Ismerd meg ezeket a kertészeti mítoszokat

Kertészeti mítoszok, aminek ne dőlj be!

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes
Kertészeti mítoszok

6. Az ültető lyukat komposzttal és műtrágyával kell kitölteni

Ezt a mítosz bizonyára azoknak a kertészeknek köszönhetjük, akik szeretnének egy kis kezdőlöketet adni az újonnan elültetett vagy átültetett növényeknek. Ez kétségtelenül nemes szándék és a különböző ilyen adalékanyagok valóban segíthetnek a növények fejlődésében. Ennek ellenére nem az ültetés a megfelelő idő ezek alkalmazására.

Ha a növényt közvetlenül komposztba helyezed el, akkor a gyökerei tápanyagdús, ámde laza közegbe kerülnek, ami ráadásul a vizet is képes magába szívni. A növénynek így nem lesz szüksége gyökerei szétterjesztésére a valódi keményebb talajba. Ez csökkenti a növény stabilitását (ahogy azt az előző pontban kifejtettük). Egy másik komoly probléma akkor keletkezik, amikor az öntözés mértéke csökkenni kezd: a jó elvezetésű komposzt viszonylag hamar kiszárad, aminek hatására a gyökerek könnyedén száraz közegben találhatják magukat.

A műtrágyák továbbá képesek kárt tenni a gyökerekben, főleg a fiatalabb növényekében. A „megégett” gyökerek a fiatal növények hanyatlásának az egyik leggyakoribb okai. Miután sikerült a talajba ásott lyukba helyezni a növényt, temesd a gyökereit vissza ugyan azzal a talajjal, amit a lyukból kiástál, majd alaposan öntözd azt meg. Adj időt a gyökereknek, hogy saját maguk kezdjenek el tápanyagok után kutatni. Ez után jöhet a komposzt vagy a műtrágya a növény köré, de sosem túl közel annak tövéhez. Ezeket nem muszáj beásni a talajba, elég csupán talajtakaróval lefedni őket.

hirdetes

7. Az öntözés kihagyása szárazkertekben

Számos érv szól a szárazkertek mellett. Egyes kertészeknek muszáj szárazságtűrő növényekből összeállítaniuk kertjük kompozícióját a terület időjárási jellemzői (többnyire szárazság) vagy a vízhasználat korlátozása miatt. Mások szándékosan választják ezeket a kerteket, hogy sivatagra emlékeztető hangulatot varázsoljanak otthonukba, ami kevesebb törődést igényel a hagyományos kerteknél. Bármi is legyen az oka annak, hogy valaki szárazkertet alakít ki magának, észben kell tartani a következőt: a szárazkerteknek is szükségük van öntözésre!

Általában a szárazabb vidékekről származó növényekből szokás összeállítani a szárazkerteket, de még ezek a növények is igényelnek egy kis vizet az első évben. A levendula, az izsópfű, a zsálya, a cickafark, zsálya, és sok más növény mind jól tűrik a szárazságot (miután megfelelően kifejlődtek), de ez nem jelenti azt, hogy képesek víz nélkül élni. Rendszeres öntözésre van szükségük, még nyáron is. Még a sivatagos területeket is éri néha csapadék valamilyen formában.

A kaktuszok és pozsgások képesek saját szövetjeikben megtartani a nedvességet, így sokkal tovább bírják öntözés nélkül. A nyári forróságban elsárguló füvek visszanyerhetik zöld színüket egy esőzést követően. A vékony levelű növények elhanyagolása azonban nem valószínű, hogy képesek túlélni a nyarat egy kis öntözés nélkül.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

66/2007. (VII. 26.) FVM rendelet

a 2007. évben tavaszi fagykárt szenvedett mezõgazdasági termelõk hitelhez jutási... Tovább

pároztatás

azonos ivarzási periódusban rövid időközben ua.-zal v. másik apaállattal megismételt... Tovább

Tovább a lexikonra
kert Kertészet