Ahogyan a természetes folyók és tavak közül is azok a legszebbek, amelyek mentesek a környezetszennyezés hatásaitól, léteznek olyan látványos és kényelmes úszómedencék is, amelyek igyekeznek természetes víztesteknek álcázódva beleolvadni természetes környezetükbe. Mi több, az ilyen medencékben olyan vízi növények is nevelhetők, amelyek kifejezetten zárt, szűk ökoszisztémákban érzik jól magukat, és egyben a vizet is segítenek tisztán tartani. Az ilyen medencék kétségtelenül a porta legékesebb díszei lehetnek, azonban elkészítésüket nem pontosan úgy kell megközelíteni, mint egy hagyományos „mesterséges” medencéjét. A következőkben mindent megtudhatsz arról, hogy hogyan építhetsz magadnak te is természetes, környezetkímélő úszómedencét.
Mik is azok a természetes úszómedencék?
A természetes úszómedencéket bármilyen házi környezetbe integrálni lehet, mert kinézetük a rendelkezésre álló környezethez alakítható (persze kifejezetten látványos változatok is készíthetők, mindez csupán ízlés kérdése). Bármilyen természetes úszómedencét is választasz, kétségtelen, hogy utánozhatatlan kényelmet és hangulatot kölcsönözhetsz vele udvarodnak vagy kertednek. A legszembetűnőbb különbség egy természetes és egy hagyományos medence között a medence széle.
A természetes opciók szélét valójában „partnak” is nevezhetnénk, hiszen hasonlóképpen egy valódi tóhoz, ezeknek sincs kifejezetten kiépített, szegélyezett széle. A természetes úszómedencéket egy olyan természetes elemekből álló öv veszi körül, ami egyrészt szűrőként szolgál, másrészt tovább fokozza a medence hangulatát, és segít, hogy a konstrukció könnyebben beilleszkedhessen környezetébe.
Egyszerű karbantarthatóság
Habár az ember elsőre nem ezt gondolná, a természetes úszómedencéket sokkal egyszerűbb karban tartani, mint a hagyományos változatokat, hiszen valójában nincs szükségük többre, mint a vízi növények gondozására – ezzel szemben a szokványos medencékben például a szűrők rendszeres odafigyelést igényelnek. A víz cserélgetésével sem kell vesződni, habár időnként szükség szerint némi utánpótlást igényelhet. Egyedül a medence fenekét kell évente egyszer kitakarítani, illetve ügyelni rá, hogy a vízi növények ne nőhessenek túl nagyra.
A természetes úszómedencék egyik legfontosabb jellegzetessége
A házi készítésű természetes úszómedencék – mint ahogy azt korábban már említettük – nem rendelkeznek olyan kemény szegéllyel, mint a hagyományos változatok. E helyett egy növényzetből kialakított öv veszi körül őket, ami a víz szűréséért (és a természetes látvány kialakításáért) felelős. Az növényzeti szűrőöv által elfoglalt terület nagyjából ugyan akkora kell legyen, mint a medence vízének területe – ez a hatékony szűrés miatt fontos. A következő oldalon folytatom, érdemes lapozni egyet!