A szeder gondozása - minden, amit érdemes tudnod gondozásáról, neveléséről, szaporításáról

A népszerű szeder bemutatása, hiszen nem csak egy egyszerű bogyós gyümölcs

Szélesi Ferenc
Frissítve: 2024.07.22
Frissítette: KZs
hirdetes
Szeder tudnivalók

A szeder termesztése

A szeder leginkább a védett, napos, nagy szelektől megkímélt területeket kedveli, illetve a tápanyagban gazdag, jó szerkezetű talajt, de fontos számára az egyenletes és elégséges nedvesség is. Telepítés előtt érdemes a talajt megforgatni 40-50 centiméter mélyen (de legalább ilyen mélységű gödröt kell ásni a részére). A gödörbe tegyünk komposztot, vagy érett istállótrágyát, ezzel biztosítani tudjuk a szeder gyorsabb és egészségesebb fejlődését. Fontos tudnunk, hogy a szeder 4-6 méteres indákat növeszt, ezért legalább 2-3 méter távolságokra ültessük a töveket. A későbbiekben szükség lesz támasztékra, ezért már a telepítés évében ajánlatos kiépíteni a támrendszert.

Érdemes konténerben előnevelt sarjakat vásárolnunk, mivel ezek bármikor ültethetők és biztonságosabb a telepítésük (a legjobb időpont azért mégiscsak a kora tavasz, vagy az ősz). Ültetés után tömörítsük a talajt, és öntözzük be jó alaposan, a locsolásra fokozottan ügyeljünk az első pár hétben.

hirdetes

A kiültetett növény szárait 20-30 centiméterre vágjuk vissza, az első évben csupán 2-3 vesszőt hagyjunk meg, ezeket kötözzük azonnal a támrendszerhez, hogy minél több fényhez juthassanak. Július-augusztus környékén a nyáron fejlődő hónaljhajtásokat vágjuk vissza, így esélyt adunk arra, hogy a hónaljrügyek megerősödjenek (ezekből indulnak ki a jövő évi termőhajtások).

Fontos tudnivaló, hogy a szeder vesszői, hasonlóan a málnáéhoz, csak két évig élnek, letermés után elhalnak, szóval nincs mese, ezeket ki kell vágnunk. A termő töveken maximum 5-7 termő (kétéves) és ugyanennyi fiatal hajtást hagyjunk meg, és ezeket rendezzük a támrendszer segítségével legyezőszerűen. Ez egy fontos tennivaló, amit folyamatosan el kell végeznünk, mert ha nem, akkor a gyorsan fejlődő indák kifutnak a kezünkből. 

A szedernek sok vízre és tápanyagra van szüksége a fejlődéshez, éppen ezért tavasszal érdemes nitrogénnel erősítenünk. Ha a friss hajtások elkezdenek sárgulni, akkor magnéziumhiányra gyanakodhatunk, ebben az esetben tavasszal és a nyár folyamán többször érdemes az öntözővízhez Volldüngert kevernünk, és ezzel locsolnunk a töveket. Van azért egy jó hírem is: jelenleg nincs olyan betegsége a szedernek, ami ellen rendszeresen kellene védekezni! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-10-11

Szilvatorta recept a New York Times-ból: 40 éve hódít egyszerűségével

A szilvatorta, amelyet először a New York Times tett közé és nagyon népszerű édességgé vált. Olvasd el a történetét és a gyors és egyszerű pite receptet.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-23

Lantlevelű fikusz gondozása, szaporítása és elágaztatása egyszerűen

A lantlevelű fikusz impozáns megjelenésével és leveleivel bármely otthon ékessége. Tudd meg, hogyan gondozhatod, szaporíthatod és formázhatod egyszerűen.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

foszfon- és foszforsavészter-származék hatóanyagú rovarölő szerek

a foszfonsavészterekben a foszfor három oxigénatom mellett egy vegyértékével szénatomhoz... Tovább

takarmánypépesítő

a gyökér és gumós takarmányövényekből, valamint a zöldszénából jobban értékesülő... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek gyümölcs Házi kert