Készítsd el mikroklíma-térképedet
Miután feljegyezted a különböző területek éghajlati adottságait, készíts egy térképet róluk, hogy az adatok átláthatóbbá váljanak. Helyezz el minél több adatot a térképen!
Folytasd a megfigyelést
Előfordulhat, hogy hosszú ideig nem esik az eső, vagy túl felhősek a napok, hogy pontos adatokat gyűjthess a napfény mennyiségéről kertedben. Mindig legyen kéznél a füzeted, amiben vezeted ezeket az adatokat, hogy később frissíthesd velük térképedet. Ne feledd továbbá, hogy az évszakok változásával a mikroklímák is változhatnak kertedben, hiszen ahogy a nap alacsonyabb vagy magasabb szögben jár, úgy máshová is vet majd árnyékokat, illetve a napsütötte órák száma is jelentősen eltér két évszak között.
Hogyan hasznosítsd kerted mikroklímáit
Válaszd ki a legjobb növényeket mikroklímáidba
Most már tudod, hogy kerted mely részeit mennyi napfény éri, így elkezdheted kiválogatni, hogy ez alapján hová milyen növényeket ültess majd. A paradicsomok, paprikák és kukoricák például szeretnek minél több időt a napfényben tölteni, így ezek lehetőleg a legnaposabb helyekre kerüljenek. Értelemszerűen az árnyékkedvelő növények (például a káposztafélék családjának tagjai) az árnyékosabb helyekre kerüljenek, és így tovább.
Ne félj kísérletezni
Ideje kivitelezned tervedet! Ültesd be azokat a részeket, amiket mikroklímájuk alapján ideálisnak tartasz bizonyos növények számára, hogy megnézd, valóban jól érzik-e ott magukat. Ne vedd túl komolyan azonban a dolgot, hiszen sikerekre és kudarcokra is számíthatsz majd, de minden esetből sokat tanulhatsz! Ha korábban azt hitted, hogy a makroklíma (egy több ezer négyzetkilométerre kiterjedő éghajlat) miatt kerted nem alkalmas egy bizonyos növény termesztésére, talán most rájössz majd, hogy bizonyos részeken ideális körülmények adottak ehhez.