Számomra nagyon hihetetlen kérdésekkel bombáznak minket nap, mint nap...Sajnos az internet világában mindenki nevezheti magát kertésznek, ők pedig olyan dolgokat terjesztenek, amik egyáltalán nem igazak...Itt az ideje, hogy végre tiszta vizet öntsünk a pohárba!
A kezdő kertészek számára az internet szolgálhat kimeríthetetlen tudásforrásként, de az ismerősök és könyvek is temérdek információt tartalmazhatnak bizonyos témákat illetően. A probléma ott kezdődik, hogy nehéz megkülönböztetni a hasznos, és a jelentéktelen javaslatokat egymástól, a kifejezetten károsabb fajtákról nem is beszélve – ez különösen azok számára kritikus, akik minden tapasztalat nélkül vágnak neki a kertészkedésnek. Cikkünkben néhány nagyon népszerű, de nem feltétlenül igaz, vagy hasznos tanácsokat leplezünk le, és magyarázzuk meg, hogy mi a hiba bennük!
1. Metszett növények kezelése
A tapasztaltabbak biztosan hallották már, hogy érdemes a metszett virágok sebeit sebkezelő anyaggal, vagy kátránnyal lekenni. A latexből, sellakból, petróleumból és bitumenből készült keverékeket szokás általában sebkezelésre használni. Ennek az a célja, hogy megvédjük a sebes felületet a fertőzésektől és a korhadástól. Számos kutatás is azt bizonyítja azonban, hogy ez nem hogy nem védi meg, sok esetben még károsíthatja is a növényeket.
Amikor a száruk megsebesül (például metszéskor), a fák egy öngyógyító mechanizmus segítségével védőréteget képeznek a rongálódott felületen. Ez segít távol tartani a kórokozókat a sebtől, megelőzve a fertőzéseket. A sebkezelő anyagok megakadályozzák az ilyen hegek kialakulását, és képesek megrekeszteni a sebben a vizet és a káros mikroorganizmusokat is. A váladékozó sebeket tehát nem szabad lekezelni, mert a fa már dolgozik ezen.
A sebkezelés hagyománya feltehetőleg az esősebb területekről származik, ahol a fokozott páratartalom miatt sokkal nagyobb volt a gombás megbetegedések veszélye. Más helyeken általában gomba- és rovarirtó szereket alkalmaznak a metszett felületen, ha a fát valamilyen különleges megbetegedés veszélyeztetheti. Javasolt tiszta, egyenes metszést végezni, éles szerszámmal. A szerszám élét minden esetben fertőtlenítsük le és a vágást dőlt szögben végezzük el. A fa elintézi saját öngyógyítását. A vágást mindig az ág tövéhez közel érdemes eszközölni, kivéve télen, amikor kisebb a fertőzés veszélye. A következő oldalon folytatom!