Minden a pávatartásról - érdekességek és hasznos tanácsok

A pávatartás rejtelmei – Hasznos tanácsok mindenkinek!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
A pávatartás titkai

A pávák gondozása - Menedék

A pávákat koruk alapján kell elszállásolni, illetve a szerint, hogy milyen célból tartod őket. Ha például kifejezetten tenyészteni szeretnéd páváidat, akkor több helyre lesz szükségük, mert a kakasok hosszú farktollakat növesztenek maguknak, amiket edzeniük kell. Egy tenyésztésre szánt pávaól 2,1m magas és 3m széles. Fontos, hogy pávaóladnak valamilyen teteje is legyen, különben vagy ők repülnek majd ki belőle, vagy a ragadozók kapkodják ki onnan páváidat.

Ha van tyúkólad és kifutód, akkor ellenőrizd, hogy megfelelően véd-e a ragadozók elől – ez után készíts egy tízszer biztonságosabb élőhelyet páváid számára. Akárcsak a tyúkoknak, a páváknak is szükségük van jó néhány ülőre. Ezek legalább másfél méterre legyenek a talajtól, és ügyelj rá, hogy ne lekerekített ülőket használj, mert ezeken a pávák lábai könnyebben fagykárokat szenvedhetnek a téli hidegben (akárcsak a tyúkoknál).

hirdetes

A páváknak nincs szükségük külön fészekrakó boxokra, de fészekrakó területeket ki kell alakítanod számukra. Ezek a madarak a talajon fészkelnek, tehát kialakíthatsz nekik néhány erre alkalmas részt egy jó adag szalmából. Ügyelj azonban rá, hogy ne csináld őket túl magasra nekik. Minél több helyet tudsz biztosítani páváidnak a minimumon túl, annál jobb. A legtöbb kakas harciassá válhat egymással, ha túl szűk helyen kell osztozniuk. Felnőtt pávánként nagyjából 10 négyzetméternyi helyre lesz szükséged.

A pávacsibék keltetése és felnevelése

A pávatojásokat beszerezheted tenyésztőktől és persze saját páváidtól is. Ha saját pávatojásokat szeretnél kikeltetni, akkor készülj fel rá, hogy ez hosszabb folyamat lesz, mintha tyúktojásokkal próbálkoznál. A folyamat nagyjából 30 napot vesz majd igénybe, és a pávatojásoknak végig 37-38°C között kell lenniük, miután a tojók lerakták őket. A pávatojások kikeltetéséhez használhatsz szabványos keltetőket, de előfordulhat, hogy kotlós tyúkjaid vagy kacsáid is magukra vállalják majd ezt a feladatot.

A pávák nagyjából 4-12 tojást tojnak egyszerre, és évente 1-2 alkalommal válnak kotlóssá. A pávacsibék gyorsan fejlődnek, és már kikelésükkor is tollak fedik a testüket. Egy héttel a kikelésük után már repülni is képesek, de persze még jó ideig biztonságos helyen kell tartanod őket, akárcsak a tyúkok csibéit.

A legnagyobb különbség a pávák és más madarak keltetése között a párzási időszak időzítése. A páváknál ez általában márciusban kezdődik és augusztusban ér véget, tehát nem tart egész évben. Érdemes továbbá észben tartani, hogy a tojó pávák kétéves korukig nem tojnak tojásokat.

Sabine Löwer képe a Pixabay -en.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-09-18

Hatalmas bajban a fecskéink – Így segíthetsz nekik!

A hűvös, esős idő komoly veszélybe sodorja fecskéinket. Tudd meg, hogyan segíthetsz nekik, és miért fontos a természetvédelmi intézkedések betartása!

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Tocada (LP 1124.8.98)

Tavaszi árpa Cél: sörárpa Leírás:A fajta növekedési típusa korai fejlõdési stádiumban... Tovább

megporzás

a virágpornak (pollen) a magkezdemény csúcsára (nyitvatermők) v. a bibére (virág) kerülése... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állattenyésztés