Ne metszd a növényeket ősszel - mutatjuk, miért követsz el óriási hibát

Ezért nem szabad ősszel metszeni a kertedben

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

Sokan élnek abban a tévhitben, hogy ősszel érdemes megmetszenünk minden egyes növényt. Ez viszont óriási hiba, mostani cikkünkben mindent elmondunk a metszésről, tartsatok velünk! 

Ezért nem szabad ősszel metszeni

Ahogy a nyári meleg lassan visszahúzódik, egyre több kertész tölti idejét a már hűvösebb, de még nem túl hideg kertben, hiszen a szezon vége nem kevés munkával jár. Ki kell takarítani az ágyásokat, össze kell szedni a faleveleket, le kell tudni az ültetést, elő kell készíteni a növényeket a télre, és így tovább.

Rengeteg a feladat, de ha van valami, amit sosem szabad ősszel elvégezni, az a metszés. Bizony, jobban teszed, ha a metszőollóról már a nyár végén megfeledkezel. De miért nem szabad ősszel metszeni? Mikor érdemes, ha nem akkor? Ezekre és hasonló kérdésekre szeretnénk válaszolni az alábbiakban!

Miért nem szabad ősszel metszeni?

hirdetes

Az őszi metszéssel – habár sokan a téli felkészítés lépésének tartják – az a probléma, hogy új hajtások növesztésére ösztönzi a növényeket egy olyan időszakban, amikor már éppen készülnének nyugalmi állapotba (értsd: téli álom) szenderülni.

Ez nagyon legyengítheti a növényeket, és többet árthat nekik, mint amennyit segíthet. Mi több, ha egy melegebb napon (amelyekből idén ősszel volt bőven) kezded el metszeni növényeidet, akkor szivárogni kezd belőlük a nedv. Ha a metszést közvetlenül egy fagypont alatti éjszaka követi, és ez a nedv belefagy a növénybe, akkor visszafordíthatatlan károk eshetnek benne.

Ne metssz nyirkos időben

Minden évszakra vonatkozik, hogy nyirkos, párás időben nem ajánlott metszeni, ugyanis ilyenkor sokkal könnyebben terjednek a különböző fertőzések. A párás körülmények fokozzák a mikrobák elszaporodását, amelyek veszélyt jelenthetnek növényeidre. Várd meg, hogy a nap megszárítsa a kertet, mert ezzel a penészkezdemények és a baktériumok nagy része is elpusztul. A következő oldalon elmondom, mikor és hogyan érdemes metszeni, megéri lapozni egyet, mivel sajnos sokan nincsenek tisztában ezekkel a dolgokkal! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

alkének (olefinek)

egy kettős kötést (pi-kötés) tartalmazó ->szénhidrogének, telítetlen vegyületek. A kettős... Tovább

hajtatás

főleg a zöldség- és a dísznöv.-ben alkalmazott eljárás. Célja, hogy a növények kezdeti... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem