Magyarországi darázsfajták - Francia darázs
A francia darázs Európa mérsékelt övi részein található meg. Rendszeresen előfordul és többnyire nem ritka. A francia darázs 10-18 milliméter hosszú. A társas valódi darazsak (Vespidae) családjának egyik kecses termetű faja. Az utolsó potrohszelvény alsó oldala (a haslemez) sárga. Csápostora narancssárga.
A francia darázs rétek, cserjékben bővelkedő tájak, erdőszélek és nyiladékok lakója. A francia darázs ragadozó életmódot folytat, kis rovarokra és pókokravadászik. Az elpusztított zsákmányt szétrágva tömör golyóvá dolgozzák össze. Ezeket szállítják a fészekhez, velük táplálják a királynőt és a lárvákat. A virágokatis gyakran felkeresik, ahol nektárt szívnak. Ősszel a túlérett gyümölcsökön lakmároznak.
Több megtermékenyített nőstény együtt létesít fészket. Védett, legalábbis nagy részében körülzárt helyre, kövekre, növények szárára, madárodúkba ragasztják nyeles fészküket, amely egyetlen, néhány centiméter átmérőjű, burok nélküli lépből és kevés sejtből áll. A fészek sötétszürke, nemritkán több is készül egymás közvetlen közelében.
A francia darázs szabályozni tudja a hőmérsékletet a fészek belsejében: nagy melegben vizet hoznak, azt a lépre permetezik és legyezgetik, hogy elpárologjon. Az így bekövetkező hőmérséklet-csökkenés a fészek belsejére is kihat. Hidegben az állatok úgy gondoskodnak magasabb hőmérsékletről, hogy fokozzák szervezetük égési folyamatait.
Magyarországi darázsfajták - Kecskedarázs
A kecskedarázs egész Európában, valamint Ázsiában megél, a Brit-szigetektől kezdve egészen Kínáig fordul elő. A mérsékelt övi területeken található meg. A királynő hossza 20 milliméter, míg a here és a dolgozó 18 milliméter. A dolgozók, a here és a királynő egyaránt fekete-sárga. A nőstények potroha nagyobb. A két pár hártyás szárny gyors repülést tesz lehetővé. A három pár ízelt láb végén karmok vannak, amelyek segítik a kapaszkodásban.
Fullánkján nincs horog, így többször bevethető. Két vese alakú, összetett szeme jó látást biztosít. A királynő erős állkapcsát használja, hogy fákból rostokat tépjen ki a fészeképítéshez. A kecskedarázs társas lény. Tápláléka kis rovarok, gyümölcsök leve és döghús. A királynő 10 hónapig, a herék és a dolgozók 4 hétig élnek. Csak a királynő vészeli át a telet. A párzási időszak ősszel van. A királynő naponta 300 petét rak a fészekbe. A papírszerű fészek sejtek rendszeréből áll. A petéből való kikeléshez 4–6 nap kell. A kifejlett rovarok a bebábozódás után 2–3 héttel kelnek ki.