Extra segítség a klímaváltozás ellensúlyozására
Extra segítség a mezőgazdasággal foglalkozóknak a klímaváltozás ellensúlyozására a kárenyhítési hozzájárulás. Ezt a támogatási formát a károsult gazdák számára fejlesztették ki a környezeti tényezők okozta károk enyhítésére. Akár aszály vagy fagykárról van szó, meghatározott feltételek mellett van lehetőség a kapcsolódó költségek csökkentésére.
Továbbá, a Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia (NÉS) már évek óta létező program, amely a mezőgazdaság kérdéskörét is érinti. Célja az éghajlatváltozás hatásainak mérséklése és az alkalmazkodás elősegítése.
A klímaváltozás előnye: újfajta növények sikeres termesztésének lehetősége
A klímaváltozás következtében Magyarországon lehetőség nyílhat újfajta növények sikeres termesztésére, amelyek korábban nem voltak jellemzőek az ország éghajlati viszonyaira. Természetesen, ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy jövőre már citrom- és narancsligetek segélyezik a városod főutcáját. De kétségtelen, hogy érdemes kísérletezgetni, hiszen a mediterrán növények között már előfordul olyan fajta, ami láthatóan kedveli a hazai klímát.
Fenntartható mezőgazdaság a meleg és a klímaváltozás ellensúlyozására
A fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok hosszú távú lehetőségeket biztosíthatnak a klímaváltozás negatív hatásainak csökkentésére. Az aszályos és forró időszakok kihívásaira a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok különböző módszerekkel válaszolnak, amelyek célja a vízmegtakarítás, a talajnedvesség megőrzése és a terméshozam fenntartása.
A csepegtető öntözés során közvetlenül a növények gyökeréhez lehet a vizet eljuttatni, csökkentve a párolgási veszteségeket és növelve a vízfelhasználás hatékonyságát. Az esővíz összegyűjtése és tárolása későbbi felhasználásra, ami segít a vízhiányos időszakokban történő öntözésben. A talajnedvesség-mérők alkalmazásával pontosabban lehet meghatározni az öntözés szükségességét, elkerülve a túlöntözést és a vízpazarlást.
Szerves anyagokkal, például szalmával vagy fűnyesedékkel történő talajtakarással csökkenthető a párolgás és megőrizhető a talajnedvesség. A talaj minimális bolygatása megőrzi a talaj szerkezetét és nedvességét, csökkentve az eróziót és a vízveszteséget. Olyan növények termesztése, amelyek jobban tűrik a szárazságot és kevesebb vízre van szükségük a növekedéshez.