Jó ötlet lehet környezetvédelmi szempontból a növénytermesztést és az állattenyésztést összevonni? Egyre több kutatás jut arra a következtetésre, hogy nagyon is. Ha a környezetbarát mezőgazdaság megteremtése a cél (márpedig ez egyre elengedhetetlenebb), akkor érdemes lehet elgondolkozni ezen a megoldáson...
Az ipari mezőgazdaságban gyakori, hogy az állattartás és a növénytermesztés különválik, az állatok gyakran távol vannak a takarmányukat termő földektől. Ez azt is jelenti, hogy a növények távol nőnek azoktól a gazdag trágyáktól, amelyek potenciálisan segíthetnék a növekedésüket. Új kutatások szerint az állattenyésztés és a növénytermesztés összevonása növelheti a gazdaságok hatékonyságát és jövedelmezőségét.
A növénytermesztés és állattenyésztés összevonásáról szóló tanulmány következtetése
Egy tanulmány szerint, amely a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonását vizsgálta, az integrált gazdálkodás környezeti előnyökkel járhat, például csökkentheti a műtrágyák okozta környezetszennyező hatásokat, növelheti a talaj széntartalmát és csökkentheti a vízfelhasználást.
A legeltetés javítja a talaj minőségét azáltal, hogy növeli a talaj mikrobiális sűrűségét és szerves anyag tartalmát. Különösen előnyös lehet azoknak a gazdáknak, akik takarónövényeket használnak és forgatás nélküli módszereket alkalmaznak, mivel az állatok örömmel legelik a takarónövényeket és mindeközben trágyájukkal gazdagítják a talajt.
A növénytermesztés és állattenyésztés összevonásával kapcsolatos aggodalmak
Sok gazda tart a túlzott talajtömörödés problémájától, amikor először próbálják összevonni az állattenyésztést a növénytermesztéssel. Ennek megelőzésére hatékony megoldás lehet az irányított legeltetés és a vetésforgó alkalmazása a gazdálkodás során.
Az elmúlt években a gazdasági tényezők és a mezőgazdasági politika egyaránt a növénytermesztést és állattartást különválasztó rendszereket támogatták. A gazdák egyre inkább szakosodtak, és mechanikai eszközökre, növényvédő szerekre és műtrágyákra támaszkodtak a gyomok ellenőrzésére és a talaj termékenységének fenntartására. Ahogy ezeknek a bevitt anyagoknak az ára emelkedett, és a szakosodott rendszerekkel kapcsolatos problémák egyre nyilvánvalóbbá váltak, úgy tűnik, hogy sok termelőnek előnyére válhat, ha visszahozza az állatokat a gazdaságába. Nagyszüleink és azok ősei által felismert előnyök mellett a legújabb kutatások azt is kimutatták, hogy az állattartás a számtalan előnnyel járhat.
A növénytermesztés és az állattenyésztés összevonásának előnyeit a következő oldalon tudod elolvasni.