Tudd, hogy hogyan érdemes metszeni
A metszés segíthet több napfényt juttatni fák és bokrok alacsonyabban elhelyezkedő leveleihez, ami segíthet a növények egészségének megőrzésében. Ugyan így több napfényt kaphatnak azok a félárnyékot kedvelő növények is, amelyeket a fa lombjai alá ültettél. Amikor elérkezik a metszés ideje, kezdd az elhalt, vagy haldokló ágak eltávolításával. Ha látsz egy beteg ágat, akkor bőven fertőzött rész és törzs között válaszd le azt a fáról.
Érdemes ritkítani az olyan, egyébként egészséges részeket is, ahol a faágak egymáshoz érnek, vagy keresztezik egymást – ilyenkor a kisebb, rövidebb ágat ajánlott levágni – vagy ha egy ág függőlegesen nő. Megszabadulhatsz azoktól az ágaktól is, amelyek túl alacsonyan nőnek, és akadályozzák a hétköznapi mozgást a fa körül. Minél közelebb tudsz vágni az ág tövéhez, annál jobb. A csonkok csak nagyobb felületet biztosítanak a baktériumok és rovarok számára, amin keresztül bejuthatnak a fába. Ügyelj arra is, hogy abban a szögben vágj, amiben az ág kinő a nagyobb ágból vagy a törzsből.
Ha mindent jól csináltál, akkor idővel egy egészséges kéreg keletkezik majd a „seb” körül. Habár sok fa és bokor van, ami nem ereszt gyantát, ha télen metszik (ilyenek a nagyvirágú abélia, a hortenzia, az alma, a lucfenyő, a nyárfa, a borókák, a cseresznyék, stb.), néhány fajta (például a juhar, a nyír, a som, a dió, a szil, stb.) még télen is „vérzik”, ezért a biztonság kedvéért érdemes mindennel legalább nyárig várni.
Biztonsági szempontok
Végezetül, ha egy ág túl magasan van, vagy a fa lombja vészesen közel került az utcai elektromos vezetékekhez, akkor ne kockáztass, és bízd szakemberekre ezeket a veszélyes feladatokat! Remélem, hogy mindent sikerült megosztanom veletek a sikeres metszésről, ha valami kimaradt volna, forduljatok hozzám bizalommal, Facebook-oldalunkon minden kérdésre válaszolok!