7. Gondoskodj kertedről
A fenti lépésekkel lefektetheted egy javarészt gyommentes kert alapjait, de mindez semmit sem ér majd, ha ezek után nem gondoskodsz megfelelően kertedről. A gyomok komoly előnyre tehetnek szert, ha szándékosan ültetett növényeid nem növekszenek elég gyorsan, ezért fontos, hogy megfelelő körülményeket biztosíts ehhez számukra.
Öntözz mélyen
A gyakori felszíni öntözés messze nem olyan hatékony (és több vizet pazarol), mintha ritkábban, de mélyen, alaposan itatnád növényeidet. Biztosítsd, hogy a víz legalább 15cm mélyre beszivárogjon, hogy a hosszabb gyökerek is bőven kapjanak belőle.
Trágyázz szükség szerint
Vályogos talajban néha csak egy kis jó minőségű komposztra van szükséged, hogy egy jó kertet nevelhess magadnak, azonban ha a talaj más összetételű, akkor némi műtrágyát is elő kell majd venned. Fontos észben tartani, hogy a rendszeres esőzések, és az itt-ott előforduló nitrogénfoltok átmenetileg megköthetik a talaj tápanyagait. Ezen kívül ha egy bizonyos műtrágyából túl sokat használsz fel, akkor meglehet, hogy más tápanyagokból hiány lép majd fel a talajban. Fontos tehát, hogy ültetett növényeid igényeihez igazítsd trágyázásukat, különben az opportunista jellegű gyomok rögtön kapnak majd az alkalmon, hogy túlnőjenek rajtuk!
Gyomlálj korán és gyakran
Ha a gyomlálást időben és gyakran végzed, akkor még apróbb méretű korukban csaphatsz le a gyomokra kapák, vagy kézi gereblyék segítségével, ahelyett, hogy ásnod, vagy tépkedned kellene őket, ami sokkal több erőfeszítést igényel, és nagyobb veszélyt jelent a környező növényekre is.
8. Ültess szakaszosan
Ahol üresség van, ott a természet közbelép – előzd meg ezt szakaszos ültetéssel! Tervezd meg úgy ültetéseidet, hogy a termőidőszak elejétől a végéig legyen valami a kertedben. Ültesd el növényeidet már a tavasz beállta előtt otthonodban, hogy amint az idő felmelegszik, kiszoktathasd, majd kiültethesd őket, ezzel előnyt szerezve a gyomokkal szemben. Ezzel megakadályozhatod, hogy a talaj túl sokáig maradjon üres.
Ha nem átültetéssel, hanem magról nevelsz a kertben, akkor vess el több magot, mint amennyire szükséged lesz, majd kezdd el ritkítani a növénypalántákat, amikor pár centisre nőnek, hogy elegendő helye legyen a többinek. A feláldozott példányom lényegében átmeneti talajtakarókként működnek, ezzel meggátolva a gyomok feltörését.
9. Ne feledkezz meg a talajtakarók ültetéséről
Mint említettük, ahol a természet helyet talál, oda a természet betelepül. A gyomok a természet talajtakarói, de te jobban teszed, ha helyettük magadnak válogatod meg, mivel takarod be ágyásaid üres részeit. Melegebb időben a hajdina, a köles, és a cirok kínálnak jó talajtakarást, de ügyelj rá, hogy sok víz kell nekik, és ha túl forró az idő, akkor némi árnyékot kell föléjük húzni. Hűvösebb időben a bíborhere, a talajművelő retek, a téli búza, és a mustár is remekül alkalmasak erre a célra, habár az első kettő huzamosabb hideg hatására elpusztul.