Akkor mégis mikor metsszünk?
A metszésre valójában elsősorban csak a gyümölcsfáknak lehet szüksége, azokon kívül pedig csak nagyon kevés növény igényli. Ha mindenképpen szeretnél metszeni egy kicsit kertedben, akkor várj legalább a tél közepéig. Persze a túlnőtt virágzó bokrok és gyümölcsfák metszése segíthet serkenteni a virágzást és ezzel a termést is, ráadásul csökkenti a fertőzések és a kártevők elterjedésének esélyét.
Mindez azonban csak akkor működik így, ha nem ősszel csinálod! A tél nem csak azért ideális, mert a legtöbb fás szárú növény nyugalmi állapotban van, hanem mert ekkorra a legtöbb levél lehullott a fákról, és így jobban látod, hogy mit csinálsz – ez fontos biztonsági szempont, különösen méretesebb fák esetén. A koratavasszal virágzó növényeket, amiknek csak egy enyhe metszésre van szükségük (ilyenek például az orgona és a gyöngyvessző), érdemes rögtön elvirágzásuk után megmetszeni. A lombhullató, sűrűn növő bokrok esetén jobb télen elvégezni ezt.
Tartsd tisztán szerszámaidat!
Nem szeretnénk külön belemenni abba, hogy milyen eszközöket használj a metszéshez – azt azonban nyomatékosítanunk kell, hogy bármivel is csinosítod kertedet, ügyelned kell szerszámaid tisztaságára! Ez nem csak a metszés előtt fontos, hanem közben is – legalább minden fa és bokor között fertőtlenítsd újra szerszámaidat, hogy ne terjeszd a fertőzéseket közöttük.
A szerszámok fertőtlenítéséhez keverj el egy-két teáskanálnyi fehérítőt egy vödör meleg vízben. Ez az egyszerű keverék elpusztítja a legtöbb baktériumot. Ne felejtsd el alaposan megszárítani szerszámaidat, miután leöblítetted őket, hiszen – mint azt már említettük – a nyirkos körülményekben jobban szaporodnak a gombák és a baktériumok. Most pedig nézzük, hogyan metsszünk, a következő oldalon ezt is elmondom, tartsatok velem ott is, érdemes!