Hová kerüljön a méhkaptár? – Méhkaptárod elhelyezésekor több szempontot is fontolóra kell venned. Méheid nagyon hálásak (értsd: produktívabbak) lesznek, ha olyan helyre telepíted az otthonukat, ami megfelel nekik.
Hozzáférhetőség
A kaptárnak rendszeres karbantartásra lesz szüksége, és persze időnként bizonyára mézet is szeretnél szüretelni belőlük. Ebbe eleinte persze bele kell majd tanulnod, éppen ezért nem lenne értelme azzal nehezíteni saját dolgodat, hogy egy nehezen hozzáférhető helyre helyezed a kaptárt. Hagyj magadnak kellő mozgásteret, hogy egyszerűbben menjenek a szüretek és minden egyéb munkálat.
Szabad égbolt
Ez már trükkösebb téma. A méheknek napfényre van szükségük, hogy reggelente „aktivizálják” magukat. Olyan ez, mint az embereknek a reggeli kávé (habár a napfény a mi szervezetünkre is hatással van ilyen téren, de ne térjünk el a tárgytól). Viszont ha a kaptár túl sok napfényt kap és túl sokáig, akkor az árthat a méhek egészségének (és produktivitásának is). Érdemes úgy elhelyezni a kaptárt, hogy többnyire csak a reggeli órákban érje közvetlen napfény, egyébként pedig legyen félárnyékban.
A méhek útvonalai
Miután a méhek beköltöztek és berendezkedtek, felfedező útra indulnak a kaptár körül, hogy kiderítsék, merre vannak a legjobb kertek a környéken. Amint rátalálnak erre a helyre, minden nap visszajárnak majd oda, és így egy igen határozott „országút” jön létre a kert és a kaptár között. Fokozottan ügyelj rá, hogy a kaptár olyan helyre kerüljön, hogy a létrejövő útvonalakon zavartalanul közlekedhessenek méheid – tehát ne keresztezze őket ösvény, vagy más gyalogos vagy autóút. Ezzel magadat is sok kellemetlenségtől kímélheted meg, így a zavartalan útvonalak biztosítása mindenki érdeke egyszerre!
A méhek vízigénye
Ahogy minden élőlénynek, úgy természetesen a méheknek is szükségük van rendszeres folyadék-utánpótlásra, méghozzá víz formájában. A méhek ráadásul nem csak isznak a vízből, hanem a kaptár hűtésére is használják azt a melegebb hónapokban. Továbbá ha a mézük túl sűrűvé válik, akkor néhány vízcseppel hígítják azt, hogy megőrizzék annak optimális állagát – nem csak szorgos, de nagyon okos állatok is egyben.
Érdemes természetes vízforrás közelébe helyezni a kaptárt, vagy kialakítani egy közeli vízforrást kifejezetten a méhek számára, ugyanis ha nem találnak ilyet sehol, akkor a legközelebbi lakott részre járnak majd vízért, gyorsan odaszokhatnak a medencékhez és más olyan vízforrásokhoz, ami nem nekik készült. Ez nem csak a lakóknak kellemetlen – a medencék klóros vize nem éppen a méheknek való! Ha a kaptár túl párássá válik, a nedvesség könnyedén összegyűlhet benne, amibe a méhek akár bele is fulladhatnak. Próbálj olyan helyet találni a kaptárnak, ami se nem túl árnyékos (mint azt fentebb már említettük), se nem túl nyirkos.
Forrás: Fotó: Pixabay