Hogyan vigyázz kacsáidra télen

Így óvhatod meg kacsáidat a tél folyamán!

Szélesi Ferenc, NA
hirdetes

Habár a hó mennyiségéből nem lehetne megállapítani, az év leghidegebb évszaka tagadhatatlanul tombol odakint, és mind nappal, mind éjszaka fagyos mínuszokra lehet számítani. Ilyenkor jól jön, ha tudod, hogyan vigyázz kacsáidra télen. Szerencsére ezek a hápogó jószágok meglepően szívós madarak, és valójában nem kell túlzásokba esned, hogy melegen tarthasd őket. Íme egy rövid útmutató a kacsák téli gondozásáról!

Télen óvni kell a kacsákat

A kacsák természetes védelemmel rendelkeznek a hideg ellen

A kacsákkal kapcsolatban fontos észben tartani, hogy meglepően jó „beépített” védelemmel rendelkeznek az időjárás viszontagságai ellen. Kezdésképpen ott van a dupla rétegű vízálló tollazatuk, amelyek egy másik, vastag, meleg réteg puha tollon helyezkednek el. Ha mindez nem lenne elég, ezek a tollak egy vastag zsírréteget fednek. Ez a fejlett organikus szigetelőrendszer lehetővé teszi a kacsák számára, hogy átlag testhőmérsékletük 41-42°C maradjon.

Míg a tyúkok a legenyhébb havazásban is képesek megfagyni, a kacsák még akkor sem fáznak, amikor tollazatuk tiszta víz az úszkálástól. Ez annak köszönhető, hogy a kacsáknak nincs tarajuk és álltarajuk, ami érzékeny lehet a fagysérülésekre. A kacsák továbbá sajátos vénákkal, artériákkal és erekkel rendelkeznek, amelyek közel helyezkednek el egymáshoz kapilláris elrendezésben. Ezek elősegítik a meleg vér mozgatását a testükben, különös tekintettel a lábaikra. Egy kacsa testének hőmérséklete tehát minden ponton nagyobb, mint egy tyúké.

hirdetes

A kacsák gondozása télen

A kacsák kiváló természetes szigetelése ellenére érdemes odafigyelned néhány dologra, amivel sokkal kényelmesebbé teheted a téli időszakot számukra. 

Biztosíts elegendő vizet nekik

Mint minden állatnak, a kacsáknak is szükségük van vízre télen. Ezt nem csak szervezetük hidratálásra használják fel, hanem az étel emésztéséhez is. Továbbá vízzel tisztítják meg szemeiket és orrüregeiket is. Fontos tehát, hogy mindig legyen friss, tiszta vizük. Télen nem muszáj úszási lehetőséget biztosítanod kacsáidnak, és hacsak nincs egy természetes tó birtokodon, egy igazi rémálom lehet megoldani ezt mesterséges módon.

Ha nagyon kedves szeretnél lenni velük, akkor a melegebb napokon feltölthetsz kisebb medencét nekik, amiben úszkálhatnak. Egy jobb megoldás egy nagy, melegített vizes lavórt vagy hasonló víztartót biztosítani kacsáid számára.

Ügyelj rá viszont, hogy ne ugyan azt a szabványos szárnyas vizet kapják, mint a tyúkok, mert ebből nem fognak tudni rendesen inni. Fontos továbbá, hogy a kacsák vize sose fagyjon meg, mert szükségük van rá az evéshez. Érdemes a vizet nem az ólban tartani, mert a kacsák előszeretettel szétcsapkodják azt, és ha ráfagy a padlóra, az mindenféle problémát okoz majd. A következő oldalon még több hasznos információ vár, érdemes lapozni egyet! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

takarónövény

a ->kettős termesztésben a gyámolításra szoruló növényt takaró, védő állomány, így pl.... Tovább

zsírfarkú juhok

számos ázsiai és afrikai juhfajta öröklődő tulajdonsága, hogy a farok teljes hosszában v.... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés