Hozz létre ehető előkertet - nem csak szép, de hasznos is

Így lehet neked is ehető előkerted! Nemcsak szép, hasznos is lehet!

Szélesi Ferenc
hirdetes
Ehető előkert létrehozása

Mit ültess ehető előkertedbe – Az ehető előkerteknek vannak bizonyos korlátjai olyan értelemben, hogy mit érdemes ültetni bennük. Íme néhány példa erre!

Articsókák: ezek a zöldségek szúrósak, szóval nem kell attól félned, hogy néhány kóbor (vagy vad) állat besurran, és megdézsmálja őket.

Babok: a mindenhová felkapaszkodó babok nem csak hasznosak, de az előkert felfutó díszeiként is szolgálhatnak. A baboknak mind a levelei, mind a virágai meglehetősen csinosak, ezért még ha nincs is mire felfuttatni őket, érdemes beszerezni egy lugast vagy más rácsozatot, amin kényelmesen elférnek.

Fűszer- és gyógynövények: az évelő fűszer- és gyógynövények textúrát, színt, és illatot visznek bármelyik kertbe. Külön előny, hogy a legtöbb állat inkább az egynyári változataikat kedveli, ezért nem kell félni őket a betévedő nagytestű kártevőktől.

hirdetes

Ehető virágok: az ehető virágok különösen növénytartókban mutatnak jól, itt-ott elszórva a kertben. Remek választás például a sarkantyúka, a kerti árvácska, a rózsa, és a zsálya is, amelyek nem csak csinosabbá, de ízletesebbé is tehetik kertedet (vagyis inkább reggelijeidet).

Padlizsán: a padlizsánok meglehetősen mutatós zöldségek, és természetesen számos recept alapvető hozzávalói is.

Hagymák: a vöröshagyma, a fokhagyma, és a metélőhagyma mind jól mutatnak a kertben, rendkívül sokoldalúak a konyhában, és a legtöbb állat messze elkerüli őket. Érdemes elszórtan ültetni közülük a kertben több helyen is, hogy távol tarthass néhány kéretlen kártevőt ágyásaidtól – kerüljenek az ágyások szélére afféle védőrétegként, illetve mert sokukat csak felásással lehet szüretelni, ami zavarhatja a többi növényt.

Zöldségek, bogyók, és diófélék: ezekből is sokfélét elültethetsz előkertedben, habár érdemes odafigyelni rá, hogy itt is éppen olyan hatékony védelmet igényelnek (pl. hálókat), mint a porta többi részén. A gyümölcsöző bokrok különösen remek választások csinos virágaik miatt. 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-25

Az ezüstfenyő legszebb fajtái: klasszikus kedvencek és különlegességek

Az ezüstfenyő gyönyörű, kékes-ezüstös színével, szabályos formájával és változatos fajtáival is hódít. Ismerjük meg közelebbről ezt a csodaszép örökzöldet.

2024-11-25

Hibiszkusz teleltetése: ezek a leggyakoribb hibák, amiket kerülj el

A hibiszkusz teleltetése kulcsfontosságú a növény egészségének megőrzéséhez, különösen a trópusi fajták esetében. Nézzük meg mely hibákat érdemes lekerülni a teleltetés alatt.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ellenanyagok (antitestek, immunglobulinok)

a bulinokhoz tartozó, sajátságos szerkezetű fehérjék, amelyek a szervezetben antigén... Tovább

SUM 0235

Kukorica Cél: szemes Leírás:Hímvirágzása közepesen korai-közepes. A címer oldalágainak... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Környezetgazdálkodás