Ismerd meg ezeket a kertészeti mítoszokat

Kertészeti mítoszok, aminek ne dőlj be!

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes

Számomra nagyon hihetetlen kérdésekkel bombáznak minket nap, mint nap...Sajnos az internet világában mindenki nevezheti magát kertésznek, ők pedig olyan dolgokat terjesztenek, amik egyáltalán nem igazak...Itt az ideje, hogy végre tiszta vizet öntsünk a pohárba! 

Kertészeti mítoszok

A kezdő kertészek számára az internet szolgálhat kimeríthetetlen tudásforrásként, de az ismerősök és könyvek is temérdek információt tartalmazhatnak bizonyos témákat illetően. A probléma ott kezdődik, hogy nehéz megkülönböztetni a hasznos, és a jelentéktelen javaslatokat egymástól, a kifejezetten károsabb fajtákról nem is beszélve – ez különösen azok számára kritikus, akik minden tapasztalat nélkül  vágnak neki a kertészkedésnek. Cikkünkben néhány nagyon népszerű, de nem feltétlenül igaz, vagy hasznos tanácsokat leplezünk le, és magyarázzuk meg, hogy mi a hiba bennük!

1. Metszett növények kezelése

A tapasztaltabbak biztosan hallották már, hogy érdemes a metszett virágok sebeit sebkezelő anyaggal, vagy kátránnyal lekenni. A latexből, sellakból, petróleumból és bitumenből készült keverékeket szokás általában sebkezelésre használni. Ennek az a célja, hogy megvédjük a sebes felületet a fertőzésektől és a korhadástól. Számos kutatás is azt bizonyítja azonban, hogy ez nem hogy nem védi meg, sok esetben még károsíthatja is a növényeket.

hirdetes

Amikor a száruk megsebesül (például metszéskor), a fák egy öngyógyító mechanizmus segítségével védőréteget képeznek a rongálódott felületen. Ez segít távol tartani a kórokozókat a sebtől, megelőzve a fertőzéseket. A sebkezelő anyagok megakadályozzák az ilyen hegek kialakulását, és képesek megrekeszteni a sebben a vizet és a káros mikroorganizmusokat is. A váladékozó sebeket tehát nem szabad lekezelni, mert a fa már dolgozik ezen.

A sebkezelés hagyománya feltehetőleg az esősebb területekről származik, ahol a fokozott páratartalom miatt sokkal nagyobb volt a gombás megbetegedések veszélye. Más helyeken általában gomba- és rovarirtó szereket alkalmaznak a metszett felületen, ha a fát valamilyen különleges megbetegedés veszélyeztetheti. Javasolt tiszta, egyenes metszést végezni, éles szerszámmal. A szerszám élét minden esetben fertőtlenítsük le és a vágást dőlt szögben végezzük el. A fa elintézi saját öngyógyítását. A vágást mindig az ág tövéhez közel érdemes eszközölni, kivéve télen, amikor kisebb a fertőzés veszélye. A következő oldalon folytatom!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-01

Orchideabetegségek: Hogyan ismerd fel és mit tegyél ellenük?

Az orchidea betegségek megnehezíthetik a növény gondozását. Gyakorlati tanácsokkal segítünk az egészséges és gyönyörű növényekért. Olvasd el mit tehetsz!

2024-11-30

A legfinomabb fűszernövények fajtái: így lehet konyhai fűszerkerted

A legfinomabb fűszernövények ízükkel és illatukkal is különlegessé tehetik a konyhádat. Tudd meg, hogyan hozhatsz létre saját konyhai fűszerkertet otthonodban!

2024-11-30

A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez

A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata. Megmutatjuk hogyan csináld és tippekkel segítünk a virágzás megőrzésében.

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

érzéstelenség

az érzőidegek és pályák (idegrendszer) károsodásának, sérülésének (v.... Tovább

11/2006. (II. 3.) FVM rendelet

az Izsáki Arany Sárfehér védett eredetû borról A szõlõtermesztésrõl és a... Tovább

Tovább a lexikonra
kert Kertészet