Hogyan vigyázz kacsáidra télen

Így óvhatod meg kacsáidat a tél folyamán!

Szélesi Ferenc, NA
hirdetes
Télen óvni kell a kacsákat

Csökkenhet a tojáshozam

A tyúkokhoz hasonlóan a kacsák is kevesebb tojást hajlamosak tojni télen. Ezen javíthatsz valamennyit, ha fél órányi mesterséges fényt biztosítasz az ólban minden reggel és este. De ha nem életbevágóan fontosak ezek a tojások, akkor ne vesződj ezzel, és hagyd pihenni kacsáidat a téli időszakra.

Etesd bőségesen kacsáidat, főleg zöldekkel

Kacsáidat télen ugyan azzal a jó minőségű táppal ajánlott etetni, amit az év többi részében is kapnak, habár erre az időszakra némileg módosíthatsz az etetésükön. A téli napok nem csak hidegebbek, de rövidebbek is, ezért ajánlott egész nap elérhetővé tenni a tápot számukra, hogy felhizlald őket. Ezen kívül sok friss zöldet is kapjanak (kel, saláta, stb.) hiszen ilyenkor ehhez nem juthatnak hozzá a szabadban.

hirdetes

Biztosíts nekik fehérjét és zsírt

A tápon és zöldeken kívül több zsírt és fehérjét is érdemes adnod kacsáidnak, hogy legyen mit elraktározniuk testük szigetelésére. A lisztkukacok kiválóak erre a célra, akárcsak a morzsolt kukoricaszemek.

Ügyelj a jégre

A kacsákat nem igazán zavarja a hideg, de a jégen ők sem lépkednek olyan magabiztosan. Béleld ki az ólat szalmával, hogy könnyebben fel tudjanak állni benne. Ezen kívül deszkákat vagy alacsony farönköket is elhelyezhetsz náluk, hogy legyen min megpihenniük a jeges talaj helyett. Ne feledkezz meg a víz körüli részekről. A kacsák télen is szeretik csapkodni a vizet, ami így hamar a talajra kerül, ahol rövid időn belől megfagy majd. A szalmából vagy egyéb bélésből tehát a víz köré is jusson, legalább 5-10 cm vastagságban, hogy elkerüld a túlzott jegesedést.

Ne használj melegítőlámpákat

A kacsák jobban bírják a hideget, mint a legtöbbek kinéznék belőlük. Semmiképpen ne helyezz melegítőlámpákat az ólba, mert ezek tűzveszélyesek és feleslegesek is – lényegében csak az áramot pazarolod rájuk.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

darálás

ált. a szemes takarmányok, ritkábban a préselt szálas- és darabos takarmány-alapanyagok... Tovább

anabiózis (lappangó élet)

egyes élőlények megfordítható élettani állapota; kedvezőtlen körülmények között... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés