4. Ne öntözz délben
Erről biztosan te is hallottál már. A jószándékú kertészek mindenkinek azt tanácsolják, hogy ha nem szeretnék elpusztítani növényeiket, akkor tartózkodjanak a délben történő öntözéstől. Ezt a növények levelein lencséket képző vízcseppek veszélyével támasztják alá, amik összegyűjtik a nap sugarait, mintha csak apró nagyítók lennének.
Azt nem tudni, hogy az ókori mitológiának, vagy az iskolás gyerekek nagyítós gyújtogatásainak köszönhetjük-e ezt a mítoszt, de ha valaha próbálkoztál már így felgyújtani valamit, akkor biztosan tapasztaltad, hogy igazán időigényes lehet, és a lencsének mindig tökéletesen megfelelő szögben és távolságban kell lennie a felülettől, hogy elegendő hőt koncentráljon rá a gyulladáshoz.
Ha ez a mítosz igaz lenne, és valódi fenyegetés állna fenn a leveleken megpihenő vízcseppektől, akkor a nyári záporok utána óriási erdei és mezei tűzvészeket tapasztalnánk. A legtöbb kertész pont, hogy előnyösnek találja a tűző napon tikkadó növények felfrissítését. Ha valóban égésgyanús hegek jelennek meg a leveleken egy öntözést követően, akkor érdemes megvizsgálni az öntözővíz sótartalmát. A melegben elpárolgó vízből hátramarad a só, ami károsíthatja a levelek felületét.
5. A fák stabilitása érdekében mély lyukakba kell ültetni őket
A facsemeték átültetése során sok kertész aggódik azok végleges helyének stabilitásáról. A hatalmas szélviharok és egyéb időjárási tényezők elleni védelem érdekében az általános javaslat a fát a gyökere átmérőjénél kétszer mélyebb lyukba ültetni. Ezt a tanácsot sokan szentírásnak veszik.
Azonban az idők során megfigyelték, hogy nem a mélyebb, hanem mindinkább a szélesebb lyukak biztosítanak megfelelő stabilitást a fáknak. A mély lyukas megoldáshoz hasonlóan szintén a gyökércsomó méretének kétszeresét kell kimérni, azonban nem mélységben, hanem szélességben alakítani ahhoz a lyukat (tehát annak kétszeresére). Ez segít, hogy később a cseperedő fa gyökere szélesebb területen terjedhessen el, amivel sokkal jobban ragaszkodik majd a talajhoz, mintha mélyen, de szűkebb gyökérzettel fejlődne ki.