Minden a komlóról - hasznos vagy pont, hogy kártékony? Lássuk!

Minden, amit egy kertésznek a komló termesztéséről tudnia kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Tudj meg mindent a komlóról

Társültetés

Öntözés

A komlónak sok vízre van szüksége, éppen ezért a csepegtető öntözési módszer ajánlott a folyamatos folyadék-utánpótlás biztosításához. Ez a megoldás csökkenti a fertőzésveszélyt is. A kifejlett példányoknak nagyjából 3,8cm vízre van szükségük hetente.

Trágyázás

Még az ültetés előtt dolgozz bele egy adag általános műtrágyát a talajba 15-20cm mélységben. A termőidőszak alatt aztán időnként némi alaposan komposztált trágyával is segíts be növényeidnek.  

Művelés

A komlót júniustól egészen július elejéig művelni kell. Amikor a hajtások elérik a 30-60cm-t, ideje elkezdeni művelni őket erős spárgával. Feszíts ki egy drótot 3-4,5 méterrel a talaj felett, majd lógass le egy darab spárgát mindegyik növényhez. Szúrj egy karót a növény mellé, és erősítsd hozzá a spárgát. Ha szeretnéd rásegíteni a komlókat, hogy nőjék körbe a spárgát, akkor óvatosan tekerd köréjük őket.

hirdetes

Talajtakarás

A komló nem szívesen verseng gyomokkal, ezért érdemes alaposan érlelt organikus talajtakarót használni, hogy kordában tartsd a felbukkanó gazt. A takarót tavasszal, a fő termőidőszak indulása előtt ajánlott lefektetni. Vigyél fel egy 2,5-5cm vastag takaróréteget, de ügyelj rá, hogy lásd, hová ültetted növényeidet.

Metszés

A komló hajlamos szétszéledni, szóval érdemes odafigyelni rá, hogy csak arrafelé nőjön, amerre szeretnéd. Ennek érdekében bátran metszd meg, ha szükségét látod (de ügyelj rá, hogy mindig fertőtlenített szerszámokat használj ehhez).

Gyakori kártevők és betegségek

Peronoszpóra

A peronoszpórát a Pseudoperonospora humuli nevű gomba okozza. A fertőzött növények törékennyé, gyengévé válnak, és nem képesek megfelelően felfelé mászni. Ez a betegség leállítja a termések növekedését, amelyek barnává is válnak.

Lisztharmat

A lisztharmat sok kertész egyik legrosszabb rémálma. Tünetei a növény levelein, bimbóin, és termésein megjelenő fehér foltok. A fertőzött termések pirosas barna színűvé válnak, és elkezdenek elhalni. Ezt a fajta betegséget általában a rossz szellőzés okozza, ezért megeshet, hogy ritkítanod kell majd ültetvényeden, hogy több levegő mozoghasson növényeid között. Sajnos gyógyítani nem lehet – távolítsd el minél előbb a fertőzött példányokat, és égesd el őket!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

levegő

a Földet körülvevő gázelegy, amely fizikai és kémiai tulajdonságaival hat az élővilágra.... Tovább

gyógyszerek

olyan anyagok, amelyek a beteg szervezet meggyógyítására v. legalábbis szenvedésének... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem