Harmadik rész: A zsaluzat paneljei
Amíg a habarcs szárad, hozzákezdhetsz az zsaluzat paneljeinek elkészítéséhez. Vágd méretre a deszkákat – ne felejtsd el, hogy miután beépíted őket a gödörbe, a zsaluzat és a gödör falai között legalább 13 cm hézag kell, hogy legyen. A panelek elkészítéséhez szögelj össze néhány deszkát.
Negyedik rész: A betonfalak
A zsaluzat beépítése előtt teríts el egy fedőréteget a betonpadlón és fedd le faburkolattal, hogy ne zavarja meg a zsaluzat beépítését. Helyezd a helyükre a zsalulemezeket és erősítsd őket egymáshoz. Keverj ki egy újabb adag habarcsot ugyan azokkal az arányokkal, mint amiket a padlónál használtál. A habarcsot 15-20 cm vastag rétegekben öntsd ki és nyomkodd le őket.
Ötödik rész: A falak befejezése
Szereld szét a zsaluzatot, habarcsold be a medence falait és vond be a falakat és a medence alját egy réteg folyékony üveggel (vagy tetszés szerint csempékkel). A kész medencének karbantartásra lesz szüksége. Állapota megőrzéséhez rendszeresen ki kell takarítani belőle a lehullott leveleket, visszavágni a vízi növények elhalt részeit és kitakarítani a szűrők rácsait. Öt évente nagytakarításra lesz szükséged, hogy teljesen kitisztítsd a víztározót.
A vízszűrő rendszer
A természetes medencék szűrésének alapjai
Egy természetes medencében vagy egy kiépített kerti tóban a valódi környezethez hasonló körülményeket kell létrehozni. A természetes medencékben – a valódi tavakhoz hasonlóan – a felső és alsó vízrétegek folyamatos cseréje zajlik. Ezt a vízmozgást nagyobb medencékben a hőmérsékletkülönbség, kisebbekben pedig a mesterséges szűrés okozza. Ennek köszönhetően minden víz egyenletesen szivárog át a természetes szűrőn (vagyis a bioszűrőn), és így tisztul meg minden szennyeződéstől és felesleges anyagtól.
A mechanikus szűrőrendszer
A víz tisztítása és szűrése a biológiai szűrőnek köszönhetően történik, azonban a lehető legjobb eredmények érdekében a száraz leveleket és más nagyobb szennyeződéseket érdemes minél hamarabb eltávolítani a víz felszínéről. Ehhez egy mechanikus szűrőrendszerre lesz szükséged, ami leveszi a terhet a bioszűrőről, és ami a víz szűrésének nagyjából 20%-áért felel.
A természetes, vagyis bioszűrő
A bioszűrő a szűrés 80%-áért felel. A regenerációs terület egy sekélyes rész, amiben mikroorganizmusok és vízi növények gondoskodnak a víz szűréséről. A víz itt tisztul meg igazán, ráadásul természetes módon, mindenféle hozzáadott klór és egyéb vegyszer nélkül. A természetes szűrő feladata, hogy eltávolítsa a vízből a nitrogénben gazdag vegyületeket és a nehézfémeket.
Víztisztítás egy természetes medencében
A víztározó két részből áll: egy mélyből és egy sekélyből. A mélyebb rész akár 2 m, a sekélyesebb pedig 30-50 cm is lehet. A mély részben lehet úszni, a sekélyesebb pedig a víz biológiai tisztítását végzi (és esztétikai szerepeket tölt be) és több vízi növényt is tartalmaz. A növények a medencébe eső organikus anyagokból táplálkoznak és ezzel megtisztítják a medencét. Olyan növényeket kell összeválogatni, amelyek felveszik a küzdelmet a káros algákkal szemben.