Ne metszd a növényeket ősszel - mutatjuk, miért követsz el óriási hibát

Ezért nem szabad ősszel metszeni a kertedben

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Ezért nem szabad ősszel metszeni

Akkor mégis mikor metsszünk?

A metszésre valójában elsősorban csak a gyümölcsfáknak lehet szüksége, azokon kívül pedig csak nagyon kevés növény igényli. Ha mindenképpen szeretnél metszeni egy kicsit kertedben, akkor várj legalább a tél közepéig. Persze a túlnőtt virágzó bokrok és gyümölcsfák metszése segíthet serkenteni a virágzást és ezzel a termést is, ráadásul csökkenti a fertőzések és a kártevők elterjedésének esélyét.

Mindez azonban csak akkor működik így, ha nem ősszel csinálod! A tél nem csak azért ideális, mert a legtöbb fás szárú növény nyugalmi állapotban van, hanem mert ekkorra a legtöbb levél lehullott a fákról, és így jobban látod, hogy mit csinálsz – ez fontos biztonsági szempont, különösen méretesebb fák esetén. A koratavasszal virágzó növényeket, amiknek csak egy enyhe metszésre van szükségük (ilyenek például az orgona és a gyöngyvessző), érdemes rögtön elvirágzásuk után megmetszeni. A lombhullató, sűrűn növő bokrok esetén jobb télen elvégezni ezt. 

hirdetes

Tartsd tisztán szerszámaidat!

Nem szeretnénk külön belemenni abba, hogy milyen eszközöket használj a metszéshez – azt azonban nyomatékosítanunk kell, hogy bármivel is csinosítod kertedet, ügyelned kell szerszámaid tisztaságára! Ez nem csak a metszés előtt fontos, hanem közben is – legalább minden fa és bokor között fertőtlenítsd újra szerszámaidat, hogy ne terjeszd a fertőzéseket közöttük.

A szerszámok fertőtlenítéséhez keverj el egy-két teáskanálnyi fehérítőt egy vödör meleg vízben. Ez az egyszerű keverék elpusztítja a legtöbb baktériumot. Ne felejtsd el alaposan megszárítani szerszámaidat, miután leöblítetted őket, hiszen – mint azt már említettük – a nyirkos körülményekben jobban szaporodnak a gombák és a baktériumok. Most pedig nézzük, hogyan metsszünk, a következő oldalon ezt is elmondom, tartsatok velem ott is, érdemes!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fajtahibrid

két növény- v. állatfajta keresztezéséből létrejött utód. Minél eltérőbb... Tovább

télállóság

A szélsőséges,zord téli időjárással szembeni ellenálló képesség. (fagyállóság) Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem