9 lépcsős megoldás a kerti gyomok ellen

Szabadulj meg örökre a gyomoktól organikus megoldásokkal!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
A legjobb megoldások kerti gyomok ellen

2. Távolítsd el a főgyökeres növényeket

Ha éppen egy új kert telepítése előtt állsz, akkor kezdésképpen érdemes felásni és eltávolítani a területről minden főgyökeres növényt. Mivel a főgyökeres növények képesek csupán a gyökér egy részéből is visszanőni, csak komplett felásásukkal biztosíthatod, hogy később ne térjenek vissza. Ne feledd – a szántás vagy kapálás több részre vághatja a gyökereket, ami több gyomot eredményez.

Ha egy meglévő kerttel van dolgod, akkor csak vagdosd le rendszeresen a főgyökeres növények felső részét a termőidőszak során. Újra és újra visszanőnek majd ugyan, de mivel a levelek rendszeres újranövesztése sok erőforrást és időt vesz igénybe, így nem lesz erejük magvakat termeszteni. Aztán amikor végre eljön a szüretelés ideje, ásd fel az összes így „kezelt” gyomot, hogy végérvényesen megszabadulj tőlük anélkül, hogy elvethetnék magvaikat.

3. Jöhetnek a felszíni gyomok

Érdemes az előtt kihuzigálni a gyomokat az ágyásokból, mielőtt beültetnéd őket, így később nem veszélyezteted majd a fiatal palánták gyökereit, és a lépkedés okozta talajtömörüléstől sem kell tartanod. Ha egy területen sok apró méretű, de nem túl mély gyökérzetű gyomot találsz, akkor fogj egy gereblyét, és forgasd ki vele a gyökereiket a talajból egy száraz, meleg napon – a napfény néhány óra alatt kiszárítja ezeket a gyökereket, amitől a gyomok elpusztulnak.

hirdetes

4. Biztosíts jó vízelvezetést

A szántást bizonyára te sem sorolnád a kedvenc szabadidős tevékenységeid közé, de ha kerted talaja tömörré válik, akkor muszáj leszel rávenned magad, mert biztosítanod kell, hogy a víz valahogy leszivároghasson a komposztréteg alá is. Ellenkező esetben a komposzt egy sűrű, tömör, kemény talajrétegre kerül majd rá, gátolva ezzel a vízelvezetést, és tökéletes körülményeket teremtve a gyomoknak.

Ha a szántás nem opció, egy másik lehetséges megoldás néhány réteg kartonnal és más papírral lefedni a talajt, és alaposan átáztatni ezeket, mielőtt a komposzt rájuk kerülne. Ha szerencséd van, akkor a nedves papír mágnesként vonzza majd a talajban élősködő csúszómászókat, amelyek alaposan átdolgozzák a talajt, javítva annak vízelvezetését. Ez után 1-2 évente ajánlott egy nagy vasvillával mélyen megszurkálni a talajt, némi extra levegő- és vízmozgást biztosítva ezzel neki. Még a komposztban gazdag talajnak is szüksége van néha egy kis szellőztetésre, és ha egy nagy vasvillát használsz, akkor kisebb az esélye, hogy a felszínre hozol néhány mélyen szunnyadó gyommagot.

Sokan döntenek inkább a dupla ásás vagy egyszeri szántás mellett, de ez túlságosan felforgathatja. Ha te is ezt a módszert választod, akkor dolgozz bele egy jó adag organikus anyagot a talajba. Ez után csíráztasd elő a gyomokat azzal, hogy egy pár hétig rendszeresen öntözöd az ágyásokat. Ha ez megvan, akkor jöhet a következő lépés…

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

árapasztó

olyan vízépítési létesítmény, amelynek segítségével az árvízi károk a víz... Tovább

törés

A csontok folytonosságának megszakadásával járó sérülés.(csonttörés) Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Gazdaság Gyeptermesztés Házi kert kert Környezetgazdálkodás Talajművelés