Agrárszakértői tanácsok alapján: gyümölcsfa ültetése ősszel

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

Kósa Dániel, gyümölcs szakirányú kertész
hirdetes

A gyümölcsfa ültetése ősszel bátran kivitelezhető, hiszen a talaj hőmérséklete még meleg, és a csapadékosabb idő kedvez az új hajtásoknak. De hogyan is láss hozzá? Milyen lépéseket érdemes követni, hogy a fiatal fa sikeresen megeredjen és a következő években bőséges terméssel hálálja meg a gondoskodást? Cikkünkben agrárszakértők bevált tanácsait olvashatod, hogy az ültetés zökkenőmentes és eredményes legyen.

Gyümölcsfa ültetése ősszel

Ha itt az ősz, akkor egyeseknek a sárguló levelek, a hideg és a nyirkos reggelek jutnak eszébe, viszont akiknek van kertjük, azoknak ilyenkor a lehulló lomb, amit össze kell szedni az udvarban, valamint az ültetés és a teleltetés jár a fejében. Azért is, mert a gyümölcsfa ültetése ősszel ideális időpont. Mielőtt belekezdünk az ültetés technikáiba, először említsük meg, milyen kiszerelésekben tudunk vásárolni növényeket.

Gyümölcsfa ültetése ősszel: a kategóriák

Az első és legismertebb, legolcsóbb, de nem feltétlenül a legjobb kategória a szabad gyökerű növény. Tehát ez az egyik kategória az őszi gyümölcsfa ültetés során. Jellemzően gyümölcsöket, bogyós termésűeket, rózsákat, díszfákat vásárolhatunk így. Ennek a kategóriának a jellemzője, hogy lombhullást követően kerülnek az üzletekbe, gyökércsomagolva. A csomagolásban a gyökerek körül valamilyen anyag található, főként átnedvesített forgács, amely megakadályozza a gyökerek kiszáradását.


A következő kategória kicsit más az őszi gyümölcsfa ültetésnél. A második kategória a földlabdás vagy drótlabdás növények. Ebbe a kategóriába főként nagyobb méretű dísznövények tartoznak, gyümölcsfákkal ritkán lehet találkozni. Legjellemzőbbek köztük az örökzöld sövényeknek használható vagy szoliternövények, azaz egymagában álló, díszítő növények, fenyők, nagyobb díszfák.

hirdetes

Ezeket a növényeket szabad földben termelik, majd örökzöldek esetében, amikor az átlaghőmérséklet tartósan 20 °C alá csökken, díszfák esetében pedig, ha lehullajtották a leveleiket, szedik ki a földből. Ahogy a nevükben is benne van, a gyökereik földlabdában találhatóak, amelyet juta szövettel borítanak, és ha szükséges, akkor dróthálóval erősítik meg.

A harmadik kategória az őszi gyümölcsfa ültetés során a konténeres növények csoportja. Ebbe a besorolásba mindenféle növény tartozik. Gyakorlatilag minden olyan növény, amely tápdús földkeverékbe került elültetésre, a konténeres növények közé sorolandó.

Gyümölcsfa ültetése ősszel: Hogyan is kezdjünk neki az ültetésnek?

A gyümölcsfa ültetése ősszel igazán kellemes elfoglaltság, és nem is bonyolult. Az első feladat, ami megelőzi a vásárlást, a tervezés. A tervezés időszakában döntjük el, hogy milyen növényt szeretnénk a kertünkben látni, és hogy milyen kiszerelésben szeretnénk megvásárolni. Ezt követően meg kell ismernünk az adott növényfaj ökológiai igényeit, ugyanis minden növény más helyen érzi jól magát.

hirdetes

Figyelembe kell vennünk a talajigényét, vagyis hogy milyen talajt kedvel, vízigényét, mennyi csapadékra van szüksége, illetve azt is, hogy mennyire fagyérzékeny, és mennyire bírja a napsütést. A gyümölcsfáknál érdemes utánajárnunk, hogy az adott fajtának szüksége van-e porzópárra, hogy bőséges terméssel lásson el minket.

Először győződjünk meg arról, hogy a gyümölcsfa jó helyre kerül a kertben. Ha szükséges, igazítsuk a talajt – például speciális földkeverékkel a lazítás érdekében vagy a megfelelő pH-érték eléréséhez. Gondoljunk az öntözőrendszerre és a talajtakarásra is. Ha minden készen áll, megvásárolhatjuk a kiválasztott növényt, és nekiállhatunk az őszi gyümölcsfa ültetésnek!

