Minden a pávatartásról - érdekességek és hasznos tanácsok

A pávatartás rejtelmei – Hasznos tanácsok mindenkinek!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
A pávatartás titkai

A pávatartás nehézségei

Habár pávákat tartani nem nagy kihívás, van néhány dolog, amivel tisztában kell lenned, mielőtt rászánod magadat.

A pávatartás nehézségei - Zaj

A pávák nagyon zajosak tudnak lenni. Ha tartottál már gyöngytyúkokat (amik hírhedten hangos madarak), akkor készülj fel rá, hogy a pávák bőven túltesznek rajtuk. Egy páva rikoltása akár 8 kilométerre is elhallatszik, egyes példányok pedig dudáláshoz hasonló hangokat is kiadhatnak magukból. A pávákat ráadásul nem érdekli, hogy milyen napszak van. Ha akarnak, egész nap hangoskodnak majd. Szerencsére a tojók nem olyan zajosak, mint a kakasok, de azért ők sem nevezhetők csendes állatoknak.

A pávatartás nehézségei - Időjárás

A pávákat szinte bárhol lehet tartani, de fontos tudni róluk, hogy sokkal jobban szeretik a meleget, mint a hideget. Ha hidegebb éghajlaton tervezel pávákat tartani, akkor elengedhetetlen, hogy megfelelő búvóhelyet biztosíts számukra a hideg elől. Ne feledd, hogy Ázsia dzsungeljeiből származnak. A pávák továbbá nem kedvelik az erős szelet és az esőzéseket sem. Bárhol is tartanád őket, gondoskodj róla, hogy legyen hová behúzódniuk, ha az időjárás barátságtalanná válik.

hirdetes

A pávatartás nehézségei - Ragadozók

Ha szárnyasokat tartasz birtokodon, akkor mindig észben kell tartanod a rájuk leselkedő ragadozókat. A pávák tudnak ugyan repülni, de nem épp a legfürgébb madarak, ezért a legtöbb ragadozó könnyedén elkaphatja őket, ha a védtelen helyen kapirgálnak. Persze még így is szárnyaik a leghasznosabb védekezésük a veszélyek ellen, ezért fontos, hogy ne csonkítsd meg őket!

A pávák gondozása - Etetés

A pávák nem válogatósak, ha az evésről van szó. Akárcsak a tyúkok, ők is mindenevők, de persze egészségük megőrzése érdekében érdemes odafigyelni kiegyensúlyozott táplálásukra. A csibéket életük első 6 hónapjában egészséges csibetáppal érdemes etetni, némi vadmadár csibetáppal keverve. Egy jó csibetáp nagyjából 20-24% fehérjét tartalmaz.

Fontos továbbá, hogy hozzáférjenek némi kavicshoz is a táp mellett. Biztosítsd továbbá, hogy páváidnak mindig legyen friss, tiszta vize is, mert könnyedén kiszáradhatnak. A felnőtt pávákat már változatosabban etetheted. Adhatsz nekik száraz kutyatápot, morzsolt kukoricát, zabot, tésztát, kenyeret, rizst, lisztkukacokat, gyomokat, gyümölcsöket és zöldségeket is. Nem ajánlott kizárólag tyúktáppal etetni a pávákat, ez ugyanis nem tartalmaz elegendő fehérjét számukra.

Nicholas Demetriades képe a Pixabay -en.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-09-18

Hatalmas bajban a fecskéink – Így segíthetsz nekik!

A hűvös, esős idő komoly veszélybe sodorja fecskéinket. Tudd meg, hogyan segíthetsz nekik, és miért fontos a természetvédelmi intézkedések betartása!

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

csicseriborsó (Cicer arietinum L.)

a pillangósok egyik elterjedt tagja, három világrészen kb. 10 millió ha-on termesztik. Sárga... Tovább

heterociklikus vegyület hatóanyagú gombaölő szerek

heterociklusos vegyületet tartalmazó gombaölő szerek; leggyakoribbak a nátrium-tartalmúak.... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állattenyésztés