9 lépcsős megoldás a kerti gyomok ellen

Szabadulj meg örökre a gyomoktól organikus megoldásokkal!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
A legjobb megoldások kerti gyomok ellen

7. Gondoskodj kertedről

A fenti lépésekkel lefektetheted egy javarészt gyommentes kert alapjait, de mindez semmit sem ér majd, ha ezek után nem gondoskodsz megfelelően kertedről. A gyomok komoly előnyre tehetnek szert, ha szándékosan ültetett növényeid nem növekszenek elég gyorsan, ezért fontos, hogy megfelelő körülményeket biztosíts ehhez számukra.

Öntözz mélyen

A gyakori felszíni öntözés messze nem olyan hatékony (és több vizet pazarol), mintha ritkábban, de mélyen, alaposan itatnád növényeidet. Biztosítsd, hogy a víz legalább 15cm mélyre beszivárogjon, hogy a hosszabb gyökerek is bőven kapjanak belőle.

Trágyázz szükség szerint

Vályogos talajban néha csak egy kis jó minőségű komposztra van szükséged, hogy egy jó kertet nevelhess magadnak, azonban ha a talaj más összetételű, akkor némi műtrágyát is elő kell majd venned. Fontos észben tartani, hogy a rendszeres esőzések, és az itt-ott előforduló nitrogénfoltok átmenetileg megköthetik a talaj tápanyagait. Ezen kívül ha egy bizonyos műtrágyából túl sokat használsz fel, akkor meglehet, hogy más tápanyagokból hiány lép majd fel a talajban. Fontos tehát, hogy ültetett növényeid igényeihez igazítsd trágyázásukat, különben az opportunista jellegű gyomok rögtön kapnak majd az alkalmon, hogy túlnőjenek rajtuk!

hirdetes

Gyomlálj korán és gyakran

Ha a gyomlálást időben és gyakran végzed, akkor még apróbb méretű korukban csaphatsz le a gyomokra kapák, vagy kézi gereblyék segítségével, ahelyett, hogy ásnod, vagy tépkedned kellene őket, ami sokkal több erőfeszítést igényel, és nagyobb veszélyt jelent a környező növényekre is.

8. Ültess szakaszosan

Ahol üresség van, ott a természet közbelép – előzd meg ezt szakaszos ültetéssel! Tervezd meg úgy ültetéseidet, hogy a termőidőszak elejétől a végéig legyen valami a kertedben. Ültesd el növényeidet már a tavasz beállta előtt otthonodban, hogy amint az idő felmelegszik, kiszoktathasd, majd kiültethesd őket, ezzel előnyt szerezve a gyomokkal szemben. Ezzel megakadályozhatod, hogy a talaj túl sokáig maradjon üres.

Ha nem átültetéssel, hanem magról nevelsz a kertben, akkor vess el több magot, mint amennyire szükséged lesz, majd kezdd el ritkítani a növénypalántákat, amikor pár centisre nőnek, hogy elegendő helye legyen a többinek. A feláldozott példányom lényegében átmeneti talajtakarókként működnek, ezzel meggátolva a gyomok feltörését.

9. Ne feledkezz meg a talajtakarók ültetéséről

Mint említettük, ahol a természet helyet talál, oda a természet betelepül. A gyomok a természet talajtakarói, de te jobban teszed, ha helyettük magadnak válogatod meg, mivel takarod be ágyásaid üres részeit. Melegebb időben a hajdina, a köles, és a cirok kínálnak jó talajtakarást, de ügyelj rá, hogy sok víz kell nekik, és ha túl forró az idő, akkor némi árnyékot kell föléjük húzni. Hűvösebb időben a bíborhere, a talajművelő retek, a téli búza, és a mustár is remekül alkalmasak erre a célra, habár az első kettő huzamosabb hideg hatására elpusztul.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-21

A legszebb fagytűrő évelő virágok: így gondozd őket télen

Ismerd meg a legszebb fagytűrő évelő virágokat, és tanuld meg, hogyan gondozd őket, hogy egész télen gyönyörködhess bennük! Varázsolj színt és életet kertedbe.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

donor

Az a szervezet, amelynek valamely szervét, szövetét v. sejtjét mest. beavatkozással, ált.... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Gazdaság Gyeptermesztés Házi kert kert Környezetgazdálkodás Talajművelés