Trágyázás
A kerti mák akkor teljesít a legjobban, ha organikus anyagokkal dúsított talajban növekedhet, de nem „túltáplált” talajban, ami tele van gyors felszívódású tápanyagokkal. Ha máktermelésre termesztesz mákokat zöldségeskertedben, akkor érdemes olyan helyre ültetni őket, ahol az előző szezonban tápanyagokra éhes növények foglaltak helyet. Fontos az is, hogy a talaj mélyebb rétegeiben is legyen elég tápanyag, különben a főgyökér nagy részének nem lesz mit felvennie, és a mák fogékonyabbá válik a különféle betegségekre. A talajba legalább 30 centi mélyen érdemes beledolgozni ezeket a tápanyagokat a kerti mák számára.
Keresztbeporzás
Ha szeretnéd megtartani a magokat étkezési, vagy újraültetési célokból, és többféle mákváltozatot is tartasz birtokodon, akkor ügyelj rá, hogy ezek kellő távolságra legyenek egymástól, különben a keresztbeporzás problémákat okoz majd. A mákok öntermékeny növények, ezért érdemes legalább 600 méterre ültetni egymástól a különböző változatokat, de minél nagyobb a távolság, annál biztosabb, hogy nem származnak majd gondjaid a keresztbeporzásból. Egy másik megoldás odafigyelni a virágokra – amikor nyílni kezdenek, fogj egy puha esetet, és végezd el a beporzást az adott változat példányai között, majd takard le a virágokat papírfóliával, hogy elkerüld a keresztbeporzást.
A magházakról
Amennyiben a mákokat virágaikért termeszted, az elhalt virágokat le kell metszeni, miután elvirágzottak, amikor pedig sárgulni kezdenek, az egész növényt vissza kell vágnod egészen a talajig. Ha azonban a magok miatt termesztesz mákot, akkor ügyelned kell rá, hogy egészségesek maradjanak, amíg a magházak teljesen fel nem duzzadnak.
A mák kártevői és betegségei – A mákokat kevés kártevő vagy betegség zaklatja, de érdemes odafigyelni néhány dolgora.
Gombás kórokozók
Mivel a mákok szárazabb talajhoz szoktak, nedves körülmények között fogékonyak az olyan gombás problémákra, mint a botritisz, a peronoszpóra, vagy a pítiumos gyökérrothadás. Hacsak nem túl száraz vagy meleg az idő, öntözd őket ritkán, és biztosítsd, hogy jó vízelvezetésű talajba kerüljenek.
Mozaikvírus
A mákot a mák, illetve a dohány mozaik vírus is megtámadhatja. Sajnos a fertőzött növényekkel már nem lehet mit tenni, de arra mindenképpen ügyelj, hogy e példányok minden részét (a magokkal együtt) tüntesd el kertedből, nehogy a fertőzés tovább terjedjen. A magokat természetesen ne használd fel semmilyen módon (étkezésre vagy ültetésre).