A csepegtető öntözés előnyei, csepegtető öntözés létrehozása - mutatom, hogyan csináld

Így telepíts csepegtető öntözőrendszert kertedbe vagy udvarodba

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Telepítsünk csepegtető öntözést

Hová kell telepíteni a csepegtetőcsöveket?

Érdemes kitapasztalni a csepegtetőcsövek működését, mielőtt végleges helyükre kerülnének. Vásárolj egy csövet, amely egész hossza mentén csepegteti magából a vizet. Ezeket lefektetheted virágágyásaidba, cserjéid közé, vagy zöldségkertedbe is, ahol a csövek a sorba ültetett növényekkel párhuzamosan fekhetnek, biztosítva ezzel a tökéletes lefedettséget.

A csöveket rögzítsd a talajhoz dróttal vagy valamilyen más megoldással, és fedd be őket talajtakaróval, ne talajjal. Ez segít elkerülni, hogy a víz párolgás miatt elvesszen a levegőben (csak ne feledkezz meg ásás előtt ellenőrizni, hogy hol fekszenek a csövek – ha kell, jelöld meg vonalukat valamivel). Ha eljön a következő öntözés ideje, nincs más dolgod, mint csatlakoztatni őket a legközelebbi csaphoz egy locsolóslagon keresztül. A tenyészidőszak végén távolítsd el a csöveket!

hirdetes

Hogyan szabályozható a víznyomás?

Az adapterekbe vagy csatlakozókba helyezett műanyag víznyomáscsökkentők vagy –szabályozók segítenek elkerülni, hogy a csövek a nagy nyomástól szétrepedjenek. Ha csepegtetőcsöveden nincs ilyen szabályozó, akkor külön is vásárolhatsz hozzá, vagy simán csak ügyelj rá, hogy mennyire nyitod meg a csapot. A cél az, hogy a csepegtető lyukaiból a víz csepegjen, nem pedig spricceljen.

Hová érdemes fektetni a csepegtetőcsöveket?

Amikor a csöveket lefekteted növényeid közé, tégy velük még egy kört a vízigényesebb növények körül (hogy kétszer annyi csőfelületből csepegjen nekik a víz). Ügyelj rá, hogy a csövek ne kerüljenek néhány centinél közelebb a növények száraihoz. Az egymás mellett futtatott csövek között agyagos, vagy vályogos talaj esetén 60 cm-t hagyj ki, homokos talajnál pedig 30 cm-t.

Minél több csepegtetőcső végét kötöd össze egymással, hogy hosszabb csövet kapj, annál kevesebb víz jut majd el a csőrendszer végébe, hiszen nagy része már az elején kicsöpög majd belőle. Hogy elkerüld ezt, ne egyetlen csővel próbáld lefedni egész kertedet, hanem alakíts ki több csepegtetőzónát, amelyeket legfeljebb 30 méter hosszú csövekkel hálózz be.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fej

az állat testének egyik legkifejezőbb része, rajta koponyái és arci rész különböztethető... Tovább

maláta

a tisztított árpát áztatják, majd szérűn v. szekrényben csíráztatják; a kicsírázott... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Környezetgazdálkodás Környezetvédelem