Habár a füvesített területek nagyon csinosan mutathatnak az utcafronton, sokan bele sem gondolnak, hogy a porta e részét más, hasznosabb dolgokra is fel lehetne használni. Kissé talán furán hangzik, de gondolj csak bele, hogy milyen sok élelmiszert termelhetnél meg magadnak, ha máshogyan rendeznéd be ezt a területet otthonod előtt. Mostani cikkemben elmondom, hogyan hozhatsz létre ehető, mutatós, meseszép előkertet!
Míg az előkertnek sok helyen tényleg csak esztétikai célja van (illetve esetleg árnyékol is), valójában csak elvesztegetett terület, amit sokkal leleményesebben is ki lehetne használni. Ez különösen az olyan házaknál lehet fontos, amelyek fekvése megnehezíti, hogy a hátsó kertben növényeket termesszenek a tulajdonosok (pl. északra néző épületeknél). Szóval miért is ne hasznosíthatnád ezt az értékes részt valami olyanra, ami nem csak mutatós, de még bőséges terméssel is megkínálja a gondoskodást?
Az „ehető előkerteknek” egy másik nagy előnye is van, amire valószínűleg nem sokan gondolnak. A gyepesített területeket gyakran mérgezzük különféle gyomirtókkal és rovarirtókkal, hogy a fű szép, zöld maradjon – ezek az anyagok szép lassan beivódnak a talajba, és idővel elérhetik akár a talajvíz készleteket is. E mellett érdemes elgondolkodni azon is, hogy mennyi áramot vagy épp üzemanyagot használunk fel csak azért, hogy egy-két hetente végigtoljuk a fűnyírót a gyepen. Ha idáig jutottál, akkor bizonyára téged sem kell tovább győzködni, és már csak arra vagy kíváncsi, hogy hogyan varázsolhatsz veteményeskertet otthonod előkertjéből. A következőkben erről lesz szó!
Alapvető tudnivalók az ehető előkertekről
Minden projekt tervezéssel kezdődik, és mielőtt hozzáfognál előkerted átalakításába, érdemes feltenned magadnak néhány kérdést, amelyek segíthetnek eldönteni, hogy mit hogy csinálj a munkálatok során. Az első és legfontosabb szempont, hogy előkerted mennyi napfényt kap egy átlagos nap során. Sok növénynek napi 6 óra napfényre van szükség, hogy megfelelően fejlődjön és teremjen. Nem árt elgondolkodni azon, hogy korábban milyen vegyszerekkel kezelted az előkertet, ha eddig egy szépen ápolt gyep fedte.
Fontos az is, hogy egyáltalán milyen növényeket szeretnél termeszteni veteményes előkertedben – elképzelhető, hogy a talaj teljes cseréjére is szükséged lehet, ha nem felel meg az élelmiszerek termesztésére (ezzel a méreganyagokat is könnyebben eltávolíthatod a területről, de értelemszerűen költségesebb lesz a projekt). Természetesen emelt ágyásokat, vagy növénytartókat is használhatsz, ha nem bízol az előkert talajában.
Ha előkerted elég nagy, akkor elképzelhető, hogy ülőhelyek és egyéb tárgyak is helyet kapnak majd benne – jól fontold meg, hogy mi fog elférni, és mit jobb feláldozni a nagyobb beültethető terület érdekében. Összességében mekkora összeget, és mennyi időt vagy hajlandó rááldozni ehető előkertedre? Gondolj bele, hogy ez egy befektetés, és az eredményeit lehet, hogy csak hónapokkal később tapasztalod majd meg. A következő oldalon lépésről lépésre mondom el nektek, hogyan építhetsz ehető előkertet, érdemes lapozni egyet!