A kert egyéb mikroklímái
A mikroklímák persze nem csak abban különbözhetnek egymástól, hogy mennyi ideig és milyen erősségű napfény éri őket. Kerted bizonyos részein egyedi helyzetek alakulhatnak ki, amik sokkal kedvezőbbek lehetnek bizonyos növények számára.
Járdák, kocsifeljárók és köves részek
A kövek és a beton sűrű felületükkel rengeteg hőt képesek magukba szívni a nap folyamán, amelyet az éjszaka során engednek ki magukból a környező talajba (és van sok városban éjszaka is óriási hőség, órákkal a naplemente után is). Egyes helyeken ez a jelenség nem csak melegebb, hanem szárazabb körülményeket is teremt. Az ilyen objektumok közvetlen közelében valamivel tovább tarthat a termőidőszak birtokodon, és kedvezőbbek a körülmények a szárazságkedvelő növények számára is. Ilyen például az okra, a görögdinnye, a paradicsom, a paprika, a levendula vagy a kövér porcsin.
Alacsony részek
Ezek kerted azon területei, amelyek valamivel az átlag magasság alatt helyezkednek el. Lényegében a talajban kialakult mélyedések és lyukak, amiket ránézésre elég nehéz lehet kiszúrni. Ezek problémásak lehetnek, mert ha összegyűlik bennük a víz, a talaj túl nedvessé válik körülöttük, amit a legtöbb növény nagyon rosszul visel. A kisebb lyukakat könnyedén betemetheted, de a nagyobb mélyedésektől már nehezebb lehet megszabadulni. Ha szeretnéd kihasználni őket, köréjük olyan növényeket, amelyek szívesen állnak vizes talajban (és ne felejtsd el sűrűn öntözni őket, vagy feltölteni vízzel a mélyedést, ha sokáig nem esik az eső). A zeller, a petrezselyem, a tyúkhúr és a zellergumó is kedveli a vizenyős talajt, hogy csak néhányat említsünk
Lejtők
Lejtőkön nem egyszerű növényeket termeszteni, de nem is lehetetlen. A lejtők egyik fő problémája, hogy a talaj minősége és víztartalma is elmarad a lapos területekkel szemben, hiszen a víz a gyorsan lefolyik róluk, így a növények csak keveset használhatnak fel belőle. Az egyik megoldás teraszokat kialakítani rajta, vagy olyan növényeket ültetni, amik felfogják a vizet. Lehetőség szerint ültess mélyre gyökerező növényeket, amik gyökerei több tápanyagot érnek el a talajban.
Ezek a növények stabilabban is kapaszkodnak a talajba, így kisebb eséllyel dőlnek el heves esőzések idején. Ezeken kívül kisebb vízigényű növényeket is ültethetsz a lejtőkre, amiket kevésbé zavar a folyadék hiánya (persze öntözni néha ezeket is kell majd). Attól függően, hogy mely égtáj irányába néznek, a lejtők kerted melegebb vagy hűvösebb részei lehetnek (lásd: az előző felsorolás) – ezt szintén vedd figyelembe. A lejtőket jól tűri a mezei katáng, a nadálytő, a szőlő, a kukorica, a tök, illetve a különböző gyümölcs- és diófák.
Patakok, tavacskák és mocsaras területek
Ezek a mikroklímák lényegesen több nedvességet tartanak magukban, mint a kert mélyebb pontjai, és ennek köszönhetően érezhetően hűvösebb körülményeket is teremtenek maguk körül. Persze a folyamatosan vizes területek közelében sem lehetetlen növényeket termeszteni, csak tisztában kell lenned azok igényeivel. Fontos persze észben tartani, hogy ha ezek a vízforrások bármilyen módon érintkezhettek vegyi anyagokkal, akkor nem ajánlott fogyasztásra vagy komposztálásra szánt növényeket ültetni köréjük. A vizes területek közelében jól nő a spárga, a kerti saláta, a menta, a tőzegáfonya, a rebarbara, a menta, az eper, a gombák és a taró.