Gyümölcsfa ültetése ősszel: ültetőgödör kialakítása

Az ültetőgödör kiásása és trágyázása nagyon fontos az őszi gyümölcsfa ültetésnél. Az ültetőgödör mérete kulcsfontosságú. Akkor megfelelő a gödör, ha nagyobb növényeknél 1 m x 1 m x 1 m-es, kisebbeknél pedig elegendő a 0,5 m x 0,5 m x 0,5 m-es méret. Ez elsőre nagynak tűnhet, de miért is kell ekkorára ásni? Az egyik ok, hogy a gödörben átmozgatjuk a talajt, ezzel könnyebb utat biztosítva a gyökereknek.

Továbbá az átmozgatott talajból ki tudjuk szedni az esetleges nagyobb köveket és kőzetdarabokat.
Miután kiástuk a gödröt, következik a trágyával és virágfölddel való keverés. Ez az őszi gyümölcsfa ültetés következő lépése. A trágyánál be kell tartani az aranyszabályt, hogy a talaj tápanyagtartalma ne haladja meg a 25%-ot. Ezt azért fontos betartani, mert a túlzott tápanyag is mérgező hatású lehet a gyökerekre.


Ha nincs trágya, de van komposzt, az is megfelelő a tápanyag utánpótlására. Komposzt és virágföld esetében nincs szükség szigorú arányokra. A virágföld inkább a talaj víztartó képességének és kötöttségének javításához fontos. Amikor összekevertük a trágyát a kiásott talajjal, akkor beültethetjük a csemetét.

Gyümölcsfa ültetése ősszel: szabad gyökerű vagy földlabdás csemete

Szabad gyökerű csemete esetében a gyökérvégeket vissza kell metszenünk, mert minden metszés növekedésserkentő hatású, ami számunkra kedvező. Földlabdás növényeknél egyszerűbb a dolgunk, ugyanis itt csak behelyezzük a növényt a gödörbe, és ügyelünk arra, hogy se a jutaszövetet, se a drótot ne távolítsuk el a földlabdáról, mivel ezek tartják össze a gyökereket körülvevő földet, amely enélkül szétesne, és a gyökérzet megsérülne. Ne aggódjunk, a juta és a drót is 2–5 hónap alatt lebomlik.

Gyümölcsfa ültetése ősszel: konténeres kiszerelés

A konténeres kiszerelésnél távolítsuk el a műanyag cserepet, és már helyezhetjük is a kiásott gödörbe. Mindhárom fajta ültetésénél fontos a talaj alapos tömörítése és az öntözés. Figyelembe kell venni, hogy az utóbbi években a telek elég enyhék, így szükség esetén télen is meg kell öntözni a friss ültetéseket, hogy a gyökerek ne száradjanak ki. A szabad gyökerű csemeték esetében a gyökérmetszés mellett kritikus pont a korona metszése is, amelyet sokkal drasztikusabban kell elvégezni, mint a gyökerekét!

És már indulhat is a gyümölcsfa ültetése ősszel – sok sikert kívánunk és gazdag termést a következő szezonra!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-10-24

A leander téliesítése: így érdemes agrárszakértői tanácsok alapján

A leander téliesítése agrárszakértői tanácsokkal a leander megfelelő átteleléséhez. Tudj meg mindent a helyes tárolásról, metszésről és gondozásról a hidegben.

2024-10-11

A nemes babér gondozása a kezdetektől: babérlevél otthoni termesztése

A nemes babér (Laurus nobilis) nem csak fűszernövényként ismert, hanem dísznövényként is kedvelt a kertben és a lakásban. Ismerd meg ezt a fűszeres csodát!

2024-10-25

Mutatunk 5 okot, amiért a télálló mandulafenyő tökéletes választás

A télálló mandulafenyő nemcsak szépsége miatt népszerű. Az alábbiakban 5 fontos érvet sorolunk fel, hogy miért érdemes a mandulafenyőt választani a kertbe.

2024-10-24

Dekoratív tollborzfű fajták: könnyen tartható és gondozható díszfüvek

A tollborzfű fajtái egyre népszerűbbek lettek a teraszokon. Nagyon ellenállóak, jól tűrik a száraz, meleg nyarat és e-mellett dekoratívak is. Nézzük őket!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-23

Október elején készüljünk elő a faültetéshez Bálint gazda örökzöld tanácsaival

Készülj fel te is az őszi faültetésre Bálint gazda és saját tapasztalataim alapján! Tippek a tökéletes talaj-előkészítéshez és a sikeres kertészkedéshez.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

vakuólum

a citoplazmában levő, —>membránnal határolt hólyagszerű üreg, a növényi sejtek... Tovább

dajkacsalád

az —>anyanevelésre kijetölt, erőtől duzzadó méhcsalád; sok etetni vágyó fiatal... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs gyümölcstermesztés Házi kert kert Kertészet kertfenntartás növény Növénytermesztés