Egy természetes úszómedence előkészítése
A természetes úszómedencéknek több különálló részük van, természetes jellegüket és működésüket pedig ezen részek kölcsönhatása biztosítja. A különböző részek a következők: szűrőterület, regenerációs terület (purifikációs biotóp vagy mikroorganizmus tisztítózóna), oxigéntelítő zóna (például egy vízfolyam vagy akár egy kisebb vízesés), úszóterület. A természetes úszómedencék vizének tisztítása a mocsárban történik, ahol a tiszta víz elválasztódik a benne úszkáló nehezebb részecskéktől, amelyek itt leülepednek.
A víz ez után átszivárog a növények gyökérzetéből álló rostos rétegen, amely természetes szűrőként megfogja a földet és a vízben található egyéb anyagokat. A medence vizének tisztaságáért tehát a vízinövények és a fito- illetve zooplanktonok együttes munkája felel, a víz forgatása pedig az egyszerűsített szűrőrendszernek köszönhető. A természetes úszómedencék – a hagyományos változatokhoz hasonlóan – szinte bármilyen méretet és formát felvehetnek, és különféle vízi díszekkel is kiegészíthetők. A természetes úszómedencék továbbá nem igényelnek téli karbantartást, és ha elég vastagon megfagy a vizük, akár korcsolyázni is lehet rajtuk.
Egy természetes úszómedence elkészítése
Egy természetes úszómedence megépítéséhez szükséged lesz cementre, homokra, sóderre, szerelvényekre, deszkákra és rudakra a zsaluzathoz, folyékony üvegre, szeleprudakra és agyagra. Szerszámok és eszközök terén egy ásó, egy kalapács, egy fémfűrész, egy köszörű, egy kombinált fogó és egy vízmérték kell majd.
Első rész: A meder kiásása és megerősítése
Először is jelöld ki a medence körvonalait. Távolítsd el a pázsitréteget és tedd félre. Áss egy kerek gödröt, majd tetszés szerint alakítsd ki az egyenes falakat (vagy hagyd oválisan). Fedd le a medence széleit néhány deszkával, hogy az alattuk lévő talaj ne sűrűsödjön össze amíg lépkedsz rajta. A gödör alját fedd be egy agyagréteggel és óvatosan nyomkodd le. Mérd le a gödör méreteit, majd vágd méretre a szeleprudakat egy körfűrésszel.
A gödör falai mentén, nagyjából 5 cm-re lefelé a szegélytől szúrj be egy-egy armatúrát 30 cm-enként. A szerelvényeket fogd össze dróttal és erősítsd meg őket egy kombinált fogóval. A szelep beszerelése után a következő lépés a vízszintes csövek behelyezése. A vízszintesen behelyezett betonacél rudak között szintén 30 cm-ert hagyj ki, de lehet kevesebb is. A gödör alján helyezd egymás mellé az armatúrát és a csöveket. A csőrendszert a szerint rendezd el, ahogy forgatni szeretnéd majd a vizet a medencében.
Második rész: A medence aljának befedése
A habarcs elkészítéséhez keverj össze 1 rész cementet, 3 rész homokot és 4 rész sódert egy betonkeverőben, vagy annak hiányában kézzel. A kész habarcsot öntsd a gödör fenekére, majd hagyd legalább 12-14 órát száradni. Ügyelj rá, hogy a padlózat enyhén lejtsen az egyik irányba, hogy később szükség szerint könnyebb legyen leengedni a medence vizét. További részletek a következő oldalon!