A modern világ kényelmessége bizonyos értelemben áldás, de minden életben maradáshoz szükséges feladat kiszervezése könnyedén unalmassá teheti a hétköznapokat és egyszerűen úgy érezheted, hogy céltalanul ismételgeted ugyan azt a rutint újra és újra. Sokan éppen ezért választanak maguknak valamilyen hobbit, amivel kiszakadhatnak a megszokott szürkeségből. Ha ide kattintottál, akkor feltételezzük, hogy a te választásod a házi gazdálkodásra esett.
Persze nem mindenkinek van pénze és ideje saját farmot vásárolni és működtetni, de nem is muszáj, ha az ember tudja, hogy miként próbálhatja ki ezt az életmódot szerényebb keretek között. Ha úgy érzed, hogy szeretnél az önellátás útjára térni (vagy csak valamivel önállóbbá szeretnél válni) és támogatni szeretnéd a megújuló termelést, akkor próbáld ki a házi gazdálkodást! Nem, ez nem csak azoknak való, akik több hektárnyi földdel rendelkeznek, vagy vidéken laknak. Sok kisebb birtokon fekvő kertes házban is beindítható a házi gazdálkodás, és néhány módszer még akár panellakásokban is bevethető. De elég is a szószaporításból – lássuk a tippeket!
1. Készíts emelt ágyásokat
Egy hátsóudvarban berendezett kert képes megváltoztatni az ember életét, és sokkal kevesebb helyet igényel, mint azt sokan hinnék. Az emelt ágyásos kertészkedés sokak számára újdonságként hangzik, pedig már évtizedek óta alkalmazzák világszerte – méghozzá sikeresen!
Egy emelt ágyással meglepően sok élelmiszert termelhetsz meg magadnak, még ha csak minimális hely is áll a rendelkezésedre. Az emelt ágyások magasabb elhelyezkedése lényegesen egyszerűbbé (és a hát szempontjából kíméletesebbé) teszi az olyan feladatokat, mint a gyomlálás, a karbantartás vagy a szüretelés. Az ilyen jellegű ágyások továbbá kiváló vízelvezetést biztosítanak, és tetszőleges talajból is elkészíthetők, így nem számít, hogy kerted agyagos-e homokos, esetleg savas vagy lúgos. Ha szeretnéd tudni, hogyan hozhatsz létre emelt ágyást pár óra alatt, akkor olvasd el korábbi cikkünket ide kattintva!
Az emelt ágyások továbbá költséghatékonyabbak is, mert segítségükkel ott használhatod fel komposztodat vagy trágyádat, ahol a növényeknek legnagyobb szüksége van ezekre, minimalizálva ezzel az elpazarolt, értékes nyersanyagokat. A következő oldalon folytatom!