A kerti mák termesztése - most tudj meg róla mindent

Minden, amit egy kertésznek a kerti mák termesztéséről tudnia kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Kerti mák termesztése – Kisokos mindenkinek

A kerti mák ültetése

Megfelelő minőségű talajban a mák úgy nő, akár a gaz. Ha szeretnéd rendezettebben termeszteni (például mert szüretelni tervezed őket), akkor érdemes odafigyelni néhány dologra, hogy kordában tartsd őket. A legtöbb olyan mákfajta, amelyet ehető magvaik miatt termesztenek 3-9 USDA zónák között hidegtűrő, habár vannak kivételek (ezért érdemes rákérdezni a hidegtűrésre, amikor a magokat vásárolod).

Ez azt jelenti, hogy hazánkban a legtöbb máknak nem igazán árt majd a téli hideg. A mák jól érzi magát napos, és félárnyékos helyeken is, de ha azt szeretnéd, hogy teljes kapacitással teremjenek, akkor legalább napi 6 óra napfényt érdemes biztosítani nekik. Forróbb éghajlatokon jó ötlet a napsütötte délutánokra leárnyékolni a mákokat, mert a tűző napfény megterheli őket, amitől kisebb magházakat növesztenek.

hirdetes

Talajigény

A magvaikért termesztett mákokat többféle talajösszetételben lehet termeszteni, hiszen még az utak szélén is fel-felbukkannak néha. Sőt, ha kerti ágyásokban szeretnéd tartani őket, akkor ügyelned kell rá, hogy a talaj felső rétegei ne tartalmazzanak túl sok tápanyagot. A mákok szárazabb, remek vízelvezetésű talajban érzik magukat a legjobban – ez esszenciális a bőséges terméshez. A sűrű, agyagos, iszapos, nyirkos talajok problémát okozhatnak nekik. Ha úgy véled, hogy javítanod kell a talaj vízelvezetésén, akkor a mákok elültetése előtt dolgozz bele egy adag komposztot vagy levélkomposztot a talaj felső 60 centijébe.

A magok csíráztatása

A kerti mák magvai könnyebben kicsíráznak, ha előtte természetes stratifikáción (rétegezés) mehetnek keresztül. Ehhez például ősszel, vagy télen kell elültetni őket, és várni, hogy tavasszal természetes csírázásnak induljanak. A rétegezést mesterségesen is elvégezheted, például egy hűtőben vagy fagyasztóban. A legjobb eredmények érdekében szórd szét a magokat az ültetési terület felszínén.

Ezt az ősz végétől néhány héttel az utolsó várható fagy előttig érdemes elvégezni. A magokkal nem érdemes spórolni – szórj el többet, mint amennyire szükséged lenne, hogy biztosan elég hajtson csírázzon ki közülük (később aztán szükség szerint ritkíthatsz rajtuk). A csírázás akkor indul be, amikor a talaj hőmérséklete 10-15°C közé ér.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

További cikkek ebben a témában


Érdekességek Mezőgazdaság Növénytermesztés