A mikroklíma hasznosítása a kertben

A mikroklíma szerepe és hasznosítása a kertben

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Mik azok a mikroklímák, és hogyan hasznosítsd őket kertedben?

Készítsd el mikroklíma-térképedet

Miután feljegyezted a különböző területek éghajlati adottságait, készíts egy térképet róluk, hogy az adatok átláthatóbbá váljanak. Helyezz el minél több adatot a térképen!

Folytasd a megfigyelést

Előfordulhat, hogy hosszú ideig nem esik az eső, vagy túl felhősek a napok, hogy pontos adatokat gyűjthess a napfény mennyiségéről kertedben. Mindig legyen kéznél a füzeted, amiben vezeted ezeket az adatokat, hogy később frissíthesd velük térképedet. Ne feledd továbbá, hogy az évszakok változásával a mikroklímák is változhatnak kertedben, hiszen ahogy a nap alacsonyabb vagy magasabb szögben jár, úgy máshová is vet majd árnyékokat, illetve a napsütötte órák száma is jelentősen eltér két évszak között.

hirdetes

Hogyan hasznosítsd kerted mikroklímáit

Válaszd ki a legjobb növényeket mikroklímáidba

Most már tudod, hogy kerted mely részeit mennyi napfény éri, így elkezdheted kiválogatni, hogy ez alapján hová milyen növényeket ültess majd. A paradicsomok, paprikák és kukoricák például szeretnek minél több időt a napfényben tölteni, így ezek lehetőleg a legnaposabb helyekre kerüljenek. Értelemszerűen az árnyékkedvelő növények (például a káposztafélék családjának tagjai) az árnyékosabb helyekre kerüljenek, és így tovább.

Ne félj kísérletezni

Ideje kivitelezned tervedet! Ültesd be azokat a részeket, amiket mikroklímájuk alapján ideálisnak tartasz bizonyos növények számára, hogy megnézd, valóban jól érzik-e ott magukat. Ne vedd túl komolyan azonban a dolgot, hiszen sikerekre és kudarcokra is számíthatsz majd, de minden esetből sokat tanulhatsz! Ha korábban azt hitted, hogy a makroklíma (egy több ezer négyzetkilométerre kiterjedő éghajlat) miatt kerted nem alkalmas egy bizonyos növény termesztésére, talán most rájössz majd, hogy bizonyos részeken ideális körülmények adottak ehhez.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Albatre (EGH 319 RM)

Napraforgó Cél: olajipari Leírás:Széles háromszögtõl a kihegyesedõig alakúak levelei,... Tovább

fenyércirok (Sorgum halepense [L.] Pers.)

a pázsitfüvek családjába tartozó veszélyes gyomnövény (növényvédelmi karantén). Magas,... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Mezőgazdaság Növénytermesztés