Mikor érdemes más öntözőrendszereket használni?
A csepegtetőcsövek kiválóan alkalmasak a sorokba ültetett növények vízellátásának biztosítására, de fák, bokrok, vagy egy nagyobb növénytartókból álló kert öntözéséhez egy összetettebb csepegtetőrendszerre lesz szükséged. A terület topográfiája szintén fontos tényezőnek számít – ha kerted lejtőn helyezkedik el, akkor olyan vízkibocsátókra lesz szükséged, amelyek képesek ellensúlyozni az öntözővonal nyomáskülönbségeit.
Ne feledd, hogy a növények könnyedén hozzászokhatnak a csepegtetéses öntözéshez, mert gyökereik növesztését arra a területre koncentrálják majd, ahol vizet kapnak. Ezért fontos úgy elrendezni az öntözőrendszert, hogy az egyenletes gyökérnövekedésre ösztönözze a növényeket. Fák, vagy bokrok öntözése esetén például érdemes a növények két vagy akár három oldalán is végigvezetni az öntözővonalat.
Ugyanebből az okból kifolyólag ügyelj rá, hogy a csepegtetéseket mindig hosszú ideig végezd. Ez egyrészt biztosítja, hogy elegendő víz jut majd el a növények gyökereihez, másrészt így a víznek elegendő ideje lesz szétterjedni a talajban – a növények gyökerei így nem csomósodnak össze a vízkibocsátó részek környékén, hanem a vízzel együtt szétterjednek majd.
Szerezz egy kezdőcsomagot
A legbiztosabb módszer – főleg ha még csak most ismerkedsz ezzel az öntözési formával – egy csepegtető öntözőrendszer csomag beszerzése, amiben minden alapvető felszerelés és eszköz megtalálható a csepegtetés megkezdéséhez. Ezek általában kisebb és nagyobb kertekhez is kaphatók. Mindenképpen ellenőrizd, hogy a csomag tartalmaz-e nyomásszabályozókat, időzítőket, visszafolyás-gátlókat és szűrőket (attól függően, hogy melyeknek érzed szükségét).