Nyáron, amikor a kertünk tele van színpompás virágokkal és zöldellő növényekkel, könnyen ránk törhet a vágy, hogy minden szabad földterületet a legszebben virágzó növényekkel töltsünk meg. De mi van akkor, ha a gyepünkön, vagy a virágágyásainkban feltűnik egy ismeretlen növény? A legtöbb kertész ilyenkor automatikusan gyomnak minősíti az új jövevényt, és gyorsan megszabadul tőle. Pedig vannak olyan növények, amelyek éppen az ilyen megfontolatlan cselekedetek áldozatai, mint például a közönséges gyíkfű (Prunella vulgaris).
Mi is az a közönséges gyíkfű?
A közönséges gyíkfű egy apró, évelő növény, amely hazánkban is őshonos. Elliptikus vagy lándzsás levelei keresztben átellenesen helyezkednek el a szögletes szárakon, melyek végén rövid füzérben nyílnak apró, lila vagy rózsaszín virágai. Virágzási ideje májustól július végéig tart, és magassága elérheti a 25-30 cm-t, bár sokszor ennél alacsonyabb is maradhat.
A közönséges gyíkfű gondozása és szaporítása
A közönséges gyíkfű a napos vagy félárnyékos helyet, valamint a jó vízelvezetésű, de folyamatosan nyirkos talajt kedvel. Tartós aszály esetén rendszeres öntözést igényel, mivel rosszul viseli a szárazságot. Ha nem szeretnénk, hogy magról tovább szaporodjon, virágzást követően vágjuk vissza a virágszárait. Betegségek és kártevők ritkán támadják meg, így nem igényel különösebb gondozást.
Szaporítása történhet magvetéssel vagy tőosztással. Indái segítségével idővel tömött kolóniákat képes létrehozni, ami gyönyörű talajtakarót biztosít kertünkben.
A közönséges gyíkfű hasznosítása
A közönséges gyíkfüvet nemcsak dísznövényként, hanem gyógynövényként és ehető növényként is felhasználhatjuk. Zsenge levelei salátákhoz adhatók, kesernyés ízük áztatással eltávolítható. Frissen összevágott vagy szárított és porrá őrölt leveleiből hideg vízben áztatva finom üdítőital készíthető. Gyógynövényként elsősorban sebkezelésre használták, innen ered angol neve is: "self-heal", azaz öngyógyító. Teáját láz és belső vérzés ellen itták, antibakteriális hatása is ismert.
A kertben elsősorban talajtakaróként alkalmazható napos vagy félárnyékos helyeken. Virágos rétekben is tökéletesen megél, és még a nem túl alacsonyra nyírt gyepekben is szépen virágzik. Hosszan tartó virágzásával sok beporzó rovart vonz, a poszméhek imádják, így hozzájárul a kert biodiverzitásának növeléséhez és a növényeink beporzásának segítéséhez is.
Miért tartsuk meg a kertünkben?
A közönséges gyíkfű nemcsak szép, de hasznos is. Virágzási ideje alatt vonzza a beporzó rovarokat, ami segíti a kert többi növényének beporzását is. Emellett talajtakaróként megakadályozza a gyomok elszaporodását, így csökkenti a kert karbantartási igényét. Továbbá, mivel egy évelő növényről van szó, évről évre visszatér, így hosszú távon is élvezhetjük szépségét és hasznosságát.
Ha tehát legközelebb a kertedben találkozol a közönséges gyíkfűvel, ne szedd ki automatikusan! Adj neki egy esélyt, hogy megmutassa, mennyire hasznos és szép tud lenni. Ezzel nemcsak a kertedet teszed változatosabbá, hanem hozzájárulsz a helyi ökoszisztéma fenntartásához is. Ne gyomláld ki tehát a közönséges gyíkfüvet, ami minden évben újra és újra meglephet a virágai szépségével és hasznos tulajdonságaival.