Ismerd meg ezeket a kertészeti mítoszokat

Kertészeti mítoszok, aminek ne dőlj be!

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes
Kertészeti mítoszok

8. Minden gyümölcsfából kettőt kell ültetni

Ezt a mítoszt annak a ténynek köszönhetjük, hogy egyes gyümölcsfa fajták képtelenek egy ellenkező nemű fa nélkül gyümölcsöt teremni. A virágzó növények megtermékenyítéséhez valamilyen beporzási folyamatra van szükség. Ez a folyamat teszi lehetővé a gyümölcsök termését. Az önmegtermékenyítés olyan növényeknél lehetséges, amelyeknél az női és hím ivarsejtek is megtalálhatók egy virágon belül vagy külön virágokban, ugyan azon a növényen. Azonban léteznek kivételek.

Nem minden fa képes saját maga megtermékenyítésére még akkor sem, ha a fenti kritériumok teljesülnek. Bizonyos alma-, szilva- és körtefajtáknak más fák virágjaiból származó virágporra van szükség megtermékenyítési folyamathoz. Itt lépnek színre a méhek, amik a gyümölcsfák elsőszámú beporzói.

Ez azt jelenti, hogy több mint egy alma- vagy cseresznyefára van szükség a kertben vagy valamelyik közeli kertben, hogy a méhek elvégezhessék a dolgukat. Két ugyan olyan típusú fa nem feltétlenül felel meg erre a célra – ugyan akkor kell virágzaniuk és más tekintetben is összeférhetők kell, hogy legyenek. Ha egy önmaga beporzására képtelen almafát ültetsz kertedbe, akkor keresned kell egy olyan fajtát, ami képes együttműködni vele. A legegyszerűbb persze első körben egy önmegtermékenyítő típust választani.

hirdetes

9. A hanyatló növények feltámasztása táplálás útján

Amikor egy növény valami miatt veszít életerejéből, sok kertész ösztönösen műtrágyával próbálja megtámogatni a „feltámasztását.” Ennek a félreértésnek az az alapja, hogy a „növénytápokra” gyakran valódi élelmiszerként tekintenek az emberek, és „etetni” próbálják velük a növényeket. Azonban egy kicsit is tapasztalt kertész is jól tudja, hogy a növények saját maguknak állítják elő az „élelmiszerüket” a levegőből, vízből és természetesen a napfényből. Több millió hektárnyi erdő és növényzet képes fennmaradni emberi beavatkozás nélkül.

A növények valóban képesek felélni a rendelkezésre álló ásványianyagokat a környező talajból, ami idővel a meggyengülésükhöz vezethet. Amikor ezeket az ásványi anyagokat műtrágya formájában kapják meg, akkor gyakran új erőre kaphatnak. De ez nem jelenti azt, hogy minden növényt fel lehet „támasztani” a tápanyagok ilyesfajta biztosításával. Az első lépés mindig kideríteni a hanyatlás okát. Gyakori okok lehetnek például a rovarok, fertőzések, környezeti behatások, szélsőséges időjárás és a sérült gyökerek is. A túl kevés vagy túl sok víz is negatívan hathat a növények egészségre, akárcsak a nem megfelelően vízelvezető talaj. A probléma ismerete nélkül az extra „etetés” akár teljesen felesleges is lehet.

10. A cukor és szódabikarbóna segít édesebb paradicsomokat termeszteni

A cukorral édesebbé tehetjük a szeletelt paradicsomokat, a szódabikarbóna pedig átmenetileg lúgosítja a talajt, amit gyakran „édes” talajként szokás nevezni savas/savanyú helyett. A termesztett paradicsomok édességének fokozása azonban nem feltétlenül ilyen egyszerű. A paradicsom fajtája illetve a kapott napfény mennyisége is befolyásolja a termések ízét, a pH-érték változása viszont korántsem olyan fontos tényező az ízt illetően.

Ha édesebb paradicsomokat szeretnél termeszteni, akkor édesebb paradicsomfajtákra lesz szükséged. A paradicsomok ettől függetlenül 6 és 6,8 közötti pH értékben érzik magukat a legjobban, ami enyhén savasnak mondható. Ezért egyáltalán nem javasolt lúgosítani azt, hacsak alapból nem túl savas.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-01

Orchideabetegségek: Hogyan ismerd fel és mit tegyél ellenük?

Az orchidea betegségek megnehezíthetik a növény gondozását. Gyakorlati tanácsokkal segítünk az egészséges és gyönyörű növényekért. Olvasd el mit tehetsz!

2024-11-30

A legfinomabb fűszernövények fajtái: így lehet konyhai fűszerkerted

A legfinomabb fűszernövények ízükkel és illatukkal is különlegessé tehetik a konyhádat. Tudd meg, hogyan hozhatsz létre saját konyhai fűszerkertet otthonodban!

2024-11-30

A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez

A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata. Megmutatjuk hogyan csináld és tippekkel segítünk a virágzás megőrzésében.

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

vízgazdálkodás

1.(kult.) A vízzel kapcsolatos igazgatási, hatósági, gazd., műszaki, tudományos tevékenység.... Tovább

hajlamosító tényezők

a szervezet belső viszonyainak külső viszonyokhoz való igazodásat megzavaró öröklött... Tovább

Tovább a lexikonra
kert Kertészet