Egy csepegtetős öntözőrendszer több szempontból is előnyös lehet növényeid vízellátásának biztosítására. Habár a rendszer beszerzése kissé költséges lehet, és összeszerelése sem feltétlenül gyerekjáték, a hatékony öntözés során megspórolt víz és idő hamar megtéríti majd ezeket a pénzügyi és időbeni kiadásokat.
A szakértők szerint egy jól összeállított csepegtetős öntözőrendszer 30, vagy akár 50%-kal kevesebb vizet fogyasztanak, mint más öntözőmódszerek. Habár az előbb azt állítottuk, hogy egy ilyen rendszer telepítése nem a legegyszerűbb feladat, összetettségüket tekintve rengeteg fajta megoldás létezik az egyszerű kilyuggatott locsolócsövektől kezdve a korszerű eszközökkel kiegészített komplett öntözőrendszerekig.
Bármelyik megoldást is választod, a koncepció ugyan az: a víz egy csepegtetőcsövön keresztül jut el közvetlenül a növények gyökérzónájához, ahol lassan, cseppenként szívódik bele a talajba. Mindez olyan ütemben történik, hogy a talaj mindig megfelelő mennyiséget tudjon magába szívni és elraktározni.
A csepegtetőcsövek lassú, folyamatos csepegése biztosítja, hogy szinte semennyi víz ne vesszen el az elfolyás vagy a párolgás miatt, és hogy a lehető legtöbb víz jusson el a növények gyökereihez. Ez továbbá azt is jelenti, hogy csak minimális mennyiségű tápanyag mosódik olyan mélyre a talajból, ahol a gyökerek már nem képesek felvenni azokat. Ha mindez nem lenne elég, a vízből kevesebb pazarlódik a gyomokra, hiszen a növények közötti részekre nem jut víz, csak oda, ahol a gyökerek gazdálkodni tudnak belőle.
Nem mindenkinek van ideje rendszeresen foglalkozni a növények gondozásával, legalább is a rendszeres öntözésükkel. A csepegtetőrendszerek egyik legnagyobb előnye, hogy telepítésük után nincs szükség minden nap az öntözéssel vesződni, és slagokat végigvonszolni az ágyások között, arra vigyázva, hogy ne sértsd meg az érzékeny palántákat. Az időzítővel ellátott csepegtetőrendszereket elég csak egyszer beállítani, onnantól pedig csak be- és kikapcsolásukra kell egy-egy másodpercet szánni.
A csepegtető öntözőrendszerek a növényeknek is jót tesznek. Az így öntözött növények gyorsabban nőnek és többet is teremnek, mert pont ideális (nem túl sok, vagy kevés) vizet kapnak. Ez különösen igaz azokra az esetekre, amikor a csepegtetőrendszereket talajtakaróval együtt használod. Ráadásul mivel a víz közvetlenül a talajzónába csöpög, így nem kell attól félni, hogy a növények levelei vizessé válnának tőle (ami elősegítené a gombás fertőzések kialakulását). A következő oldalon elmondom, hogyan telepíthetsz csepegtető öntözést saját kezűleg, megéri lapozni egyet!