A mikroklíma hasznosítása a kertben

A mikroklíma szerepe és hasznosítása a kertben

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Mik azok a mikroklímák, és hogyan hasznosítsd őket kertedben?

A kert négy fekvése

Minden kertben (és udvaron, tehát az egész birtokon) négy fekvést különböztetünk meg az alapján, hogy milyen égtájra néznek.

Déli fekvésű részek

Ezek kerted legmelegebb részei, különösen ha egy kő vagy cementfal déli oldalán helyezkednek el. Mindez annak köszönhető, hogy a legtöbb helyen délről ezeket éri a nap a leghosszabb ideig. Hűvösebb éghajlatokon ezekre a részekre ajánlott tehát ültetni a napkedvelő növényeket. Ebből következik, hogy az árnyékkedvelő növények számára nem ideálisak a déli fekvésű részek. 

Keleti fekvésű részek

Ezek kerted azon részei, amelyeket reggel elsőként érnek a felkelő nap sugarai, a nap közepére és második felére azonban árnyékba kerülnek. Azok a növények, amiknek szükségük van némi napfényre, de nem kedvelik a forróságot ideálisak lehetnek kerted keleti fekvésű mikroklímái. Ha otthonod egyébként túl meleg és napos számukra, egy keleti oldalon megpróbálkozhatsz termesztésükkel. A káposztafélék és más árnyékkedvelő növények számára ideális helyek lehetnek a keleti fekvésű részek.

hirdetes

Nyugati fekvésű részek

A kert nyugati fekvésű részeire nagyjából délben érnek el a napsugarak (addig árnyékban vannak), és egészen naplementéig süti őket a nap. A nyugati fekvésű mikroklímák szintén ideálisak azon növények számára, amelyek szeretik a napsütést és a meleget (akár a forróságot is). A délutáni napfény melegebb és világosabb, mint a reggeli, ezért érdemes a keleti oldalon tartani azokat a növényeket, amelyek gyengébb napfényre vágynak, és a nyugati azokat, amik erősebbre. Ősszel és télen némileg változnak a körülmények, ilyenkor ugyanis a nyugati oldalt hamarabb érik el a napsugarak. Az ágyások ilyenkor 5-10 fokkal is melegebbek lehetnek, mint kerted más részei. Az erős napfényt kedvelő növények (pl. napraforgó, padlizsán, torma, stb.) jól érzik magukat a nyugati oldalakon.

Északi fekvésű részek

Az északi fekvésű részek olyan növények számára ideálisak, amik főleg az árnyékos helyeket kedvelik. Érdemes különösen odafigyelni arra, hogy ezek a részek hány órányi napfényt kapnak a nap során.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

denitrifikáció

a talaj hasznosuló N-vegyületeinek a redukciója; az oxigénben szegény talajokban a... Tovább

114/2008. (IX. 5.) FVM rendelet

A mezõgazdasági üzemek korszerûsítéséhez, fejlesztéséhez nemzeti hatáskörben nyújtott... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Mezőgazdaság Növénytermesztés