Madarak Éneke

Miért éneklik a madarak mindig ugyanazt a dalt újra és újra?

SKHeni
hirdetes

 

A természet és az állatok kedvelői most megtudhatják, hogy miért éneklik a madarak újra és újra ugyanazt a dalt! Tarts velük és tudd meg a titkot!

Miért éneklik a madarak mindig ugyanazt a dalt?

Színpompás madarak ismétlődő dallamai

A tavaszi és nyári madárcsivitelés zenével tölti meg a napunkat. Ehhez mindössze annyit kell tennünk, hogy kinyitjuk az ablakot, vagy végigsétálunk egy madarak csicsergésétől hangos erdőben vagy egy virágokkal teli színpompás réten.

A madarak énekében azt figyelhetjük meg, hogy ugyanazt a dallamot ismétlik újra meg újra. Ez leginkább a hímnemű egyedekre jellemző. Csivitelésükkel megvédik területeiket és szívből jövő dallamaikkal magukhoz vonzzák társukat. – nyilatkozta Gail Buhl, a Minnesotai Egyetem Raptor Központjának oktatási program menedzsere.

Területi fronton a következőket dúdolja: „Ez az én területem, ahová csak az én engedélyemmel repülhettek, ez különösen a hímnemű társaimra vonatkozik, tudjátok, ez az én területem” – fejtette ki Buhl a külföldi Élet és Tudomány-hoz intézett nyilatkozatában. A folytatáshoz lapozz a következő oldalra!  

Miért éneklik a madarak mindig ugyanazt a dalt?

Madarak ismétlődő énekei

Más állatok a vizeletükkel, szaganyagokkal jelölik meg területeiket. Az emberek pedig kerítésekkel határolják körül házaikat területeik megjelölésére. A madarak eszköze ugyanerre az éneklés. Mindig ugyanazt a dalt éneklik újra és újra – folytatta Buhl.

hirdetes

Ha a hím trillázással társat vonz magához, az kifejezetten növeli a madár „hiúságát”. Ugyanis közel 10.000 madárfaj létezik a világon, és minden faj különböző, de gyakran a nőstény választja ki a párját és nem fordítva – mondta Buhl.

A hím madarak énekei szavakkal a következőket fejezik ki: „hé „lányok”, ha erre jártok, hallgassátok meg a gyönyörű dalomat! Én egy egészséges hím vagyok! Álljatok meg és nézzetek meg engem!”

Ez a párzási rituálé mindkét nem esetében többlet energia felhasználással jár együtt. Amíg a hím énekel, nem tud élelmet keresni, és dallamaival több ragadozó „látogatót” csalogat a területre. A nőnemű egyedeknek pedig nagy energiát vesz igénybe a tojásrakás, és a fiókák nevelése, így inkább a nőstény akarja kiválasztani a megfelelő társat, mintsem más nőstényekkel együtt egy lapon legyen feltüntetve. smiley Lapozz a következő oldalra!

Miért éneklik a madarak mindig ugyanazt a dalt?

Újra és újra ismétlődő madárdallamok

Miután a kiscsirkék kikelnek a tojásból, szintén ismétlődő madár dallamra lehetünk figyelmesek. Amikor a csibék éhesek, gyakran azért hívják szüleiket éles csipogással, mert enni szeretnének – ezzel kapcsolatban mondanak valami hasonlót: „Anya, éhes vagyok! Itt vagyok!” – ecsetelte Buhl. Ha ez a csipogás éles és hangos, az azért van, mert annak kell lennie. Ugyanúgy, mint a biztonsági öv hangjelzése, amelynek az a célja, hogy felhívja a figyelmet.

A tél beálltával a madarak kevesebbet énekelnek, vagy csak egyféle dalt, egymásnak. Ezek a dallamok egyszerűek, és azt szolgálják, hogy tájékoztassák a többi madarat hollétükről, és informálódjanak, hogy vajon van-e a közelben némi élelem. Kattints a következő oldalra! wink

Miért éneklik a madarak mindig ugyanazt a dalt?

Érdekességek a madarak énekeiről

Érdekesség, hogy ugyanazon madárfajok, amelyek különböző területeken élnek, eltérő „dialektusban” nótáznak.

„Ez leginkább akkor van így, ha a területeket például egy magas hegy választja el egymástól.” – mondta Buhl. „Egyébként a dallam csak egy kicsit változik.”

Tehát ha éppen nyaralsz és egy kevésbé eltérő dallamot hallasz, most már tudod, hogy ugyanarról a madárfajról van szó, csak más területen él, ezért kicsivel eltérő a „dialektusa”. wink

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-08-03

Agrár rövid hírek a közelmúltból: a talaj, a kukorica, az aratás és más érdekes témák

Agrár hírek a közelmúlt néhány aktualitásával kapcsolatban. Az agrárium világában számos érdekes és izgalmas esemény történt a közelmúltban. Olvasd el most!

2024-07-12

Egyre forróbb nyarak és a klímaváltozás hatása a magyar mezőgazdaságra

A klímaváltozás Magyarországon egyre érezhetőbb hatásokkal jár. Az elmúlt években az extrém hőség és hőhullámok kihívás elé állítják a mezőgazdaságot is.

2024-06-12

A mezőgazdaság jövője itt van: Drónokkal a sikeres termesztésért

A drónok és a mezőgazdaság találkozása forradalmi technológiák megjelenését jelenti a földeken. A drónok használata a mezőgazdaságban rendkívül jövedelmező.

2024-06-13

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása. A régebben élt gazdálkodók még így csinálták, nekünk is így kellene.

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-11-26

Aloe vera gondozása lakásban: így lesz hosszú életű a gyógynövényed

Az aloe vera gondozása egyszerű, ráadásul ez a csodanövény nemcsak az otthonodat díszíti, hanem számos jótékony hatásával a mindennapjaidat is gazdagítja!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

vajsavas erjedés

a ->vajsavbaktériumoknak a szénhidrátokat vajsavvá (->karbonsavak) átalakító tevékenysége.... Tovább

takarónövény

a ->kettős termesztésben a gyámolításra szoruló növényt takaró, védő állomány, így pl.... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek Tudomány