Sokan élnek abban a tévhitben, hogy ősszel érdemes megmetszenünk minden egyes növényt. Ez viszont óriási hiba, mostani cikkünkben mindent elmondunk a metszésről, tartsatok velünk!
Ahogy a nyári meleg lassan visszahúzódik, egyre több kertész tölti idejét a már hűvösebb, de még nem túl hideg kertben, hiszen a szezon vége nem kevés munkával jár. Ki kell takarítani az ágyásokat, össze kell szedni a faleveleket, le kell tudni az ültetést, elő kell készíteni a növényeket a télre, és így tovább.
Rengeteg a feladat, de ha van valami, amit sosem szabad ősszel elvégezni, az a metszés. Bizony, jobban teszed, ha a metszőollóról már a nyár végén megfeledkezel. De miért nem szabad ősszel metszeni? Mikor érdemes, ha nem akkor? Ezekre és hasonló kérdésekre szeretnénk válaszolni az alábbiakban!
Miért nem szabad ősszel metszeni?
Az őszi metszéssel – habár sokan a téli felkészítés lépésének tartják – az a probléma, hogy új hajtások növesztésére ösztönzi a növényeket egy olyan időszakban, amikor már éppen készülnének nyugalmi állapotba (értsd: téli álom) szenderülni.
Ez nagyon legyengítheti a növényeket, és többet árthat nekik, mint amennyit segíthet. Mi több, ha egy melegebb napon (amelyekből idén ősszel volt bőven) kezded el metszeni növényeidet, akkor szivárogni kezd belőlük a nedv. Ha a metszést közvetlenül egy fagypont alatti éjszaka követi, és ez a nedv belefagy a növénybe, akkor visszafordíthatatlan károk eshetnek benne.
Ne metssz nyirkos időben
Minden évszakra vonatkozik, hogy nyirkos, párás időben nem ajánlott metszeni, ugyanis ilyenkor sokkal könnyebben terjednek a különböző fertőzések. A párás körülmények fokozzák a mikrobák elszaporodását, amelyek veszélyt jelenthetnek növényeidre. Várd meg, hogy a nap megszárítsa a kertet, mert ezzel a penészkezdemények és a baktériumok nagy része is elpusztul. A következő oldalon elmondom, mikor és hogyan érdemes metszeni, megéri lapozni egyet, mivel sajnos sokan nincsenek tisztában ezekkel a dolgokkal!