5. Fojtsd el a magokat
Valójában az elfojtás itt nem több egy nagy adag komposzt hozzáadásánál. Egy organikus kertben legalább 5cm friss komposztra lesz szükséged évente, de ha ennél többet tudsz biztosítani, akkor az még jobb. Teljesen új kerti ágyásoknak minimum 10cm-nyi komposztra is szükségük lehet. Ezzel lényegében azt éred el, hogy elfojtod az összes fényéhes gyommagot, amelyek évek óta a talajban szunnyadnak.
6. Tervezd meg ágyásaid gyommentes ültetési stratégiáját
Bármennyire is próbálkozol, lehetetlen teljesen megszabadulni a gyommagoktól a kertben. Magok lehetnek a trágyában, befújhatja őket a szél a kertbe, ráragadhatnak a cipődre, és lepottyanhatnak a kertben, és így tovább. Még ha minden lépést követtél is idáig, készülj fel rá, hogy időnként így is muszáj leszel néha gyomtalanítani. Érdemes tehát úgy beültetni ágyásaidat, hogy megnehezítsd a növények között felbukkanó gyomok dolgát, és egyben megkönnyítsd sajátodat, ha kapálnod kell.
Ha egy egyszerű kerti rutint szeretnél megalapozni magadnak, akkor a következő két ültetési módszer valamelyikét használd:
1. Egyenes sorok
Nincs más dolgod, mint teljesen egyenes sorokba ültetni növényeidet és ügyelni rá, hogy meglegyen közöttük a megfelelő távolság. Ez később megkönnyíti majd a kapálást a beültetett részek között. Habár ez a módszer több gyomot eredményezhet, rendszeres kapálással vagy kézi gereblyézéssel egyszerű lesz megszabadulnod tőlük.
2. Szétterített ültetés
A „szétterített” ültetési módszer szintén egy konkrét rend szerint történik, csak éppen egyenes sorok helyett rombuszmintában (elcsúsztatott sorokban) helyezed el a palántákat, amelyek így közelebb kerülnek egymáshoz. Akár különböző formájú növényeket is egymás mellé ültethetsz (persze csak ha hasonló igényeik vannak), hogy a lehető legnagyobb területet árnyékolják le leveleikkel, minél kevesebb esélyt hagyva ezzel a gyomoknak – ha egyáltalán sikerül kicsírázniuk, akkor is könnyű lesz őket eltávolítani, mert sokkal lassabban nőnek majd.
Fontos megjegyezni, hogy minél közelebb ülteted egymáshoz növényeidet, annál több tápanyagot kell biztosítanod nekik, és a túl szoros ültetés megnöveli a gombásodás és egyéb betegségek veszélyét. A jó szellőzés fontosabb, mint a talaj leárnyékolása!