozás nem új keletű dolog, hiszen az önellátó és permakultúrás gazdaságokban régóta bevett módszer. Azonban a hagyományos értelemben vett talajtakarás nem azonos a mélymulcsos technikával. Mit is jelent a mélymulcsolás és hogyan is kell jól csinálni? Cikkünkben erről lesz szó!
A mélymulcsolás egyedi technikája
A mélymulcsolás tulajdonképpen talajfelszínen történő komposztálást jelent. A módszer eredménye, hogy többé nem szükséges ásnunk, locsolnunk, gyomlálnunk vagy éppen műtrágyákat alkalmaznunk. Sőt pár év elteltével a vegyszeres növényvédelmet is mellőzhetjük, így akár áttérhetünk az ökológiai gazdálkodásra is.
Emellett egyáltalán nem termel szemetet, hiszen a kertben keletkező összes zöldhulladékot hasznosítja. Nem mellesleg megakadályozza a talajtömörödést és a talajkopást is, továbbá mérsékeli a tápanyag kimosódását.
Vagyis ez az új kertművelési módszer kíméli időnket, fizikai erőnket, pénztárcánkat és környezetünket egyaránt. A technológia megalkotása Dr. Gyulai Iván ökológusnak köszönhető.
A mélymulcsolás atyja
Gyulai Iván ökológus, biológiai-kémia szakos tanár, az Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlődésért Alapítvány elnöke, az Intézet igazgatója. Címzetes egyetemi docens a Szent István Egyetemen, ahol a Fenntartható fejlődés elmélete és gyakorlata elnevezésű tantárgyat tanítja. Tagja a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanácsnak. A környezetvédelem és a fenntarthatóság területén kidolgozott alternatív javaslatairól, gondolatairól ismert, neve szorosan összefonódott a "Gömörszőlősi fenntartható falu" programmal.
Forrás: greendex.hu