Az első lépések
Ha úgy véled, hogy a ház előtti terület ideális a növénytermesztésre, akkor ideje munkához látni. Elsőkörben mérd le a rendelkezésedre álló területet, és készíts róla egy méretarányos alaprajzot. Jelölj meg rajta minden fontosabb elemet: a járdákat, a csapokat, az ülőhelyeket, illetve persze azt, hogy hová kerülnek majd az ágyások és/vagy a növénytartók.
Minél részletesebb (de még átlátható) tervet készítesz magadnak, annál könnyebb dolgod lesz a projekt megvalósításában, és így elkerülheted az esetleges meglepetéseket is. Ezután végezz (vagy csináltass) egy talajtesztet, ami segít megmutatni, hogy milyen összetételű talajjal rendelkezel, hogy mekkora a pH értéke, illetve hogy milyen káros anyagok vannak benne (az esetleges korábbi vegyszerezések miatt). Ha a talaj túl sok javítást igényel, gondolkodj inkább növénytartó ládákban és cserepekben.
Használj karókat és madzagot, amivel megjelölheted az ágyások/növénytartók széleit, a tervezett járdákat, ülőhelyeket, és minden fontosabb elemet, amit később el szeretnél helyezni kertedben. A gyepet felszedheted egy erre alkalmas célszerszámmal, de ha nem szeretnél bajlódni, akkor – igen, kitaláltad – érdemes inkább csak növénytartókat használni. Amennyiben közvetlenül a talajba ültetnél, használj egy nagy adag komposztot, vagy más organikus tápanyagforrást ültetés előtt, hogy előkészítsd a talajt a növényeknek. Érdemes az első szezonra próbaidőszakként tekinteni, és arra használni, hogy megnézd, mi nő jól kertedben, és mi nem, illetve hogy egyáltalán tetszik-e hosszútávon, amit alkottál.
Tippek, trükkök, praktikák – Íme néhány tipp az ehető előkert tökéletesítéséhez!
Érdemes meglévő bokraidat ehető termésűekre cserélni. Ezzel részben megtarthatod a kert megszokott küllemét (bár máshová is kerülhetnek), másrészt sokkal hasznosabban kihasználhatod a rendelkezésedre álló területet, elvégre még a bokrok is ehetőek lesznek. Az ívelt szélű formák (például az ágyások között kígyózó járdák) elegáns vizuális hatást kölcsönöznek a kertnek, de persze ha a te ízlésed a szögletes, egyenes éleket kívánja, akkor járj el e szerint. A téglák és nagyobb kövek remek szegélyezők lehetnek.
Egy jól megtervezett kertben a teret a színek és a textúrák összjátéka teszi egységessé. Ez minden kertre igaz, még az előkertben berendezett veteményesekre is. Senki sem kényszerít arra, hogy szigorúan csak ehető növényeket telepíts ide – ha elfér itt-ott egy két szép virág, akkor minden csak ízlés kérdése. A kreatív szabadság a te kezedben van: ha úgy tetszik, érdemes egy-egy gyümölcsfát fát telepíteni kerted központi részeire, hogy hasznos díszekként szolgáljanak (és némi árnyékot is biztosítsanak, ha esetleg ki szeretnél ülni, és gyönyörködni alkotásodban. Persze választhatsz törpe gyümölcsfákat is, amelyek kevesebb fényt vesznek el a többi növénytől maguk körül.
Érdemes belegondolni abba is, hogy milyen növényeket futtathatsz fel a kert meglévő szerkezeteire is! Most pedig nézzük, milyen növényeket érdemes ültetni, a következő oldalon ezt is elmondom!